W ciągu ostatnich paru lat niewiele pisaliśmy o technologii Quantum Computing, czyli opierającej się mechanice kwantowej i komputerach kwantowych. Wcześniej Microsoft informował o postępach w pracach, ogłaszał kilka przełomów, uruchomił platformę Azure Quantum, a nawet stworzył język programowania kwantowego Q#. Później pojawiły się doniesienia o dotarciu do ślepego zaułku w budowie fizycznego komputera kwantowego, a na pierwszy plan wyszły inne technologie, w tym AI. Miło jest więc powrócić do tego jakże ważnego tematu!
W czerwcu tego roku Microsoft opublikował harmonogram tworzenia prawdziwego komputera kwantowego. Dziś, w ramach eventu Quantum World Congress, gigant podzielił się paroma ogłoszeniami, wliczając w to nowe partnerstwo z Atom Computing, które ma na celu utworzenie najpotężniejszego komputera kwantowego w historii. Będzie się ono opierać na systemie wirtualizacji kubitów Microsoftu i sprzęcie neutral-atom od Atom Computing. Microsoft mówi, że stworzył już w ramach tej współpracy logiczne kubity, a obie firmy pracują nad maszyną kwantową, która może oferować niezawodne funkcje przetwarzania kwantowego oraz ich wyniki.
Hardware od Atom Computing unikalnie łączy możliwości niezbędne do rozszerzenia korekcji błędów kwantowych, w tym dużą liczbę kubitów o wysokiej wierności, łączność all-to-all wszystkich kubitów, długie czasy koherencji i pomiary w połowie obwodu z resetowaniem i ponownym wykorzystaniem kubitów. Firma buduje systemy 2. generacji z ponad 1200 fizycznymi kubitami i planuje dziesięciokrotnie zwiększyć liczbę fizycznych kubitów z każdą nową generacją sprzętu. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych protokołów odporności na błędy firmy Microsoft w innej architekturze kubitów nasza platforma obliczeniowa Azure Quantum może zaoferować spektrum najlepszych w swojej klasie logicznych kubitów na wielu platformach sprzętowych, zapewniając elastyczność i zabezpieczając inwestycje naszych klientów na przyszłość.
Nasza współpraca z Atom Computing ma na celu zintegrowanie tych możliwości z Azure Elements, naszą specjalnie zbudowaną platformą w chmurze oferującą zróżnicowaną skalę obliczeniową, najnowocześniejsze modele AI do symulacji chemii i nauki o materiałach oraz Copilota. Naszym celem jest umożliwienie rządom i organizacjom rozwiązywania problemów istotnych naukowo i komercyjnie za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań obliczeniowych, w tym projektowania i przewidywania właściwości chemikaliów i materiałów, eksploracji oddziaływań molekularnych i symulacji złożonych reakcji chemicznych. Ponadto chcemy pomóc w ożywieniu ekosystemu gotowego na kwantowe rozwiązania, dostarczając kluczowe narzędzia niezbędne do komercyjnego przyjęcia tych technologii, które mogą pomóc w budowaniu wiedzy specjalistycznej w zakresie kwantowym i tworzeniu nowego zapotrzebowania na miejsca pracy.
— Jason Zander, EVP w Strategic Missions and Technologies, Microsoft
Dowiedz się więcej z naszych artykułów: