Microsoft zaczął dziś udostępniać nową kompilację Windows 10 Insider Preview o numerze 18323. Jest ona przeznaczona dla Insiderów w pierścieniach Fast i Skip Ahead, choć oczywiście nie jest to jeszcze gałąź 19H2. W chwili publikacji tego newsa lista zmian nie została jeszcze podana. Gdy tylko Microsoft ją udostępni, zaktualizujemy ten tekst i przetestujemy nowości.
Co nowego w kompilacji 18323 (19H1) dla PC?
Usprawniona obsługa plików RAW
Do tej pory Windows 10 obsługiwał bezstratny format RAW w ograniczonym stopniu. Typów tego formatu jest bardzo wiele i różni producenci sprzętu fotograficznego używają swoich własnych formatów. Microsoft postanowił rozwiązać ten problem i wprowadzić do Windows 10 rozszerzenie Raw Image Extension, dostępne do pobrania z Microsoft Store. Rozszerza ono wsparcie o kolejne, niedostępne do tej pory formaty. Pozwoli to wyświetlać miniatury plików, ich metadane itp.
Rozwiązanie to w dalszym ciągu nie jest idealne i sprawia kilka problemów. Dane EXIF niektórych plików nie są poprawnie wyświetlane, a Eksplorator plików potrafi się zawiesić w niektórych sytuacjach, gdy przeglądamy pliki RAW. Zdarza się również, że miniatury wyświetlane są w niskiej rozdzielczości. Wady te z pewnością zostaną usunięte do czasu publikacji 19H1.
Poprawki w Jasnym motywie
Jasny motyw wydaje się być chwilowo najważniejszą ze zmian, które zajdą w Windows 10 wraz z nadejściem 19H1. Microsoft nadal szlifuje ten motyw i najnowsza kompilacja usunęła kilka istotnych błędów. Od teraz menu z informacją o stanie baterii wyświetla się poprawnie przy jasnym motywie - wcześniej czcionka była trudna do odczytania. Podobnie usprawniono działanie panelu ze stanem baterii.
Wcześniej występował też problem z ikonami wspierającymi jasny motyw, które nie zawsze zmieniały się poprawnie. Problem ten usunięto. Zmieniono również ikonkę Ustawień, która teraz zamiast koloru czarnego, przy zmianie motywu na jasny, przybiera kolor ciemno-szary. Naniesiono też inne poprawki kosmetyczne.
Lista pozostałych poprawek i usprawnień
- Nowe ustawienie ochrony w Zabezpieczeniach Windows chroni urządzenie, pomagając w zapobieganiu niepożądanym manipulacjom. Ustawienia zabezpieczeń mogą same zasugerować włączenie nowej formy ochrony.
- Naprawiono problem powodujący, że usługa Update Orchestrator Service przestała działać. W wyniku tego problemu mógł wystąpić błąd w ustawieniach aktualizacji systemu Windows, informujący, że nie można wykonać restartu w celu ukończenia aktualizacji. Wymagało to wybrania opcji Uruchom ponownie i zaktualizuj w menu Start.
- Usunięto błąd objawiający się tym, że po kliknięciu konta w uprawnieniach Cortany nie pojawiało się okno wylogowania z Cortany.
- Naprawiono problem z nieprawidłowo działającym trybem Wyświetlania nocnego.
- Naprawiono problem, w którym czasami brakowało sekcji Szybkich działań w Centrum akcji.
- Naprawiono też problem polegający na tym, że zamknięcie otwartego okna Excela na pasku zadań mogło spowodować, że program Excel przestał reagować.
- Zlikwidowano problem powodujący, że klawisz skrótu WIN + Ctrl + [cyfra] nie działał.
- Gdy zostanie włączony kolor wiodący na pasku zadań, pasek zadań i lista szybkiego dostępu będą teraz również oznaczone tym kolorem.
- Przywrócono stan miksera głośności w menu kontekstowym do wersji z October 2018 Update.
- Naprawiono problem polegający na tym, że motywy i rozszerzenia Microsoft Edge pobierane ze sklepu Microsoft Store nie pojawiały się w odpowiednich lokalizacjach po zakończeniu pobierania.
- Usunięto problem wpływający na niezawodność Centrum Akcji w najnowszych kompilacjach.
- Naprawiono problem polegający na tym, że w Centrum akcji mogło pojawić się wiele powiadomień Asystenta skupienia w określonym czasie.
- Dodano Udostępnianie w pobliżu do listy domyślnych wyjątków Asystenta skupienia.
- Rozwiązano problem z szybką akcją zrzutu ekranu w Centrum akcji, która tworzyła zrzut z widocznym Centrum akcji.
- Rozwiązano problem z uruchamianiem aplikacji UWP z menu Start.
- Rozwiązano problem z zawieszaniem się Eksploratora plików podczas interakcji z plikami mp4 lub folderami, które je zawierają.
- Rozwiązano problem z Cortaną, która mogła samoczynnie się zamknąć, jeśli została otwarta z ekranu Start w trybie tabletu.
- Poprawiono niezawodność Narzędzia Wycinanie.
- Rozwiązano problem z obsługą Ctrl + P, by wywołać drukowanie w narzędziu Wycinek i szkic.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się narzędzia Wycinek i szkic podczas jego zamykania.
- Rozwiązano problem z Udostępnianiem w pobliżu, które wyłączało się po restarcie systemu.
- Rozwiązano problem z ustawieniami ekranu blokady, które w ostatnich buildach nie wyświetlały jego podglądu.
- Rozwiązano problem z paskiem przewijania w Ustawieniach, który nachodził na tekst w trakcie ręcznej konfiguracji adresu IP.
- Rozwiązano problem z blokadą ekranu w trakcie używania Surface Dial.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem podpowiedzi w panelu Emoji.
- Rozwiązano problem z aktualizacjami funkcjonalnymi Windows, które mogły kończyć się niepowodzeniem, choć na stronie historii aktualizacji w Windows Update były odnotowane jako zakończone pomyślnie.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem ikony Windows Update w obszarze powiadomień, choć żadna aktualizacja nie oczekuje na pobranie.
- Rozwiązano problem z klawiaturą dotykową, na której nie można było pisać, gdy włączone było ustawienie aktywowania okna po najechaniu na nie wskaźnikiem myszy.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem czarnego ekranu podczas uruchamiania. Stan ten mijał dopiero po wykonaniu skrótu Ctrl + Alt + Delete.
- Rozwiązano problem z drenażem baterii w trybie Disconnected Standby.
- Rozwiązano problem z Widokiem zadań (Win + Tab), który w konfiguracjach z wieloma ekranami wyświetlał miniatury aplikacji UWP na pierwszym ekranie zamiast na tym, na którym aplikacje te były uruchomione.
- Rozwiązano problem z armeńskim i koreańskim układem klawiatury dotykowej.
- Ustawienia japońskiego IME wracają do stanu z October 2018 Update.
- Rozwiązano problem z Narratorem, który mógł nie reagować po ponownym otwarciu Centrum akcji.
- Rozwiązano problem z Narratorem, który nie komentował zmiany poziomu głośności, jeśli do tego użyliśmy przycisków sprzętowych.
- Rozwiązano problem z obsługą Narratora podczas korzystania z Wikipedii.
- Rozwiązano problem z Narratorem, który na końcu linków ogłaszał, że są tylko do odczytu.
- Rozwiązano problem z Narratorem, który odczytywał ostatnie słowo w zdaniu dwukrotnie w Microsoft Edge.
- Rozwiązano problem z Microsoft Intune - niewielka część użytkowników mogła nie otrzymać przypisanych im zasad.
- Rozwiązano problem z Windows Sandbox, gdzie po wylogowaniu mógł wyświetlać się pusty, biały ekran.
- Rozwiązano problem z uruchamianiem Edytora rejestru po wpisaniu ścieżki c:\windows\syswow64\regedit.exe.
- Nagłówek w Ustawieniach dostępny jest w większej liczbie regionów.
- Poprawiono układ siatki w aplikacji Kalkulator.
Znane błędy i problemy
- Choć rozwiązano problem z wysypywaniem się Update Orchestrator Service w buildzie 18323, to poprawki nie dotyczą wcześniejszych kompilacji.
- Aplikacja Zabezpieczenia Windows może pokazywać nieznany stan w obszarze ochrony przed wirusami i zagrożeniami lub nie odświeżać się poprawnie. Może to nastąpić po upgradzie, restarcie lub zmianie ustawień;
- Uruchamianie gier z oprogramowaniem anty-cheatowym może wywołać GSOD.
- Karty dźwiękowe Creative X-Fi nie działają poprawnie. Microsoft i Creative pracują nad rozwiązaniem;
- Choć funkcja Wyświetlanie nocne działa poprawnie, wciąż mogą wystąpić problemy z zewnętrznym oprogramowaniem tego typu.
- Korzystając z funkcji "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" i wybierając opcję zachowania plików na urządzeniu, mając jednocześnie aktywną funkcję pamięci zarezerwowanej, konieczne będzie jeszcze jedno ponowne uruchomienie komputera, by upewnić się, że funkcja ta działa poprawnie;
- Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę;
- Urządzenia USB, w tym klawiatury i myszy, mogą po tej aktualizacji przestać działać. Tymczasowo można to rozwiązać, zmieniając porty USB lub korzystając z huba.
- W sesjach pulpitu zdalnego, DisplayLink i Miracast może wyświetlać się czarny ekran, gdy korzystamy ze sterowników AMD lub Nvidia. Tymczasowo pomóc może wykonanie komendy
reg add HKLM\Software\Microsoft\Windows\Dwm /v EnableFrontBufferRenderChecks /t REG_DWORD /d 0 /f
. - Wartość poziomu szczegółów, które Narrator dostarcza na temat tekstu i kontrolek, może być pusta.
- Może dojść do sytuacji, w której dwa głosy Narratora przemawiają jednocześnie. Należy uruchomić ponownie komputer.
- Windows Sandbox może uruchamiać się z czarnym ekranem.
- Ustawienia programu Windows Insider posiadają na swej stronie błąd, który uniemożliwia jej odczytanie przez Narratora i inne czytniki ekranowe.
- Ikony na pasku zadań mogą przestać się ładować i wyświetlać jako puste.
- Desktop Window Manager wysypie się, jeśli na jednym ekranie otwartych jest wiele okien Office i/lub aplikacji odtwarzających wideo. Dotyczy to urządzeń ze wsparciem dla Multiplane Overlay.
- Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.