Na początku stycznia doszło do ujawnienia jednego z największych skandali w świecie bezpieczeństwa komputerowego w ostatnich latach. Chodzi oczywiście o Spectre i Meltdown, groźne podatności w procesorach Intel, AMD i Qualcomm. Zmobilizowało to wszystkich - od producentów sprzętu po dostawców systemów i antywirusów - do gorączkowych wysiłków, mających na celu załatanie podatności i uzyskanie zgodności. Działania naprawcze ciągnęły się w sumie przez jakieś pół roku i choć zakończyły się sukcesem, to pozostawiły po sobie negatywne skutki. Microsoft chce je cofnąć.
Już pierwsze łatki dla procesorów Intel były obarczone niepożądanymi skutkami w postaci spowolnienia działania komputera. W zależności od modelu procesora i wykonywanych operacji wydajność może spadać nawet o 10%. Z tym piętnem żyjemy wszyscy już od wielu miesięcy. Choć w imię bezpieczeństwa musieliśmy to zaakceptować, pojawiło się pytanie, czy tych negatywnych konsekwencji nie dało się uniknąć lub czy nie da się ich cofnąć. Microsoft najwyraźniej znalazł już na to sposób. Firma wprowadziła pewne zmiany do jądra (kernela) Windows, dzięki którym wspomniane łatki mają znacznie mniejszy wpływ na wydajność. Rozwiązanie to nosi nazwę Retpoline i jego implementację potwierdził Microsoft.
Yes, we have enabled retpoline by default in our 19H1 flights along with what we call "import optimization" to further reduce perf impact due to indirect calls in kernel-mode. Combined, these reduce the perf impact of Spectre v2 mitigations to noise-level for most scenarios. https://t.co/CPlYeryV9K
— Mehmet Iyigun (@mamyun) 18 października 2018
Windows Insiderzy, testujący obecnie Windows 10 w gałęzi 19H1, odkryli uruchomiony mechanizm Retpotline Kernel. Doniesienia te potwierdza Microsoft:
Tak, włączyliśmy domyślnie retpotline w naszych wydaniach 19H1 wraz z tym, co nazywamy "optymalizacją importowania", w celu dalszej redukcji wpływu na wydajność, spowodowanego niebezpośrednimi wywołaniami w trybie jądra. Działając w połączeniu, funkcje te redukują wpływ łatek Spectre v2 na wydajność, w większości przypadków [sprowadzając go] do poziomu szumu.
Mehmet Iyigun z Windows/Azure Kernel Team w Microsoft
To świetna wiadomość, szczególnie dla użytkowników starszych maszyn. Nasze pecety powrócą do wydajności, którą mogły osiągać przed obosiecznymi łatkami ze stycznia i kolejnych miesięcy. Kiedy to nastąpi? Insiderzy mogą czerpać korzyści z Retpotline już teraz. Wszyscy pozostali będą musieli poczekać do marca lub kwietnia - wtedy to bowiem aktualizacja 19H1 zostanie wydana publicznie.