Ulepszenia systemowej wyszukiwarki, które najpierw trafiły do Windows 11, pojawiły się w końcu w publicznej wersji Windows 10 za sprawą marcowej aktualizacji opcjonalnej. KB5011543 obejmuje wersje November 2021 Update, May 2021 Update i October 2020 Update. Dostarcza też kilka nowych funkcji i poprawek.
Windows 10 21H2, 21H1 i 20H2: zmiany w aktualizacji KB5011543
(OS Build 19044.1620, 19043.1620, 19042.1620)
- Nowość! Funkcjonalność "search highlights" trafiła teraz do Windows 10. Zawartość pola wyszukiwania na pasku zadań będzie okresowo aktualizowana o treści, wliczając w to ilustracje, które pozwolą odkrywać więcej, być połączonym i pozostać produktywnym. Wydobyte na powierzchnię treści będą prezentować warte uwagi, interesujące momenty. Z kolei zalogowanie się za pomocą konta służbowego lub szkolnego sprawi, że wyszukiwarka w Windows 10 stanie się centrum plików i kontaktów z Microsoft Search. Jak zawsze wystarczy zacząć pisać, aby rozpocząć wyszukiwanie adekwatnych, dostępnych dla nas treści z naszej organizacji. Dowiedz się więcej z naszego wcześniejszego artykułu.
- Nowość! Dodano możliwość zmiany koloru przycisków powiadomień toast, aby łatwiej identyfikować pomyślne i krytyczne scenariusze dla aplikacji, które wysyłają powiadomienia Windows. Funkcjonalność sprawi też, że powiadomienia będą bardziej kompaktowe wizualnie.
- Nowość! Dodano nową zasadę, która rozwija 3 najwyższe powiadomienia aplikacji w Centrum akcji. Chodzi tu o aplikacje, które wysyłają powiadomienia Windows. Funkcjonalność ta wyświetla wiele powiadomień, z którymi można dokonać interakcji jednocześnie.
- Rozwiązano problem z searchindexer.exe, który przestawał odpowiadać podczas operacji odinstalowywania w środowisku konfiguracji pulpitu zdalnego.
- Rozwiązano problem z searchindexer.exe, który uniemożliwiał zwracaniu ostatnich e-maili przez wyszukiwanie offline programu Microsoft Outlook.
- Rozwiązano problem, który mógł dezaktywować Windows po zmianie wersji National Language Support (NLS) z 6.3 na 6.2.
- Rozwiązano problem, w wyniku którego nowoczesne przeglądarki nie wyświetlały poprawnie kodu HTML generowanego przez gpresult/h.
- Rozwiązano problem, który powodował wyjątek "Odmowa dostępu" dla pliku podczas testu PowerShell dla funkcji AppLocker.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować, że usługa Group Policy Service przestawała przetwarzać dane telemetryczne dla preferencji Group Policy Registry Preferences.
- Rozwiązano problem, który mógł uniemożliwiać prawidłowe działanie zasad rozpoznawania zapytań serwera DNS po określeniu w pełni kwalifikowanej nazwy domeny (FQDN) i warunków podsieci.
- Naprawiono wyciek sterty w PacRequestorEnforcement, który obniżał wydajność kontrolera domeny.
- Rozwiązano problem z Key Distribution Center (KDC) Proxy. Serwer proxy KDC nie mógł poprawnie uzyskać ticketów Kerberos do logowania się do Key Trust Windows Hello for Business.
- Dodano obsługę scenariuszy przekazywania konta Microsoft (MSA) w usłudze Azure Active Directory (AAD) Web Account Manager (WAM).
- Rozwiązano problem z rejestrowaniem zdarzenia o identyfikatorze 37 podczas niektórych scenariuszy zmiany hasła, w tym zmian hasła obiektu nazwy klastra pracy awaryjnej (CNO) lub obiektu komputera wirtualnego (VCO).
- Rozwiązano problem, który mógł przypadkowo dodać ochronę Trusted Platform Module (TPM) podczas korzystania z zasad włączania funkcji Silent BitLocker.
- Rozwiązano problem z prawidłowym wyświetlaniem w oknie dialogowym Kontrola konta użytkownika (UAC) aplikacji żądającej podwyższonych uprawnień.
- Rozwiązano problem, który powodował, że polecenie Move-ADObject kończyło się niepowodzeniem podczas przenoszenia kont komputerów między domenami. Komunikat o błędzie brzmiał: "Multiple values were specified for an attribute that can have only one value".
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał eventowi 4739 wyświetlanie nowych wartości niektórych atrybutów po zmianie zasad.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał użytkownikom Androida logowanie się do niektórych aplikacji Microsoftu, takich jak Outlook czy Teams. Ten problem występował po wycofaniu podpisywania tokenów i odszyfrowywania certyfikatów, zresetowaniu hasła użytkownika lub gdy administrator unieważnił tokeny odświeżania.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować niepowodzenie dołączania do domeny w środowiskach korzystających z rozłącznych nazw hostów DNS.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał wyświetlanie przycisku "Wstecz" w oknie danych logowania w trybie czarnym z wysokim kontrastem.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał dostęp do udziałów Server Message Block (SMB) przy użyciu adresu IP, gdy włączone jest zabezpieczenie SMB.
- Rozwiązano problem, który występował, gdy wartości Best Practices Analyzer (BPA) dla SMB nie zostały zaktualizowane dla nowszych platform.
- Rozwiązano problem powodujący błąd zatrzymania 0x1E na serwerze SMB (srv2.sys).
- Rozwiązano problem powodujący niezgodność między nazwami domen NetBIOS i DNS Active Directory podczas tworzenia klastra.
- Rozwiązano problem, który powodował, że redirector Network File System (NFS) przestawał działać (błąd 0x50) podczas konwertowania pliku tekstowego na PDF.
- Rozwiązano problem, który mógł skutkować błędem na niebieskim ekranie, gdy urządzenie zostało sparowane z urządzeniem Bluetooth. Problem występował, gdy obowiązywały niektóre zasady CSP dotyczące profilu Bluetooth A2dp.
Jeśli chodzi o znane problemy w KB5011543, to lista mówi, że:
- Urządzenia z instalacjami Windows stworzonymi z niestandardowych nośników offline lub niestandardowych obrazów ISO mogą doświadczyć usunięcia klasycznego Microsoft Edge (Legacy) po tej aktualizacji, jednak nie jest on automatycznie zastępowany nowym Microsoft Edge (Chromium). Dotyczy to tylko przypadków, w których aktualizacja jest wciągana do obrazu/nośnika bez uprzedniego zainstalowania samodzielnego wydania SSU (servicing stack update) z 29 marca 2021 r. lub nowszego. Nie dotyczy to urządzeń łączących się bezpośrednio z Windows Update (także w wersji for Business). Aby uniknąć problemu, należy dołączyć wcześniej SSU z 29 marca (lub nowsze) do nośnika offline lub obrazu ISO przed dołączeniem LCU. W tym celu należy wypakować SSU z połączonego pakietu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, rozwiązanie jest banalnie proste — wystarczy pobrać i zainstalować Microsoft Edge z jego strony.
- Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 roku (KB5003690) niektóre urządzenia nie mogą zainstalować nowych aktualizacji, jak na przykład tej z 6 lipca (KB5004945) lub nowszych. Wyświetla się przy tym błąd "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Tymczasowe rozwiązanie Microsoft opisuje w KB5005322.
- Po zainstalowaniu tej aktualizacji, przy próbie połączenia do urządzeń w niezaufanej domenie za pomocą Pulpitu zdalnego uwierzytelnianie przy użyciu karty inteligentnej może zakończyć się niepowodzeniem. Problem jest rozwiązywalny za pomocą Known Issue Rollback (KIR).
Pozostałe aktualizacje Windows 10
Aktualizacje opcjonalne dotarły też do starszych wersji Windows 10:
- October 2018 Update (1809): KB5011551 (OS Build 17763.2746)