Wczoraj wieczorem padła oficjalna zapowiedź Windows 10 21H1, nadchodzącej aktualizacji półrocznej, która ma zostać wydana w pierwszej połowie bieżącego roku. Choć plany z nią związane były znane, a przynajmniej w ogólnym zarysie, to Microsoft musiał dopełnić formalności i o nich poinformować. Jednocześnie gigant wypuścił pierwszą kompilację 21H1 w programie Windows Insider. Trafiła ona od razu do kanału wersji Beta (Beta Channel, dawny Slow Ring), jako że kanał deweloperów (Dev Channel, dawny Fast Ring) nie jest powiązany z żadną konkretną wersją Dziesiątki, jeśli chodzi o zawarte w nim funkcje. Więcej na temat tej kompilacji oraz jej zawartości w dalszej części tekstu.
Co nowego w kompilacji 19043.844 (KB4601382) w Beta Channel?
Build ten jest udostępniany w kanale wersji Beta użytkownikom, których Microsoft określa jako seekers, czyli aktywnie klikającym przycisk "Sprawdź aktualizacje" w ustawieniach Windows Update. Aktualizacja do wersji 21H1 zostanie im zaproponowana — jak na zrzucie ekranu poniżej.
Po kliknięciu przycisku "Pobierz i zainstaluj" nastąpi aktualizacja do wersji 21H1. Pierwsza jej kompilacja o numerze 19043.844 zawiera wszystkie poprawki i ulepszenia zawarte w kompilacji 19042.844 (20H2), wydanej wczoraj w kanałach Beta i Release Preview, razem ze zmianami odnotowanymi w poście z zapowiedzią 21H1:
- Wsparcie dla wielu kamer w Windows Hello z wyznaczeniem kamery zewnętrznej jako domyślnej, gdy obecne są dwie kamery Windows Hello: zewnętrzna i wewnętrzna.
- Ulepszona wydajność Windows Defender Application Guard, w tym zoptymalizowany czas otwierania dokumentów.
- Rozwiązano problem powodujący minutowe lub dłuższe opóźnienie podczas otwierania dokumentu Office Microsoft Defender Application Guard (WDAG). Występował on przy próbie otwarcia pliku z użyciem ścieżki Universal Naming Convention (UNC) bądź linku udostępniania Server Message Block (SMB).
- Poprawiono wydajność Robocopy podczas kopiowania plików o łącznym rozmiarze powyżej 400 MB.
- Rozwiązano problem, w wyniku którego kontener WDAG zużywał prawie 1 GB pamięci, gdy kontener pozostawał bezczynny.
- Zaktualizowane działanie Windows Management Instrumentation (WMI) Group Policy Service (GPSVC), aby wspierać scenariusze pracy zdalnej
- Rozwiązano problem powodujący, że zmiany nałożone przez administratora Active Directory (AD) na członkostwo grupy użytkowników lub komputerów propagowały się powoli. Choć token dostępowy ostatecznie się aktualizował, zmiany te nie były widoczne, gdy administrator użył "gpresult /r" lub "gpresult /h", aby stworzyć raport.
Windows Insiderzy, którzy wybiorą przejście do gałęzi 21H1, będą odtąd otrzymywać nowe aktualizacje 21H1 poprzez Windows Update z użyciem technologii serwisowania Microsoftu (tak jak aktualizacje comiesięczne). Niejawni testerzy, którzy postanowią nie pobierać 21H1 i zamiast tego pozostać przy 20H2, będą dalej otrzymywać aktualizacje 20H2 aż do czasu, gdy Microsoft przeniesie wszystkich w Beta Channel do gałęzi 21H1, co nastąpi w nadchodzących tygodniach.
Najszybszym sposobem sprawdzenia, jakiej wersji Windows używamy, jest jak zwykle wpisanie i uruchomienie polecenia "winver" w wyszukiwarce paska zadań/menu Start albo poleceniu Uruchom (Win + R).