Mamy drugi wtorek miesiąca, zatem Microsoft wydał najnowsze aktualizacje i poprawki dla swoich systemów operacyjnych. Jako pierwszy analizujemy system Windows 10, który otrzymał zestaw poprawek oznaczonych symbolem KB5018410. Po zaaplikowaniu poprawek kompilacje zostaną podniesione do wersji 19042.2130, 19043.2130 oraz 19044.2130. W większości lista zmian pokrywa się z poprawkami wprowadzonymi we wrześniowej opcjonalnej aktualizacji.
Także starsze wspierane wersje Dziesiątki, takie jak 1809, 1607 i 1507 otrzymały stosowne zestawy poprawek. Warto przypomnieć, że Windows 10 w wersjach 20H2 oraz 1909 nie jest już wspierany.
Najnowsze aktualizacje pobierzecie oczywiście za pośrednictwem Windows Update albo ręcznie ze stron Microsoftu.
Windows 10 21H2, 21H1 i 20H2: zmiany w 19042.2130, 19043.2130 oraz 19044.2130
- Transport Layer Security (TLS) 1.0 i 1.1 został wyłączony domyślnie w przeglądarkach i aplikacjach Microsoftu.
- Dodano możliwość wyszukiwania kontrolek Wiadomości i zainteresowań na pasku zadań oraz modyfikowania ich w aplikacji Ustawienia (Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań > Wiadomości i zainteresowania).
- Wiadomości i zainteresowania obsługują wszystkie położenia paska zadań (w tym u góry, po lewej i po prawej).
- Aktualizacja wprowadza przekierowanie WebAuthn. Pozwala to uwierzytelniać się w aplikacjach i na stronach bez hasła, gdy używamy Pulpitu zdalnego. Można użyć Windows Hello lub urządzeń bezpieczeństwa, takich jak klucze Fast Identity Online 2.0 (FIDO2).
- Dodano funkcjonalność pozwalającą użyć Azure Active Directory (AD) do uwierzytelnienia się w Windows z użyciem Pulpitu zdalnego.
- Rozwiązano problem z wymaganiem ponownego zainstalowania aplikacji, jeśli Microsoft Store jej nie podpisał. Problem występuje po uaktualnieniu do nowszego systemu operacyjnego.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający aktualizacjom MSIX instalowanie się z tego samego URL.
- Rozwiązano problem powstrzymujący aktualizację kodeków w Microsoft Store.
- Rozwiązano problem z poświadczeniami w pamięci podręcznej dla kluczy bezpieczeństwa i uwierzytelniania Fast Identity Online 2.0 (FIDO2). Na urządzeniach połączonych z domeną hybrydową system usuwa te poświadczenia z pamięci podręcznej.
- Rozwiązano problem z konfiguracją statycznego adresu IP sieci. Z tego powodu NetworkAdapterConfiguration() sporadycznie kończył się niepowodzeniem.
- Rozwiązano problem z renderowaniem w Desktop Window Manager (DWM). Ten problem mógł spowodować, że urządzenie przestanie odpowiadać w ustawieniach maszyny wirtualnej, gdy używane są niektóre sterowniki graficzne.
- Naprawiono błąd zatrzymania, który występował po zmianie trybu wyświetlania, gdy używany jest więcej niż jeden wyświetlacz.
- Rozwiązano problem ze sterownikami graficznymi korzystającymi z d3d9on12.dll.
- Rozwiązano problem, który wymuszał ponowne załadowanie kart trybu IE w sesji.
- Rozwiązano problem z URL-ami generowanymi przez JavaScript: URLs. Te adresy nie działały zgodnie z oczekiwaniami po dodaniu ich do menu "Ulubione" w trybie IE.
- Rozwiązano problem z window.open w trybie IE.
- Rozwiązano problem z pomyślnym otwieraniem okna przeglądarki w trybie IE w celu wyświetlenia pliku PDF. Później przeglądanie innej witryny w trybie IE w tym samym oknie kończyło się niepowodzeniem.
- Dodano zasady grupy, które włączają i wyłączają pliki Microsoft HTML Application (MSHTA).
- Rozwiązano problem z japońskim IME. Ponowna konwersja tekstu kończyła się niepowodzeniem przy korzystaniu z pulpitów wirtualnych innych dostawców.
- Rozwiązano problem z usługą klienta App-V, w której dochodziło do wycieku pamięci podczas usuwania węzłów rejestru App-V.
- Rozwiązano problem, który mógł zmienić domyślną drukarkę, jeśli jest drukarką sieciową.
- Rozwiązano problem z API ProjectionManager.StartProjectingAsync, który uniemożliwiał niektórym lokalizacjom łączenie się z Miracast Sinks.
- Rozwiązano problem z obiektami zasad grupy. Z tego powodu system mógł przestać działać.
- Rozwiązano problem z regułami ścieżki Windows Defender Application Control (WDAC), który uniemożliwiał uruchamianie skryptów msi i PowerShell.
- Rozwiązano problem powodujący omijanie reguł MSHTML i ActiveX dla WDAC.
- Rozwiązano problem z WDAC rejestrującym zdarzenia 3091 i 3092 w trybie inspekcji.
- Rozwiązano problem z Windows Defender Application Control (WDAC). Uniemożliwiał on WDAC rejestrowanie błędów .NET Dynamic Code.
- Rozwiązano problem z zasadami WDAC. Jeśli włączysz SecureLaunch na urządzeniu, zasady WDAC nie będą miały zastosowania do tego urządzenia.
- Rozwiązano problem z ładowaniem zasad WDAC. System rejestrował to jako błąd, a powinien jako ostrzeżenie.
- Rozwiązano problem z uwierzytelnianiem na urządzeniach niewindowsowych, gdy łączą się z pulpitem zdalnym z Windows i używają karty inteligentnej do uwierzytelniania.
- Rozwiązano problem z explorer.exe, który czasem przestawał działać po otwarciu explorer.exe.
- Rozwiązano problem ze wstawianiem znaku myślnika w japońskim IME.
- Rozwiązano problem z renderowaniem pola wyszukiwania w trybie tabletu.
- Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci w funkcji FindNextFileNameW().
- Rozwiązano problem z robocopy, który nie mógł ustawić pliku na właściwy czas modyfikacji podczas korzystania z /IS.
- Rozwiązano problem z błędem zatrzymania w cldflt.sys, gdy był używany z Microsoft OneDrive.
- Rozwiązano problem z LanmanWorkstation. Po zamontowaniu dysku sieciowego w usłudze występował wyciek pamięci.
- Rozwiązano problem z roamingiem profili użytkowników. Po zalogowaniu się lub wylogowaniu niektóre ustawienia nie były przywracane.
- Rozwiązano problem z przeglądarkami XML Paper Specification (XPS). Mogło nie być możliwe otwieranie plików XPS w niektórych językach innych niż angielski (w tym niektóre zestawy kodowania znaków japońskich i chińskich). Ten problem dotyczy plików XPS i Open XPS (OXPS).
- Rozwiązano problem dotyczący zmiany czasu na letni w Chile. Mógł on mieć wpływ na godziny i daty spotkań, aplikacji, zadań, usług, transakcji i nie tylko.