Windows 10 20H2 z aktualizacją 19042.421 w Beta Channel

Windows 10 20H2 z aktualizacją 19042.421 w Beta Channel

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/27/2020, 4:23 PM

Liczba odsłon: 3964

W miniony piątek Microsoft zaserwował kolejny build Windows 10 20H2 w kanale Beta (dawniejszy Slow Ring). Zawiera on kilka nowości funkcjonalnych, które na początku i pod koniec tego miesiąca trafiły już do kanału Dev w buildach 20161 i 20175, a także sporo nowych poprawek.

Jak wiadomo, nowości zawarte w kompilacjach w Dev Channel nie są przypisane do konkretnej dużej aktualizacji Windows 10 i mogą ostatecznie trafić do dowolnej. Beta Channel jest z kolei wyraźnie związany z daną aktualizacją — w tym przypadku 20H2 — dzięki czemu mamy dokładną wiedzę, kiedy dana nowość stanie się dostępna publicznie. W tym przypadku będzie to druga połowa 2020 roku, czyli jesienna aktualizacja Windows 10. Zobaczmy tymczasem, co do niej zmierza.

Co nowego w kompilacji 19042.421 w Beta Channel?

Kafelki dopasowane do motywu

Wygląd menu Start doczekał się sporego odświeżenia. Jego nowy design usuwa tła składające się z różnych kolorów za ikonami na kafelkach, które w połączeniu z nowoczesnymi ikonami robiły wrażenie chaotycznych. Zamiast tego tła ikon są jednolite, półprzezroczyste i dopasowane do systemowego motywu. Jest to ostateczne odejście od stylu "flat" rodem z Windows 8. Na jednolitym — ciemnym lub jasnym — tle ikony w stylu Fluent prezentują się dużo lepiej.

Menu Start

Odświeżony design menu Start wygląda świetnie zarówno w ciemnym, jak i jasnym motywie. Jeśli jednak wolisz bardziej kolorowe motywy, w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory > Pokaż kolor wiodący w następujących obszarach zaznacz Menu Start, pasek zadań i centrum akcji. Kolor wiodący pokryje również tło kafelków.

Przełączanie między aplikacjami i kartami w widoku Alt + Tab

Za pomocą globalnego skrótu Alt + Tab możemy przełączać się między otwartymi oknami aplikacji, przy czym każde okno przeglądarki traktowane było do tej pory jako po prostu jedno okno, niezależnie od liczby otwartych w nim kart. Teraz każda karta w Microsoft Edge będzie dostępna oddzielnie w widoku Alt + Tab, nie tylko ta otwarta na pierwszym planie.

Edge

Jeśli nie chcesz widzieć podglądu wszystkich kart (gdy jest ich otwartych wiele, mogą utrudnić znalezienie pojedynczych aplikacji), możesz wejść do Ustawień > System > Obsługa wielu zadań i wybrać pokazywanie tylko 3 lub 5 ostatnich kart lub zupełnie wyłączyć ich pokazywanie.

Funkcjonalność ta jest obecnie udostępniania części Insiderów w kanale Dev i wymaga Edge w kompilacji Canary lub Dev (83.0.475.0 lub wyższa).

Ulepszone przypinanie witryn do paska zadań w przeglądarce Microsoft Edge

Microsoft wprowadził możliwość przełączania się pomiędzy kartami przeglądarki a aplikacjami za pomocą skrótu Alt + Tab. Teraz poszedł o krok do przodu i wprowadził szybki dostęp do zakładek w przypiętych witrynach. Kliknięcie przypiętej witryny na pasku zadań, spowoduje wyświetlenie wszystkich otwartych kart tej witryny we wszystkich oknach przeglądarki Edge. Dokładnie tak, jak dzieje się w sytuacji dowolnej aplikacji z wieloma otwartymi oknami. Funkcja wymaga zaktualizowania przeglądarki Edge do wersji 85.0.561.0 lub nowszej (w kanałach Canary lub Dev).

Windows 10

Bardziej spersonalizowany pasek zadań dla nowych użytkowników

Microsoft stara się zadbać o to, by doświadczenia użytkownika były jak najlepsze już przy pierwszym uruchomieniu systemu. Z tego względu zawartość paska zadań będzie lepiej dostosowana do preferencji ustawionych podczas pierwszej konfiguracji. Dotyczy to nowo utworzonych kont lub scenariusza pierwszego logowania.

Spersonalizowany pasek zadań

Przykładowe układy pasków obejmują użytkowników z połączonymi telefonami z Androidem lub użytkowników z kontami Xbox Live albo gamingowymi pecetami.

Poprawione doświadczenie powiadomień

Teraz łatwiej uzyskać wgląd, skąd pochodzi powiadomienie toast. W lewym górnym rogu znajduje się logo aplikacji. Kliknij X w prawym górnym rogu, aby zamknąć powiadomienie i wrócić do swoich spraw.

powiadomienie

Ponadto zostały domyślnie wyłączone powiadomienia od Asystenta skupienia i podsumowujące. Nie będziemy już niepotrzebnie powiadamiani, gdy Skupienie włączyło się poprzez automatyczną zasadą. Powiadomienie można na powrót włączyć w Ustawieniach.

Informacje o systemie przeniesione z Panelu sterowania do Ustawień

Microsoft nadal przenosi funkcjonalność Panelu sterowania do Ustawień. Teraz dotyczy do zawartości strony System, która trafiła do Ustawień > System > Informacje. Linki otwierane na stronie systemu w Panelu sterowania będą prowadziły do strony informacji w Ustawieniach. Ponadto informacje o urządzeniu można teraz wygodnie kopiować. Microsoft dodaje, że jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanej kontroli rodem z Panelu sterowania, nadal znajdziemy je na stronie Informacje w Ustawieniach.

Ustawienia

Usprawnione doświadczenie tabletu na urządzeniach 2-w-1

Wcześniej odłączanie klawiatury na urządzeniu 2-w-1 powodowało wyświetlenie powiadomienia toast z zapytaniem, czy przejść w tryb tabletu. Po zaznaczeniu "Tak" przechodziliśmy do trybu tabletu, a po wybraniu "Nie" otwierało się nowe doświadczenie tabletu wprowadzone w May 2020 Update. Microsoft zmienia teraz domyślny tryb, dlatego powiadomienie nie będzie już wyświetlane i użytkownicy będą od razu przechodzić do nowego doświadczenia. W razie potrzeby można to zmienić w Ustawieniach > System > Tryb tabletu.

Ponadto na urządzeniach bez ekranów dotykowych została usunięta szybka akcja "Tryb tabletu". Dodano też nową logikę, która pozwala użytkownikom logować się w odpowiednim trybie na podstawie ostatniego trybu oraz tego, czy klawiatura jest podłączona, czy nie.

Ulepszone zarządzanie urządzeniami (MDM)

Nowa zasada zarządzania urządzeniami (Modern Device Management) dla użytkowników lokalnych i grup pozwala administratorowi wprowadzać drobiazgowe zmiany dla lokalnej grupy na zarządzanym urządzeniu wraz z tym, co jest już dostępne dla urządzeń zarządzanych poprzez zasady grupy (GP) w ujęciu on-premise.

Poprawki i inne zmiany

  • Rozwiązano problem z wyświetlaniem komunikatów błędu w języku angielskim (en-US) zamiast w innym, wybranym języku systemu. Występował on w przypadku zainstalowania nieangielskiego pakietu językowego przed ostatnią aktualizacją zbiorczą.
  • Rozwiązano problem z powiadomieniem toast pojawiającym się przy ponownym uruchamianiu po aktualizacji do Windows 10 2004.
  • Rozwiązano problem z nieangielskimi znakami, które mogły nie wyświetlać się w menu Start.
  • Rozwiązano problem, który uniemożliwia korzystanie z funkcji udostępniania w pakiecie Microsoft Office. Dzieje się tak, gdy jest włączony dostęp warunkowy.
  • Rozwiązano problem, występujący gdy zewnętrzne aplikacje ładowały ukryte karty do Opcji Internetowych.
  • Rozwiązano problem w trybie przeglądarki Microsoft Edge IE, który występuje podczas otwierania wielu dokumentów z witryny SharePoint.
  • Rozwiązano problem w trybie przeglądarki Microsoft Edge IE, który występuje podczas przeglądania przy użyciu linków zakotwiczenia.
  • Rozwiązano problem z wklejaniem mieszanej zawartości obrazów i tekstu z Microsoft Word do Internet Explorera.
  • Rozwiązano problem z nieprawidłowym omijaniem serwerów proxy przez przeglądarki Microsoftu.
  • Rozwiązano problem z usługą Windows Push Notification (WNS), który uniemożliwiał wybór interfejsu VPS.
  • Rozwiązano problem z działaniem Lupy w niektórych scenariuszach programu Excel.
  • Rozwiązano problem z instalowaniem niektórych aplikacji .msi.
  • Rozwiązano problem z wyświetlaniem zawartości 4K HDR ciemniej, niż byśmy się tego spodziewali, gdy skonfigurowano nie-HDR-owe systemy do strumieniowania HDR.
  • Rozwiązano problem z oknami podrzędnymi, które migały i ukazywały się jako białe prostokąty na urządzeniach serwerowych skonfigurowanych do trybu wysokiego kontrastu.
  • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym zamykaniem się strony Ustawień, co uniemożliwiało poprawne ustawienia aplikacji domyślnych.
  • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym zamknięciem wszystkich aplikacji UWP.
  • Rozwiązano problem, który uniemożliwiał wyświetlanie aplikacji Windows 8.1 na drugim ekranie, jeśli używały one API StartProjectingAsync.
  • Rozwiązano problem z podglądem plików .msg w Eksploratorze plików, gdy zainstalowany był 64-bitowy Outlook.
  • Rozwiązano problem powodujący błąd zatrzymania KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE (139) po wybudzeniu Windows z uśpienia i włączeniu zestawów słuchawkowych Bluetooth.
  • Rozwiązano problem, który mógł uniemożliwić działanie niektórych narzędzi do resetowania sterowników graficznych, które przez to nie mogły ponownie ich zainstalować.
  • Rozwiązano problem ze stabilnością WDF01000.sys.
  • Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci, gdy aplikacja wywoływała funkcję CryptCATAdminCalcHashFromFileHandle().
  • Poprawiono wsparcie ścieżek nie-ASCII w Auto Incident Response (IR) w Microsoft Defender Advanced Threat Protection (ATP).
  • Rozwiązano problem uniemożliwiający uśpienie komputera w niektórych warunkach z powodu działania Microsoft Defender ATP Auto IR.
  • Rozwiązano problem uniemożliwiający poprawne działanie Threat & Vulnerability Management w Microsoft Defender ATP.
  • Rozwiązano problem uniemożliwiający aplikowanie wykluczeń plików w niektórych przypadkach przez Microsoft Defender ATP, co prowadziło do problemów ze zgodnością.
  • Rozwiązano problem ze zgłaszaniem zainstalowanych aplikacji w Threat & Vulnerability Management w Microsoft Defender ATP.
  • Rozwiązano problem, który powoduje, że automatyczne dochodzenia kończą się niepowodzeniem w usłudze Microsoft Defender ATP.
  • Rozwiązano problem uniemożliwiający drukowanie na drukarkach sieciowych.
  • Rozwiązano problem z Menedżerem urządzeń, w którym drukarki mogły być ukryte po ponownym uruchomieniu.
  • Rozwiązano problem z konsolą zarządzania drukowaniem, która mogła pokazywać błędy skryptów po wybraniu opcji rozszerzonego widoku.
  • Rozwiązano problemy z drukowaniem w niektórych scenariuszach.
  • Rozwiązano problem uniemożliwiający połączenie z internetem przy użyciu modemu WWAN LTE, mimo że wskaźnik stanu połączenia (NCSI) w obszarze powiadomień mógł pokazywać, że połączenie z Internetem jest nawiązane.
  • Rozwiązano problemy z łącznością z Internetem na niektórych modemach komórkowych po aktualizacji do Windows 10 2004.
  • Rozwiązano problem z aplikacjami telefonicznymi, które traciły pierwsze cztery cyfry.
  • Rozwiązano problemy z integralnością danych w bitmapach.
  • Rozwiązano problem z tworzeniem pul pamięci w Zarządzaniu funkcją Miejsca do magazynowania w Panelu sterowania.
  • Rozwiązano problem z procesem Microsoft Remote Assistance (msra.exe), który przestawał działać, gdy użytkownik otrzymał asystę w trakcie sesji. Kod błędu to 0xc0000005 lub 0xc0000409.

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/07/24/announcing-windows-10-insider-preview-build-19042-421-20h2/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia