Microsoft wypuścił nową aktualizację zbiorczą dla użytkowników Windows 10 21H1 (May 2021 Update) pozostających w kanale wersji zapoznawczej, czyli Release Preview Channel. Zawiera ona poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem (te ukazały się już w tym miesiącu w Patch Tuesday). Zgodnie z normalnym cyklem aktualizacji powinny one trafić do publicznego wydania Dziesiątki w drugiej połowie lipca. Tymczasem sprawdzamy, co dokładnie zostało poprawione i jakie problemy zostały rozwiązane.
Windows 10 21H1: najważniejsze zmiany w aktualizacji KB5004296 (Build 19043.1147)
- Rozwiązano problem z programem searchindexer. Po wylogowaniu nadal przechowuje on łącza do bazy danych wyszukiwania na użytkownika w ścieżce profilu "C:\Users\username\AppData\Roaming\Microsoft\Search\Data\Applications\\". W efekcie searchindexer przestaje działać i tworzone są duplikaty nazw profilów.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający usługom gamingowym otwieranie niektórych gier na PC.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający wprowadzanie tekstu za pomocą edytora IME.
- Zmianie uległa funkcjonalność wgrywania nowej aktywności na Oś czasu (Timeline). Jeżeli synchronizujemy aktywność pomiędzy urządzeniami z pomocą konta Microsoft (MSA), to nie możemy wgrywać nowej aktywności na oś czasu. Nadal możemy jej używać do przeglądania historii aktywności na lokalnym urządzeniu. Szczegóły opisywaliśmy w artykule: Windows Timeline utraci możliwość synchronizacji między urządzeniami.
- Rozwiązano problem z utratą fokusa okna Eksploratora plików podczas mapowania dysku sieciowego.
- Rozwiązano problem powodujący, że Eksplorator przestawał działać po dojściu do postępu 99% podczas usuwania wielu plików na zmapowanym dysku sieciowym.
- Rozwiązano problem wpływający na niepowodzenie przetwarzania rozszerzenia Group Policy z powodu niewłaściwego timingu w Group Policy Registry Telemetry.
- Rozwiązano problem z powtarzającym się przebudowywaniem filtrów Windows Filtering Platform (WFP).
- Rozwiązano problem z usługą MDM, która nie mogła poprawnie zaaplikować niektórych reguł spamu.
- Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci w System Integrity.
- Rozwiązano problem ze zbyt głośnym odtwarzaniem dźwięku wyboru czegoś w grze po przyciśnięciu przycisku triggera na kontrolerze.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający pracę trybów zasilania i trybu gry. Skutkowało to niższym współczynnikiem fps i zredukowaną wydajnością.
- Rozwiązano problem z Network Connectivity Status Indicator (NCSI), który nie mógł wykryć połączenia z Internetem po połaczeniu się z VPN.
- Rozwiązano problem z drukowaniem, które zatrzymywało się lub wykonywało na niewłaściwym punkcie wyjścia.
- Rozwiązano problem z nieprawidłowym przekierowaniem niektórych kanałów audio podczas streamowania z użyciem wybranych stałych układów kanałów.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający dostęp do plików w zasobie Server Message Block (SMB), gdy włączony jest Access Enabled Enumeration (ABE).
- Rozwiązano problem występujący w kliencie Windows Network File System (NFS), który mógł uniemożliwiać zmianę nazwę pliku po zamontowaniu zasobu NFS.
- Rozwiązano problem z nieobsługiwanym wyjątkiem okna dialogowego "Otwórz plik". W efekcie aplikacje Microsoft Foundation Class (MFC) mogły nieoczekiwanie ulec zamknięciu.
- Rozwiązano problem ze stroną Czujnika pamięci w Ustawieniach, która mogła podawać nieprawidłowy rozmiar (dwa razy większy niż podawany w Eksploratorze) niektórych urządzeń pamięci używających GUID Partition Table (GPT).
Microsoft dodaje, że aktualizacji tej nie otrzymają Insiderzy w Beta Channel korzystający z 21H1. Dla tych Insiderów zacznie być wkrótce udostępniany Windows 11.