Jak bardzo łatki dla procesorów Intel mogą spowolnić nasz komputer?

Jak bardzo łatki dla procesorów Intel mogą spowolnić nasz komputer?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/18/2018, 7:42 PM

Liczba odsłon: 3322

Rok 2018 rozpoczął się aferą związaną z odkryciem groźnych luk bezpieczeństwa w procesorach Intel, AMD i Qualcomm. Zmobilizowało to wszystkich - od producentów sprzętu po dostawców systemów i antywirusów - do gorączkowych wysiłków mających na celu załatanie podatności i uzyskanie zgodności. Odczuli to również użytkownicy, mający początkowo kłopoty z aktualizacjami (problem z AMD został wczoraj rozwiązany), a także spadkami wydajności swoich maszyn. Sprawdźmy, w jakim stopniu nowe patche mogą spowolnić komputery z procesorami Intel.

Spectre Meltdown - Intel

Z jednej strony wiadomo, że aktualizacje zabezpieczeń związane ze Spectre i Meltdown najbardziej spowolnią starsze komputery, a z drugiej, że zmiany nie będą odczuwalne dla przeciętnego użytkownika. Sprawdźmy, jak konkretnie może to wpłynąć na maszyny z procesorami Intel ostatnich generacji.

Kaby Lake i Coffee Lake – 8 generacja

Pecety napędzane przez procesory w technologii Kaby Lake i Coffee Lake, a dokładniej rzecz biorąc - ich dyski SSD, mogą doświadczać spowolnień rzędu 6%, gdy uruchomione jest oprogramowanie pokroju Microsoft Office. Przeciętna maszyna nie zacznie więc odbiegać od normy. W niektórych przypadkach zmiany mogą być jednak bardziej odczuwalne, np. przy wykonywaniu złożonych operacji JavaScript, przy których system może zwolnić do 10%.

Kaby Lake-H – 7 generacja

Zmiany odczują też posiadacze procesorów Intel siódmej generacji. Jak twierdzi producent, spadek wydajności może sięgnąć 7%. Jest więc nieco gorzej niż przy generacji ósmej.

Skylake-S – 6 generacja

W przypadku układów 6 generacji jest jeszcze gorzej - wydajność spadnie nawet o 8%.

Spectre Meltdown - Intel

O ile najwięcej utracą pecety w trakcie pracy z aplikacjami biurowymi, analitycznymi i multimedialnymi, to najmniej nowe łatki wpłyną na graczy. Spadek wydajności w grach DX11 według benchmarków Intela sięgać będzie maksymalnie 3%, przy czym w większości przypadków jest on zerowy.

Źródło: https://www.windowslatest.com/2018/01/18/windows-pc-performance-after-meltdown-spectre-patches/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia