Microsoft Teams pozwala nam pracować z zespołem także na poziomie plików. Podstawowe funkcje aplikacji opisywaliśmy w tekście Jak pracować z plikami w Teams. W tym poradniku zajmiemy się kwestią udostępniania plików w zespole. Dowiemy się, jak udostępniać pliki, skąd można je pobrać, by przekazać je zespołowi, oraz jak pracować z kartą Pliki.
Udostępniamy plik na kanale zespołu
W oknie aplikacji Teams (używamy wersji przeglądarkowej, choć równie dobrze może to być samodzielna aplikacja) z panelu po lewej stronie wybieramy Zespoły. Domyślnie włączy się nasz kanał zespołu na karcie Konwersacje - to tu prowadzone są ogólne rozmowy zespołu. Na tablicy można też umieszczać grafiki i dodawać pliki.
- Zaczynamy od kliknięcia ikony załącznika (Wybierz plik do wysłania i przekazania na kanał), znajdującej się na samym dole, tuż pod polem wiadomości tekstowej. Otworzy się menu, w którym mamy do wyboru kilka opcji:
- Wybieramy pierwszą opcję - Ostatnie. Są to ostatnio modyfikowane pliki ogólnodostępne dla naszego zespołu. Dodatkowo w tym widoku możemy je sortować według typu i nazwy. Gdy chcemy udostępnić plik z tej listy na kanale zespołu, zaznaczamy go i klikamy Przekaż kopię.
- Plik zostanie załadowany. Dodatkowo w polu tekstowym możemy wpisać wiadomość, która razem z plikiem wyląduje na kanale zespołu. Całość zatwierdzamy, klikając przycisk Wyślij.
- Kopia została udostępniona na kanale:
Jak zapewne można było się spodziewać, pozostałe opcje widoczne po kliknięciu ikony załącznika (Wybierz plik do wysłania i przekazania na kanał) pozwalają udostępnić kopię lub link do plików na kanale zespołu w taki sam sposób - wybieramy plik i potwierdzamy, klikając Wyślij. Pozostałe opcje to:
- Przeglądaj zespoły i kanały: po kliknięciu tej opcji możemy przeglądać zawartość folderów innych zespołów/kanałów w naszej organizacji, o ile mamy do nich dostęp. By udostępnić kopię pliku lub tylko jego link na bieżącym kanale zespołu, klikamy Przekaż kopię lub Udostępnij link.
- OneDrive: pliki z naszego OneDrive dla Firm. Możemy je udostępniać zespołowi, zaznaczając i klikając Przekaż kopię.
- Google Drive (lub inne podpięte dyski w chmurze): jak w powyższym przykładzie, tyle że dotyczy innych powiązanych z Microsoft Teams magazynów w chmurze.
- Przekaż z mojego komputera: po kliknięciu tej opcji w naszej przeglądarce otworzy się okno Wysłanie pliku, w którym możemy nawigować po naszych zasobach lokalnych i wybrać plik z dysku komputera. Po jego zaznaczeniu klikamy Otwórz.
Udostępniamy plik poprzez kartę Pliki
W pierwszej części tego poradnika pracowaliśmy z kartą Konwersacje. Teraz przechodzimy na kartę Pliki. Pamiętajmy - karta jest czymś innym niż sekcja w menu głównym po lewej stronie - tu nadal pozostajemy w sekcji Zespoły.
Udostępniamy nowy dokument
- Na karcie Pliki znajduje się lista plików naszego zespołu oraz narzędzia do pracy z plikami. Zaczynamy od kliknięcia opcji Nowy - możemy dzięki niej utworzyć nowy dokument programu Word, Excel lub PowerPoint, a także utworzyć nowy folder. My wybieramy Dokument programu Word.
- Wpisujemy jego nazwę i klikamy Utwórz.
- Dokument otworzy się automatycznie w Word Online, gdzie można go edytować. Po wprowadzeniu zmian klikamy Zamknij, a dokument zostanie zapisany i w takiej formie dostępny będzie dla osób z naszego zespołu, którzy wejdą na kartę Pliki. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku dokumentów Excel i PowerPoint.
Udostępniamy plik z naszego komputera
- Aby udostępnić plik z własnego komputera, klikamy przycisk Przekaż.
- Podobnie jak w jednym z wcześniejszych przykładów otworzy się okno pozwalające wybrać plik z dysku komputera. Po jego zaznaczeniu klikamy Otwórz. Nie jesteśmy jednak na karcie konwersacji, dlatego wyboru nie musimy zatwierdzać ponownie. Plik zostanie automatycznie umieszczony w plikach zespołu i będzie widoczny na karcie Pliki.
Udostępniamy link do pliku
Jeśli plik znajduje się już w plikach naszego zespołu w Microsoft Teams, możemy uzyskać jego link i udostępnić go np. któremuś ze współpracowników.
- Na liście plików zaznaczamy element i klikamy przycisk Pobierz link. Jeśli nie zaznaczymy żadnego pliku, funkcja pobierze link do całego folderu.
- Uzyskaliśmy bezpośredni link do zaznaczonego pliku. Teraz klikamy przycisk Kopiuj. Adres pliku (link) trafia wtedy do naszego schowka i możemy wkleić go np. w wiadomości e-mail, w czacie tekstowym, na karcie konwersacji zespołu etc.
Otwieranie plików w SharePoint
Office 365 jest pakietem współpracujących ze sobą aplikacji, z których każda ma dostęp do tych samych plików. Tę samą listę plików możemy więc równie dobrze obejrzeć w programie SharePoint, który oferuje więcej opcji pracy z plikami.
- Na karcie Pliki nie zaznaczamy żadnych plików i klikamy przycisk Otwórz w programie SharePoint.
- Jak widać poniżej, otworzy się nam ten sam folder z plikami, tyle że z dodatkowymi opcjami, m.in. filtrowania. Więcej na temat pracy z plikami i samą aplikacją SharePoint znajdziecie w naszym dziale porad SharePoint.