Galeria fotografii usługi Windows Live jest nieodłącznym elementem pakietu aplikacji Windows Live. To zintegrowane centrum edycji i zarządzania wszystkimi plikami graficznymi, jakie posiadamy na komputerze, pozwoli nie tylko skatalogować zdjęcia z wakacji, czy poprawić ich wygląd, lecz również opublikować je w Internecie i wysłać znajomym. To wciąż nie wszystkie jego możliwości. W najnowszej odsłonie pakietu, Microsoft pogłębił jego integrację z usługą Windows Live dostępną z poziomu przeglądarki internetowej, a także z wieloma serwisami i usługami. Osoby, które wcześniej korzystały z aplikacji Galeria fotografii usługi Windows Live zaskoczą nowe funkcje dodane w edycji 2011, zaś osoby, które po raz pierwszy stykają się z usługą Windows Live zapewne docenią mnogość opcji oferowanych przez ten program. Czas więc wziąć pod lupę omawianą aplikację i zdecydować, czy warto z niej korzystać.
Zastosowania aplikacji
Zanim zaczniemy korzystać z Galerii fotografii usługi Windows Live, warto poznać jej podstawowe zastosowania. Podstawowa funkcja programu to zarządzanie plikami graficznymi na komputerze. Aplikacja pozwala w jednym miejscu wyświetlić zawartość wszystkich folderów z grafiką, lub jedynie wybranego, posortować pliki według różnych kryteriów, dodać do nich słowa kluczowe, oznaczenia osób uwiecznionych na zdjęciach, lub tzw. geotagi, czyli określenia miejsca, w którym dane zdjęcie zrobiono. Wymienione dane mogą wzbogacić możliwości filtrowania wyświetlanej zawartości zawężając ją np. wyłącznie do zdjęć, które zrobiliśmy naszej siostrze w Kairze. Następnie zdjęcia takie możemy opublikować w jednym z wielu obsługiwanych serwisów społecznościowych, lub poddać wcześniej podstawowej korekcji parametrów obrazu. Jak widać, ciężko by było znaleźć aplikację na rynku, która dysponuje tak dużymi możliwościami z jednoczesną prostotą obsługi i przejrzystym interfejsem. Jak jednak działają poszczególne funkcje, przekonamy się w dalszej części artykułu.
Biblioteka obrazów i filtrowanie widoku
Aplikacja pozwala w jednym oknie wyświetlać obrazy z wielu folderów rozrzuconych w różnych miejscach. Jest to dużą zaletą, gdyż nie musimy otwierać poszczególnych folderów i możemy wykonywać operacje na obrazach, których położenia na dysku nawet nie znamy, gdyż po prostu znajdują się w bibliotece Obrazy, lub też w galerii fotografii wybraliśmy wyświetlanie zdjęć z całego dysku. Oczywiście mając w oknie pokazanych kilka tysięcy miniaturek, nie znajdziemy od razu pliku, którego akurat potrzebujemy, ale od czego mamy opcje filtrowania widoku i sortowania plików? Możemy skorzystać z tradycyjnego sortowania i grupowania plików, jakie oferuje system Windows w menu kontekstowym. Oprócz tego na wstążce Strona Główna znajdziemy sekcję Szybkie wyszukiwanie. Pozwoli nam ona wyświetlić zdjęcia, na których oznaczyliśmy znane nam osoby, posortować je według miesiąca i roku utworzenia, klasyfikacji, którą im nadaliśmy, lub tego, czy zdjęcia były przez nas oflagowane, czy nie. Dostaniemy także możliwość wyszukiwania po słowach kluczowych, co będzie przydatne, pod warunkiem, że będziemy je wcześniej nadawać plikom. To wciąż nie koniec - kolejne opcje filtrowania wyświetlanych plików znajdziemy na wstążce Znajdź. Natomiast główne kryterium, według którego wyświetlane będą wszystkie zdjęcia w domyślnym widoku zdefiniujemy na wstędze Widok. Jak widać, mnogość opcji wybierania tego, co faktycznie chcemy oglądać, są ogromne i jeśli tylko zadbamy o oznaczanie naszych plików tagami, błyskawicznie dotrzemy do potrzebnych nam w danej chwili zdjęć.
Geotagi
Geotagi są funkcją pozwalającą na nadawanie zrobionym zdjęciom lokalizacji, w której zostały wykonane. Możemy wybrać miasto, w którym wykonano zdjęcie, a następnie skorzystać z tego jako kryterium wyszukiwania, aby wyświetlić zdjęcia z jednego miejsca. Funkcja oferuje także możliwość pobrania danych z GPS naszego aparatu fotograficznego (jeśli jest w takowy wyposażony) dla precyzyjniejszego zlokalizowania miejsca, możemy też ręcznie uzupełnić te dane. Na podstawie danych z GPS możemy też na mapie szybko zlokalizować miejsce, w którym zrobiono zdjęcie. Wystarczy skorzystać z usług dodatku Microsoft Pro Photo Tools, aby wyświetlić w usłudze Mapy Bing dokładną lokalizację fotografa w momencie robienia danej fotografii.
Znaczniki osób
Wzorem coraz popularniejszego znakowania osób na zdjęciach, które jest oferowane przez wiele portali społecznościowych, podobne rozwiązanie zastosowano w galerii fotografii. Pozwala to na wyświetlenie zdjęć, na których znajduje się konkretna osoba, a także wykorzystanie tych znaczników przy eksportowaniu zdjęć do zewnętrznych serwisów. Funkcja ta jest o tyle przyjazna użytkownikowi, że jest w stanie sama się uczyć rozpoznawać twarze. Na początku korzystania z programu przeskanuje ona biblioteki zdjęć w poszukiwaniu tych, na których widnieją różne twarze. Już w trakcie skanowania będziemy mogli skorzystać z funkcji Zbiorcze znakowanie osób, która wyświetli ujęcia rozpoznane jako twarze i umożliwi ich oznakowanie. Jeżeli chcemy skorzystać z automatycznego przypisywania znaczników do twarzy, na początku naszej pracy z programem czeka nas oznaczanie ręcznie kilkunastu zdjęć z daną osobą. Potem możemy skorzystać z funkcji autoznakowania, która zbiorczo zaproponuje znaczniki dla pozostałych zdjęć. Każda propozycja będzie musiała zostać przez nas zaakceptowana.
Funkcja znakowania osób na zdjęciach umożliwia skorzystanie z listy kontaktów w skrzynce mailowej, lub np. na Facebooku i powiązanie ich z oznaczanymi zdjęciami. Dzięki temu nie musimy wpisywać wszystkich nazw osób rozpoznanych na zdjęciach, a wystarczy tylko je przyporządkować do istniejących już pozycji na liście. W praktyce funkcja rozpoznawania twarzy działa bardzo dobrze, a program szybko uczy się je identyfikować i przypisywać do konkretnej osoby.
Kolaż
Każdy, kto choć od czasu do czasu fotografuje dynamiczne sceny wie, jak bardzo denerwujące potrafi być, gdy przy kopiowaniu plików do komputera okazuje się, że świetne ujęcie zostało zepsute przez kogoś, kto akurat wszedł nam w kadr. Równie częste bywają przypadki zamknięcia oczu przez modela, czy owady wlatujące tuż przed obiektyw. Jeśli dysponujemy innymi zdjęciami z podobnym ujęciem, możemy spróbować pozbyć się tych mankamentów tworząc z kilku zdjęć jedno, na którym połączymy różne elementy kilku fotografii. Wystarczy, że zaznaczymy na jednym zdjęciu obszar, który chcemy skopiować z któregoś z pozostałych, a program wskaże nam alternatywne możliwości wypełnienia danego obszaru bazując na pozostałych zdjęciach. Poniżej możemy przekonać się, jakie są efekty usuwania ze zdjęć przebiegającego po chodniku gołębia.
Panoramy
Galeria fotografii usługi Windows Live umożliwia w najnowszej odsłonie tworzenie dużych panoramicznych zdjęć z wielu mniejszych ujęć. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że nasz aparat ma matrycę z małą ilością mega pikseli i nie będziemy mogli stworzyć np. fototapety ze swoich zdjęć. Wystarczy wykonać kilka zdjęć przesuniętych wobec siebie w jednej płaszczyźnie i polecić programowi utworzenie z nich panoramicznego ujęcia. Niestety, jak w przypadku większości algorytmów tworzących panoramy, zdarza się, że program nie będzie w stanie połączyć wybranych zdjęć, dlatego zawsze warto robić więcej fotografii z mniejszym przesunięciem wobec siebie, aby ułatwić pracę aplikacji i zminimalizować ryzyko błędu przy tworzeniu gotowej panoramy. Po przetworzeniu dostajemy gotowy do wykadrowania obraz, który możemy poddać dalszej edycji.
Udostępnianie zdjęć
Kolejną istotną funkcją programu Galeria fotografii usługi Windows Live jest możliwość udostępniania zdjęć szerszej publiczności. Dotychczas bywało to trochę skomplikowane. W zależności od tego, czy chcieliśmy je wysłać e-mailem, czy opublikować w internetowym serwisie, musieliśmy się martwić o maksymalny dopuszczalny rozmiar załącznika do e-maila, oraz wyszukiwać pliki i ręcznie je dodawać. W przypadku formularzy w Internecie wcale nie było to prostsze. Teraz możemy z poziomu jednego programu nie tylko zarządzać zdjęciami, ale i publikować je w Internecie, oraz rozsyłać pocztą elektroniczną bez obaw o rozmiar plików.
Serwisy internetowe
Na wstążce Strona główna znajdziemy sekcję Udostępnij, w której umieszczono m.in. przyciski publikowania zdjęć w serwisach internetowych (np. na Facebooku, YouTube, czy portalu Flickr). Jeśli powiązaliśmy wcześniej konto w usłudze Windows Live z kontem na którymś z obsługiwanych portali, kliknięcie jego ikony przeniesie nas wprost do opcji publikacji zdjęcia na nim. Cała operacja zajmuje dosłownie chwilę i nie wymaga nawet otwierania przeglądarki internetowej. Pomysł świetny, wykonanie równie dobre.
Edycja
Galeria fotografii usługi Windows Live to nie tylko organizowanie plików, to także ich edycja. Oczywiście nie na skalę Photoshopa, czy Gimpa, ale to nie oznacza, że nie warto się zaznajamiać z narzędziami edycyjnymi w programie. Standardowo dostajemy do dyspozycji automatyczne dostrojenie parametrów obrazu takich, jak jasność, kontrast, czy nasycenie kolorów. Dodano także redukcję szumów (działa dość skutecznie) i autopoziomowanie. Oprócz tego dostajemy cały szereg opcji manualnej korekcji obrazu. Wśród nich znajdziemy np. redukcję efektu czerwonych oczu, narzędzie retuszu (usuwa niedoskonałości obrazu na zaznaczonym obszarze) i korekcję ekspozycji i kolorów. Dołączmy do tego kilka efektów filtrów graficznych (mogłoby ich być więcej do wyboru) i dostajemy całkiem niezłe narzędzie do amatorskiej edycji zdjęć na własne potrzeby.
Świetny wybór dla domowych fotomaniaków
Galeria fotografii usługi Windows Live jest ciekawym produktem. Łączy w sobie cechy organizera plików graficznych wraz z ich edytorem i narzędziem wspomagającym publikację zdjęć w Internecie. Już ta uniwersalność zastosowań programu jest jego dużą zaletą. Aplikacja świetnie sprawdza się w zadaniach, dla których została stworzona i bardzo dobrze, że z każdą wersją dodawane są nowe funkcje. W ocenianiu produktu należy brać pod uwagę jego nastawienie na zastosowania typowo domowe. Nie pozwala to krytykować twórców za uproszczenie niektórych funkcji, choć czasem ma się wrażenie, że nieco przesadzono w tych czynnościach. Niemniej jednak narzędzie to jest warte polecenia, gdyż będzie pomocne wielu użytkownikom komputerów osobistych. Usługa jest cały czas rozwijana, należy więc oczekiwać dalszego rozszerzania liczby funkcji.