Większość użytkowników Windows jest zaznajomiona z ideą niekończącego się pozyskiwania aktualizacji poprzez Windows Update. Kiedy instalujemy świeży obraz Windows 7, setki aktualizacji już tam na nas czekają. Microsoft postanowił nieco uprościć życie użytkownikom starszych wersji systemu, oferując model aktualizacji zbiorczych dla Windows 7, 8.1., Server 2008 R2 SP1, Server 2012 i Server 2012 R2.
Pierwsze kroki do wprowadzenia tego modelu zostały podjęte w maju, kiedy to Microsoft zapowiedział, że starsze systemy będą aktualizowane na wzór Windows 10. To znaczna różnica w porównaniu do dawnego modelu. Windows 7 i Windows 8.1 pobierają z osobna każdą łatkę i instalują ją - także z osobna. Porcję takich aktualizacji możemy otrzymywać raz na kilka tygodni. Jeśli jednak nie aktualizowaliśmy naszego PC przez dłuższy czas, może okazać się, że do pobrania mamy na przykład 300 elementów. Jest to widoczne szczególnie po czystej instalacji systemu. Istotną zmianę przyniósł Windows 10 ze swoim modelem aktualizacji zbiorczych, które za jednym zamachem pobierają wszystkie wcześniejsze aktualizacje, których nie ma jeszcze na danym urządzeniu. Wystarczy więc pobrać najnowszy pakiet, a system będzie zaktualizowany. Taki model przypadnie właśnie w udziale Windows 7, Windows 8.1 oraz wspieranym wersjom Windows Server.
Kwestie wygody i szybkości są zapewne oczywistymi powodami wprowadzenia nowego modelu, jednak Microsoft szerzej wyjaśnia tę kwestię: "Przechodząc na model zbiorczy, wprowadzamy spójniejsze i uproszczone doświadczenie serwisowania Windows 7 SP 1 i 8.1, dzięki czemu wszystkie wspierane wersje Windows będą polegać na tym samym modelu aktualizowania. Ów nowy model dostarcza wam mniejszej liczby uaktualnień do pobrania, większej przewidywalności i wyższej jakości aktualizacji. Zwiększa to także stabilność systemu operacyjnego Windows poprzez eliminację fragmentarycznych aktualizacji i dostarczanie bardziej proaktywnych łatek dla znanych błędów. Pozyskiwanie aktualizacji i bycie na bieżąco będzie odtąd łatwiejsze dzięki jednej wymaganej aktualizacji zbiorczej. Aktualizacje te pozwalają utrzymywać aktualność systemu z mniejszą liczbą aktualizacji i minimalizują rolę administratora w kontekście instalowania dużej liczby aktualizacji".
Model regularnych aktualizacji zbiorczych zostanie wdrożony do starszych wersji Windows, począwszy od listopada tego roku. Oznacza to, że przykładowo w grudniu 2016 r. aktualizacja będzie zawierać tylko łatki i poprawki z października, listopada i grudnia. Microsoft zaznacza jednak, że aktualizacje zbiorcze nie będą dostarczać wszystkich możliwych elementów, dotyczących choćby Servicing Stack czy Adobe Flash. Ponadto od listopada będą udostępniane comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa do pobrania z WSUS, SCCM i Microsoft Update Catalog.