Microsoft wypuścił dzisiaj aktualizacje opcjonalne dla wspieranych wersji Windows. Są to wydania "C", typowe dla 4. tygodnia miesiąca, zawierające poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem. Zaczynamy od zmian w Windows 10 2022 Update (22H2). W kolejnym artykule sprawdzamy też zmiany w Windows 11.
Windows 10 22H2: zmiany w aktualizacji KB5025297 (build 19045.2913) Preview
- Nowość! Ta aktualizacja dodaje możliwość synchronizacji ustawień języka i regionu przy zmianie języka wyświetlania lub formatu regionalnego na koncie Microsoft. Windows zapisze te ustawienia na Twoim koncie, jeśli masz włączoną synchronizację preferencji językowych w Twoich ustawieniach kopii zapasowej Windows.
- Nowość! Ta aktualizacja zmienia ustawienia zapory (firewalla). Możesz teraz konfigurować zasady grupy aplikacji.
- Wprowadzono obsługę zmiany czasu letniego w Iranie z 2022 roku.
- Rozwiązano problem z nieoczekiwanym wysyłaniem użytkownikom powiadomień o wygaśnięciu hasła. Działo się tak gdy konto zostało skonfigurowane do używania “Smart Card is Required for Interactive Logon” oraz ustawiono “Enable rolling of expiring NTLM secrets”.
- Rozwiązano problem z procesem Local Security Authority Subsystem Service (LSASS). Mógł on przestać odpowiadać i prowadzić do restartu urządzenia. Kod błędu: 0xc0000005 (STATUS_ACCESS_VIOLATION).
- Rozwiązano problem występujący po zminimalizowaniu okna z chronioną zawartością. Wyświetlała się ona, kiedy nie powinna. Działo się tak podczas używania podglądu na żywo miniatur na pasku zadań.
- Rozwiązano problem z pakietami aprowizacji. Ich aplikowanie kończyło się niepowodzeniem w niektórych przypadkach, gdy wymagane było podniesienie uprawnień.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający drukowanie z powodu wyjątku u klientów MDM.
- Rozwiązano problem z Windows Defender Application Control. Zasada blokująca oprogramowanie przy użyciu zasady hashowania mogła nie powstrzymywać oprogramowania przed otwieraniem.
- Rozwiązano problem występujący przy wprowadzaniu PIN podczas logowania w Windows Hello for Business. Logowanie do Remote Desktop Services mogło kończyć się niepowodzeniem. Wiadomość błędu: "The request is not supported".
- Rozwiązano problem z układem klawiatury podczas logowania się do sesji konsoli. Układ mógł zostać zresetowany do domyślnych ustawień systemowych. Działo się tak, gdy zablokujesz urządzenie lub masz więcej niż jeden układ klawiatury w Ustawieniach.
- Rozwiązano problem z Microsoft Edge WebView2, który mógł prowadzić do nieskończonej pętli przy próbie zrestartowania jego procesu.
- Rozwiązano problem z zasadami Administrator Account Lockout. GPResult i Resultant Set of Policy nie zgłaszały ich.
- Rozwiązano problem z Active Directory Users & Computers, które przestawały odpowiadać.
- Rozwiązano problem z Unified Write Filter (UWF). Po jego wyłączeniu przez użycie wywołania do o Windows Management Instrumentation (WMI) urządzenie mogło przestać odpowiadać.
- Rozwiązano problem z Resilient File System (ReFS). Błąd zatrzymania uniemożliwiał prawidłowe uruchomienie systemu.
- Rozwiązano problem z poleceniami MySQL, które kończyły się niepowodzeniem w kontenerach Windows Xenon.
- Rozwiązano problem z SMB Direct. Punkty końcowe mogły nie być dostępne w systemach korzystających z wielobajtowych zestawów znaków.
- Rozwiązano problem z aplikacjami korzystającymi z DirectX na starszych sterownikach grafiki Intel. Mógł pojawić się błąd w apphelp.dll.
Jeśli chodzi o znane problemy w wyżej wymienionej aktualizacji Windows 10, to changelog podaje:
- Urządzenia z instalacjami Windows stworzonymi z niestandardowych nośników offline lub niestandardowych obrazów ISO mogą doświadczyć usunięcia klasycznego Microsoft Edge (Legacy) po tej aktualizacji, jednak nie jest on automatycznie zastępowany nowym Microsoft Edge (Chromium). Dotyczy to tylko przypadków, w których aktualizacja jest wciągana do obrazu/nośnika bez uprzedniego zainstalowania samodzielnego wydania SSU (servicing stack update) z 29 marca 2021 r. lub nowszego. Nie dotyczy to urządzeń łączących się bezpośrednio z Windows Update (także w wersji for Business). Aby uniknąć problemu, należy dołączyć wcześniej SSU z 29 marca (lub nowsze) do nośnika offline lub obrazu ISO przed dołączeniem LCU. W tym celu należy wypakować SSU z połączonego pakietu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, rozwiązanie jest banalnie proste — wystarczy pobrać i zainstalować Microsoft Edge z jego strony.
Sprawdź też zmiany w aktualizacji Windows 11 22H2 (KB5025305, OS Build 22621.1635) Preview.