Windows 11 oficjalnie wydany!

Windows 11 oficjalnie wydany!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/5/2021, 10:02 AM

Liczba odsłon: 27520

No to się doczekaliśmy! Dziś globalna premiera Windows 11 — nowego systemu operacyjnego Microsoftu i bezpośredniego następcy Windows 10. Zaczyna on być dostępny zarówno w sprzedaży jako samodzielny produkt bądź system preinstalowany na nowych urządzeniach, jak też w formie aktualizacji dla spełniających wymagania komputerów i tabletów z Windows 10.

Z tego artykułu dowiesz się, dla kogo jest dostępna aktualizacja do Windows 11 i jak ją zdobyć, a także jakie są minimalne wymagania sprzętowe i gdzie można kupić Windows 11. Sprawdź też szybkie podsumowanie najciekawszych funkcji nowego systemu oraz listę artykułów, z których możecie dowiedzieć się więcej. Zapraszamy do lektury!

Czy warto było czekać na Windows 11?

Przez sześć lat z Windowsem 10 nie narzekaliśmy na brak nowości. System był regularnie aktualizowany co pół roku i dawało to poczucie ciągłej świeżości. Jednak już od dłuższego czasu wiadomo było, że w powietrzu wisi naprawdę duża aktualizacja. Co ciekawe, większość spodziewała się jej w ramach Windows 10, dlatego powstanie kolejnego systemu operacyjnego było niezłym zaskoczeniem. Jedenastka wprowadza dużo więcej nowości niż którakolwiek z dotychczasowych aktualizacji Dziesiątki. Dotyczy to zarówno interfejsu i wyglądu, jak też aplikacji i funkcji systemu. Wracając więc do pytania — czy było warto czekać? Sprawdź to na poniższym wideo, które jest przeglądem najciekawszych funkcji Windows 11!

Dla kogo jest dostępna aktualizacja do Windows 11?

Aktualizacja do nowego systemu jest oferowana za darmo dla użytkowników Windows 10 w wersji 2004 (May 2020 Update) lub nowszej, których maszyny spełniają wymagania systemowe Windows 11. Darmowa aktualizacja zaczyna być oferowana dzisiaj, ale nie u wszystkich taka opcja pojawi się od razu. Dostępność będzie rozszerzana etapami w oparciu o pomiary skupione na jakości. Microsoft chce mieć pewność, że otrzymają ją tylko urządzenia, dla których prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest bardzo niskie. Dlatego jako pierwsze aktualizację otrzymają nowe urządzenia zgodne z Windows 11. Następnie będzie ona udostępniana dla starszych urządzeń, a o jej odblokowaniu będą decydować inteligentne modele, które biorą pod uwagę zgodność podzespołów, pomiary niezawodności, wiek urządzenia i inne kwestie, które mogą wpływać na doświadczenie aktualizacji.

Jeśli chodzi o proponowanie aktualizacji, to odpowiada za to usługa Windows Update. Zapewnia ona najbardziej płynne, bezpieczne i niemalże bezobsługowe doświadczenie pobierania i instalacji nowej wersji systemu. Aby sprawdzić, czy aktualizacja jest dostępna w ten sposób, otwórz Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i kliknij Sprawdź aktualizacje. Niezależnie od tego, gdy aktualizacja stanie się dostępna dla danego urządzenia, Windows 10 wyświetli stosowne powiadomienie.

Windows Update - Windows 11

Jeżeli nie chcesz czekać na Windows Update, możesz zainstalować Windows 11 ręcznie, z użyciem narzędzia Media Creation Tool. Sposób ten powinien zadziałać również wtedy, gdy komputer nie spełnia wymagań. Jeśli jednak zignorujemy ostrzeżenia, będziemy musieli liczyć się z możliwymi problemami. To między innymi większe ryzyko występowania BSOD-ów (wysypywania się systemu do czarnego ekranu błędu), większe prawdopodobieństwo zawieszania się aplikacji i możliwość, że dalsze aktualizacje (comiesięczne i inne) nie będą oferowane. Z tego sposobu korzystamy na własną odpowiedzialność. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko problemów — najlepiej pozostań przy Windows Update.

Aktualizacja do Windows 11 nie jest obowiązkowa ani konieczna, by utrzymać wsparcie Microsoftu. Przypomnijmy, że Windows 10 będzie wspierany przynajmniej do 14 października 2025 roku i przez ten czas będzie otrzymywać regularne aktualizacje zabezpieczeń i funkcji. Nie trzeba się zatem spieszyć, a Twój komputer z Dziesiątką jeszcze przez długi czas będzie bezpieczny. Microsoft podaje, że oferta darmowej aktualizacji do Windows 11 nie ma ustalonej daty końcowej dla kwalifikujących się systemów. Taka data może zostać podana, jednak nie nastąpi do wcześniej niż po roku od premiery.

Windows 11 można już pobrać na trzy podstawowe sposoby: przy pomocy narzędzia Asystent instalacji, tworząc nośnik instalacyjny albo pobierając obraz dysku (ISO). Wszystkie linki znajdują się na stronie Microsoft - Pobieranie oprogramowania. System jest już także dostępny dla subskrybentów MSDN.

Windows 11 — jakie ma wymagania sprzętowe?

Minimalne wymagania systemowe Windows 11 różnią się od tych dla Windows 10. Nie jest to zaskoczeniem, bo przecież od premiery Dziesiątki minęło już ponad 6 lat. Standardy mocy i szybkości pecetów ciągle idą do góry, a odpowiedzią na to są bardziej funkcjonalne systemy i aplikacje — jedno po prostu napędza drugie. W tabelce poniżej możesz sprawdzić, jak konkretnie zmieniły się wymagania od czasów Windows 10.

Windows 10 Windows 11
Procesor 1 GHz — procesor lub SoC zgodny z wymaganiami 1 GHz, 2 rdzenie, architektura 64-bit — procesor lub SoC z listy wspieranych modeli
Pamięć RAM 1 GB RAM (32-bit)
2 GB RAM (64-bit)
4 GB RAM (64-bit)
Miejsce na dysku 32 GB 64 GB
Karta graficzna Zgodna z DirectX 9, WDDM 1.0 Zgodna z DirectX 12, WDDM 2.x
Rozdzielczość ekranu SVGA (800x600) HD (720p), przekątna 9”, 8 bitów na kanał koloru
Firmware systemu Wsparcie dla UEFI i Secure Boot
Moduł TPM Trusted Platform Module (TPM) 2.0
Dostęp do Internetu Wymagany do aktualizacji, pobierania niektórych składników i konfiguracji Windows 10 w trybie S. Wraz z kontem Microsoft wymagany do konfiguracji Windows 11 Home.

Microsoft wyszczególnia obsługiwane modele procesorów na trzech listach:

Na chwilę obecną Windows 11 obsługuje procesory Intel Core 8. generacji oraz AMD Ryzen 2000 series i nowsze. Istnieją od tego nieliczne wyjątki, jak np. wybrane procesory Intel 7. generacji. Istotnym wymaganiem jest również TPM 2.0. Nie trzeba jednak przedzierać się przez długie listy ani porównywać danych z tabelki z informacjami w Menedżerze urządzeń. Microsoft wypuścił narzędzie, które w kilka sekund pokaże, czy komputer jest zgodny z Windows 11, a jeśli nie jest — to co wymaga upgrade'u.

Sprawdzanie kondycji komputera dla Windows 11

Aby skorzystać z narzędzia, wejdź na stronę Windows Insider Preview PC Health Check Application i upewnij się, że jesteś zalogowany na koncie Microsoft powiązanym z programem Insider. Następnie wybierz odpowiednią wersję aplikacji (64-bit, ARM lub 32-bit albo S Mode) i kliknij przycisk, aby pobrać instalator. Następnie otwórz go, przeprowadź instalację i otwórz aplikację Sprawdzanie kondycji komputera. Na głównym ekranie kliknij przycisk "Sprawdź teraz", aby zobaczyć, czy wszystkie podzespoły są zgodne z Windows 11.

Gdzie można kupić Windows 11?

Windows 11 jest już dostępny w Sklepie CentrumXP. Dostępne są edycje:

Jeśli chodzi o podział na edycje, to tradycyjnie edycja Home dedykowana jest użytkownikom domowym, zaś edycja Pro — użytkownikom komercyjnym. Windows 11 Home nie posiada wsparcia dla funkcji szyfrowania dysków BitLocker, technologii Windows Information Procection (WIP) do ochrony aplikacji i danych firmowych, a także szeregu innych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Poza tym wszystkie esencjonalne funkcje i mechanizmy bezpieczeństwa są obecne w obu edycjach.

Co jeszcze warto wiedzieć o Windows 11?

Jeśli chcesz bliżej poznać nowy system, to zapraszamy do lektury naszych artykułów:

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia