Windows 10 Insider Preview z nową kompilacją 17661 (RS5) dla PC

Windows 10 Insider Preview z nową kompilacją 17661 (RS5) dla PC

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/3/2018, 11:49 PM

Liczba odsłon: 4638

Zgodnie z zapowiedzią Dony Sarkar nowa kompilacja Windows 10 z gałęzi Redstone 5 ukazała się szybciej niż mogliśmy się spodziewać. 17661 to pierwsza kompilacja Insider Preview od czasu wydania Redstone 4 (April 2018 Update) jako Public Release i, co za tym idzie, pierwsza kompilacja RS5, która wyszła poza Skip ahead i dotarła do Fast Ring. Na liście zmian znajdziemy parę nowości funkcjonalnych (w tym m.in. usprawnione doświadczenie wycinania i więcej Fluent Designu) oraz tradycyjne poprawki. Dokładną listę zmian prezentujemy poniżej.

Windows 10 Redstone 5 build 17661

Lista zmian w kompilacji 17661 dla PC

Nowoczesne doświadczenie wycinania

Microsoft wyjaśnia, że zmiany w kompilacji 17661 to pierwszy krok w kierunku połączenia doświadczeń wycinania w Windows 10: "Nowe, nowoczesne doświadczenie wycinania [modern snipping experience] jest tutaj, by pomagać wam bezwysiłkowo przechwytywać i opisywać to, co widoczne na ekranie. Pracując nad tym, z uwagą przeglądaliśmy cały wasz feedback dotyczący robienia zrzutów ekranu w Windows - zobaczycie, że tok pracy i narzędzia zostały zoptymalizowane, by uczynić udostępnianie i komunikację wizualną z innymi szybkimi i łatwymi".

Windows 10 Redstone 5

Czego zatem się spodziewać po aktualizacji do wersji 17661?

  • Szkic ekranu to teraz aplikacja: Szkic ekranu debiutował jako jedno z narzędzi w obszarze roboczym Windows Ink. Od teraz, gdy stał się aplikacją, może być aktualizowany z poziomu Microsoft Store i dostęp do niego możliwy jest po wykonaniu skrótu Alt + Tab. Szkic ekranu wspiera wielozadaniowość - rozmiar okna można ustawić według osobistych preferencji. Wspieranych jest nawet wiele okien (lub kart, jeśli korzystamy z Sets).
  • Łatwiejsze wycinanie: na podstawie feedbacku Insiderów opracowano nowe, łatwiejsze doświadczenie wycinania. Wykonanie skrótu Win + Shift + S otworzy pasek narzędzi wycinania, który pozwoli zaznaczyć prostokąt, pełny ekran lub nieregularny kształt, a ten ląduje od razu w schowku. Jeśli to wszystko, czego potrzebujemy, zawartość schowka możemy wkleić w wybranej aplikacji. Chcemy jednak czegoś więcej, prawda? Tuż po przechwyceniu wycinka otrzymamy powiadomienie, które pozwoli przejść do aplikacji Szkic ekranu, dodać do niego adnotację i udostępnić dalej.
  • Windows 10 Redstone 5

  • Łatwiejsze sposoby na przechwycenie wycinka: jeśli skrót Win + Shift + S jest za trudny do zapamiętania lub niewygodny, możemy skorzystać z paru ułatwień:
    • Przypisanie akcji do górnego przycisku pióra - jeśli używamy Surface Pen, możemy przejść do Ustawień > Urządzenia > Pióro i funkcja Windows Ink, by wybrać akcję Screen Snipping jako opcję przy pojedynczym kliknięciu górnego przycisku pióra.
    • Print Screen - to nie żart! Akcja nie jest przypisana domyślnie, ale możemy ją aktywować w ustawieniach klawiatury. Opcja nazywa się teraz "Use the Print Screen key to launch screen snipping" i znajdziemy ją w Ustawieniach, wyszukując "print screen".
    • Szybka akcja w Centrum akcji - akcja nosi nazwę "Screen snip" i po instalacji builda 17661 powinna być dostępna w Centrum akcji. Jeśli jej nie widzimy, można ją tam sprowadzić w Ustawieniach.

Dalsze prace z Windows Sets

W ostatnich tygodniach Microsoft uczynił Sets (wciąż jeszcze nazywane eksperymentem) wszystkim Windows Insiderom, którzy wybrali opcję Skip Ahead. Teraz, przy okazji kompilacji 17661, Skip Ahead łączy się z Fast Ring i użytkownicy obu pierścieni otrzymują te same buildy RS5. Microsoft zapowiada kontynuację wysiłków, które pamiętamy z grudnia zeszłego roku. Nie oznacza to jednakże, że wszyscy Insiderzy zobaczą Sets. Ci, którzy wcześniej mieli je u siebie, prawdopodobnie zobaczą je znowu. Zmieniają się tymczasem proporcje - o ile w grudniu Sets do testów otrzymała mniejsza część Insiderów, o tyle obecnie otrzyma je większość.

Więcej Fluent Designu

Akryl w Widoku zadań/Windows Timeline: akryl - sztandarowy "materiał" pokrywający elementy interfejsu w Fluent Design System - zobaczymy teraz w Widoku zadań/Windows Timeline, którego tło posiada subtelny efekt rozmycia.

Windows 10 Redstone 5

Windows Security

Windows Defender Security Center to teraz Windows Security: do aplikacji dotrzemy nadal standardowymi sposobami, czy to przez wyszukiwarkę w obszarze Start, czy też za pomocą Cortany albo ikony na pasku zadań. Windows Security pozwala zarządzać wszystkimi funkcjami chroniącymi, wliczając w to Windows Defender Antivirus oraz Windows Defender Firewall. Microsoft wspomina ponadto o zmianach w prezentowaniu zagrożeń i akcji, które wymagają uwagi użytkownika, a także zapowiada kontynuację usprawniania tego obszaru w najbliższych miesiącach.

Skupienie

Asystent skupienia przyjazny graczom: Asystent skupienia (Skupienie, dawniej jako Godziny ciszy) będzie włączał się automatycznie, gdy gramy na pełnym ekranie. Koniec z powiadomieniami zakłócającymi farmienie, skillowanie, kampienie i raszowanie! Zachowanie to powinno włączyć się automatycznie, ale zawsze możemy je zmienić, wchodząc do Ustawień > System > Skupienie i sprawdzić przełącznik przy opcji Gdy gram w grę. Dotyczy to nie tylko Tomb Raidera 😉, ale i jakiejkolwiek gry na pełnym ekranie.

Dalsza migracja ustawień dźwięku

Już w April 2018 Update niektóre z ustawień dźwięku, takie jak zmiana urządzeń wyjścia czy rozwiązywanie problemów, znajdziemy w Ustawieniach > System > Dźwięk. Strona ta traktowana jest jako ujednolicone centrum do zarządzania wszystkimi ustawieniami audio. Dodano też zupełnie nową stronę o nazwie Preferencje głośności i urządzeń aplikacji, która pomoże nam dostosować dźwięk aplikacji. Microsoft informuje tymczasem, że przenosiny ustawień dźwięku do nowego miejsca są kontynuowane. Znajdziemy w nim teraz właściwości urządzenia - wystarczy kliknąć ich link na wspomnianej stronie Ustawień, a przejdziemy na nową stronę. Na niej możemy nadać nazwę urządzeniu i wybrać preferowany format dźwięku przestrzennego.

Aktualizacje chińskich IME: Microsoft Pinyin oraz Wubi

Użytkownicy piszący w języku chińskim (uproszczonym) z pewnością z otwartymi ramionami przywitają te zmiany. Microsoft Pinyin IME otrzymał nowe logo, nowy pasek narzędziowy IME i wsparcie dla ciemnej kompozycji. Zaktualizowano ponadto menu kontekstowe i interfejs samego IME, który odtąd posiada ten sam wygląd Expressive Input (obsługę emoji itd.), co inne języki.

Windows 10 Redstone 5

Poprawione wsparcie dla HEIC

Microsoft dodał wsparcie dla High Efficiency Image File Format (HEIF) w Windows 10 Insider Preview Build 17623. HEIF jest rodzajem graficznego kontenera zawierającego nowoczesne kodeki (jak np. HEVC), które poprawiają jakość obrazu, kompresję i możliwości względem starszych formatów, takich jak JPEG, GIF i PNG. Prócz tradycyjnych, pojedynczych obrazów HEIF wspiera dekodowanie sekwencji obrazów, kolekcje obrazów, obrazy pomocnicze, takie jak mapy alpha lub głębi, obraz, dźwięk i wideo w czasie rzeczywistym, a także HDR zapewniający bogatszy kontrast.

Od teraz Windows 10 pozwala obracać obrazy HEIF w Eksploratorze plików i edytować ich metadane, np. datę wykonania. Funkcjonalności te wymagają najnowszej wersji pakietu HEIF, która zainstaluje się automatycznie z Microsoft Store. Jeśli do tego nie dojdzie, aktualizację można też pobrać samodzielnie. Pliki HEIF używają kodeku wideo HEVC, by kompresować obraz do rozmiaru dwukrotnie mniejszego niż w przypadku JPG. Jeśli nie mamy tego kodeku, można go pobrać z Microsoft Store.

By obracać obraz HEIF, klikamy jego ikonę w Eksploratorze i z menu konteksowego wybieramy Obróć w prawo albo Obróć w lewo. Edytować metadane (np. datę wykonania) możemy, klikając Właściwości i przechodząc do zakładki Szczegóły.

Poprawki i inne zmiany w kompilacji 17661 dla PC

  • Poprawiono sposób, w jaki Narrator komunikuje użycie kart w Windows Sets. Będzie on np. odczytywał informacje o numerze karty podczas otwierania lub przechodzenia z jednej na drugą. Microsoft prosi Insiderów korzystających z Narratora o przesyłanie feedbacku w związku z tą funkcjonalnością;
  • Po wykonaniu czystej instalacji systemu lub po zresetowaniu komputera do stanu początkowego tradycyjnie przejdziemy przez proces OOBE, gdzie znajdziemy teraz opcję włączenia historii aktywności. Pozwala ona już na wstępie zdecydować, czy chcemy zapisywać tę historię, by korzystać z Windows Timeline na tym i innych naszych urządzeniach z Windows 10;
  • Zmieniono widok kolorów skóry przy wyborze emoji z Panelu Emoji - ustawione one będą w rzędach;
  • Rozwiązano problem z przewijaniem stron za pomocą strzałek i Page Up/Page Down w Edge;
  • Rozwiązano problem ze znikającym wskaźnikiem myszy po najechaniu na niektóre elementy interfejsu i pola tekstowe;
  • Rozwiązano problem z Paskiem gry, który mógł nie pojawiać się po wykonaniu skrótu Win + G;
  • Gdy najedziemy wskaźnikiem myszy na ikonę Windows na pasku zadań, nad nią wysunie się etykieta pomocnicza;
  • Zaktualizowano design panelu pisma odręcznego, przez co przycisk usuwania jest teraz jednym z głównych przycisków. Przycisk zmiany języka dostępny jest z kolei w menu "...";
  • Po wejściu do ustawień "Pióro i funkcja Windows Ink" zobaczymy nową opcję pozwalającą traktować pióro jak mysz, przez co jego rola nie musi się kończyć na przewijaniu zawartości.

Znane błędy i problemy w kompilacji 17661 dla PC

  • Niektóre powiadomienia w Centrum akcji mogą powodować regularne wysypywanie się Explorer.exe;
  • VPN może nie działać w tym buildzie. By przywrócić jego funkcjonalność, należy usunąć katalogi %ProgramData%\Microsoft\Network\Connections\pbk*. Microsoft radzi też sprawdzić, czy pożądane profile VPN są widoczne. Jeśli nie, należy zainstalować ponownie klienta VPN;
  • Po aktualizacji do tego builda i zainstalowaniu najnowszych aktualizacji aplikacji z Microsoft Store, gdy zalogujemy się na inne konto użytkownika, może okazać się, że pewne aplikacje zniknęły. Możemy wówczas na takim koncie skorzystać ze skryptu PowerShella: Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”};
  • Po wybudzeniu z uśpienia, jeszcze przed pojawieniem się ekranu blokady pulpit może stać się na moment widoczny;
  • Gdy użytkownik odmówił Filmom i TV dostępu do biblioteki wideo, aplikacja wysypie się po wejściu na zakładkę Osobiste;
  • Narrator czyta dodatkowy (zbędny) tekst po użyciu kombinacji Alt + Tab;
  • Gdy w tej kompilacji dokonamy konfiguracji zestawu Windows Mixed Reality, wyświetlany przez niego obraz będzie czarny, dopóki nie odłączymy i ponownie nie podłączymy zestawu do PC.

Problemy z Sets i Office w kompilacji 17661 dla PC

  • Doświadczenie użytkownika Sets dla aplikacji Win32 nie jest ukończone. Będzie ono dopracowywane w oparciu o feedback;
  • Górna część okien niektórych aplikacji desktopowych Win32 może pojawiać się nieco poniżej paska kart, gdy te dodawane są w widoku zmaksymalizowanym. By rozwiązać problem, należy zmniejszyć okno i ponownie je zmaksymalizować;
  • Zamknięcie jednej karty może czasem zminimalizować cały Set;
  • Ustawianie okien obok siebie lub w sposób kaskadowy, w tym opcja "Wyświetl obok siebie" w Word, nie zadziałają dla nieaktywnych kart;
  • Okno Visual Basic Editor w Office działa obecnie jako karta, ale w przyszłości nie będzie;
  • Otwieranie dokumentu Office, gdy w tej samej aplikacji jest już otwarty inny dokument, może doprowadzić do niechcianego otwarcia ostatnio aktywnego dokumentu. Zdarza się to również, gdy zamkniemy skoroszyt w Excelu, gdy otwarte są inne skoroszyty;
  • Kliknięcie karty prawym przyciskiem myszy nie otworzy menu kontekstowego (w tej kompilacji);
  • Pliki lokalne i pliki w chmurach innych niż Microsoftu nie będą automatycznie przywracane i nie pojawi się żaden komunikat błędu, który zaalarmuje o tym użytkownika.

Źródło: Microsoft

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia