Obok długo wyczekiwanej premiery Office Universal, drugim wydarzeniem dnia jest z pewnością ukazanie się kolejnej aktualizacji Windows 10 Mobile. Kompilacja o numerze 10080 jest już dostępna dla użytkowników smartfonów Lumia (w tym Icon, 930 i 640 XL!) a także HTC One M8 for Windows. Dzisiejsza kompilacja może być już ostatnią wersją Insider Preview przed wejściem systemu w fazę RTM.
Build 10080 to jednak nie tylko wsparcie dla kolejnych urządzeń. To przede wszystkim dość obszerna lista nowości funkcjonalnych. Posiłkujemy się tu zestawieniem, przygotowanym przez Microsoft:
- Sklep Windows (beta) dla telefonów: build 10080 daje nam pierwszy wgląd w nowy Sklep Windows dla urządzeń mobilnych. Posiada on odmieniony wygląd, który nawiązuje bezpośrednio do Sklepu (beta) w Windows 10 na komputery PC. Jak nie trudno się domyślić, obie aplikacje opierają się na kodzie Universal Windows Platform. Sklep - jak sama nazwa wskazuje - pozostaje w wersji beta, co oznacza, że nie jest wolny od błędów i ograniczeń - te dotyczą zarówno dostępności wybranych produktów, jak i lokalizacji (rynków), dla których Sklep jest dostępny. Niemniej jednak użytkownicy mogą przeglądać, wyszukiwać i pobierać aplikacje. Komercyjne pozycje można także nabyć, płacąc kartą kredytową, bonami upominkowymi lub poprzez PayPal. Formy płatności mobilnych zostaną dodane wkrótce, także w pozostałych wersjach Windows 10. Sklep - podobnie jak w wersji desktopowej - został wzbogacony o działy z muzyką, filmami oraz serialami. Zakupione treści będą dostępne na wszystkich naszych urządzeniach z Windows 10. Dział z filmami i serialami jest w pełni funkcjonalny, niemniej jednak dział z muzyką pozostaje niedostępny dla tego builda.
- Universal Office: pakiet aplikacji Word, Excel i PowerPoint, zoptymalizowanych pod kątem Windows 10 Mobile, jest dostępny do pobrania z poziomu Sklepu (beta).
- Xbox dla Windows 10: aplikacja, znana z Windows 10, jest już dostępna dla mobilnej wersji systemu. Pobierzemy ją ze Sklepu (beta) w wersji 4.4.230. Aplikacja zapewnia dostęp do tablicy aktywności, osiągnięć, listy znajomych, powiadomień, wiadomości, klipów Game DVR oraz oczywiście naszej konsoli Xbox One.
- Muzyka (preview): aplikacja w wersji poglądowej pozwala zarządzać naszą kolekcją muzyczną i odsłuchiwać wszystkie utwory w bibliotece - także te, przechowywane w OneDrive. Doświadczenie Now Playing pozwala na szybkie przełączanie utworów i - jak mówią twórcy - wygląda świetnie. W kolejnych aktualizacjach Muzyka (preview) zyska kolejne funkcje, takie jak dynamiczny kafelek, wyświetlający nazwę odtwarzanego utworu, możliwość przypinania ulubionych utworów do ekranu Start, dostęp do radia poprzez Xbox Music Pass czy powiązanie z działem muzyki w Sklepie (beta).
- Wideo (preview): aplikacja pozwala odtwarzać pliki wideo (także w formacie MKV!) na naszym urządzeniu mobilnym. Najbardziej istotne funkcje to: filtrowanie, sortowanie oraz dodawanie folderów z plikami do kolekcji, odtwarzanie odcinków seriali, zakupionych w Xbox Video, oraz integracja z innymi urządzeniami, działającymi w Windows 10. W przyszłych aktualizacjach zostaną wprowadzone możliwości oglądania offline zakupionych seriali, opcje zarządzania pobranymi plikami, poprawione wyświetlanie wyników wyszukiwania, recenzje filmowe i informacje o obsadzie.
- Aparat: nowa aplikacja aparatu (Camera), która może stać się naszą domyślną aplikacją fotograficzną. Niektóre high-endowe Lumie (1520, 1020, 930, 830, 640, 640XL) posiadają możliwości, których aplikacja jeszcze nie wspiera. Pełną funkcjonalność dla tych modeli uzyskamy dopiero po nadchodzących aktualizacjach.
- Poprawki błędów: Microsoft wprowadził kilka poprawek, dotyczących m. in. problemów z przechodzeniem do wiadomości e-mail (błąd polegał na uruchamianiu się Kalendarza) i odtwarzania dzwonka podczas połączenia przychodzącego.
Jako, że mamy do czynienia z kompilacją poglądową (Insider Preview), w dodatku wydaną w kręgu fast ring, nie jest ona wolna od błędów i usterek. Ich listę zamieścimy w kolejnym poście!