Szybki dostęp do aplikacji w wyszukiwarce w Windows 10 19H1 (build 18329)

Szybki dostęp do aplikacji w wyszukiwarce w Windows 10 19H1 (build 18329)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/2/2019, 1:00 PM

Liczba odsłon: 3097

Dziś w nocy Microsoft wypuścił kolejną kompilację Windows 10 19H1 w Fast Ring. Build 18329 wprowadza parę ciekawych nowości, ale niestety nie dla wszystkich. Jeśli używamy polskiej wersji językowej (lub jednej z pięciu innych), to kompilacja będzie niedostępna dla Windows 10 Pro. Takich ograniczeń nie ma jednak edycja Home. Najciekawsze nowości w tym tygodniu dotyczą systemowej wyszukiwarki oraz Windows Mixed Reality, do którego dodano obsługę aplikacji Win32! O wszystkich tych zmianach przeczytacie poniżej.

Co nowego w kompilacji 18329 (19H1) dla PC?

Najważniejsze aplikacje w wyszukiwarce

Gdy wysuniemy menu Wyszukaj, zobaczymy teraz pasek najczęściej używanych aplikacji. Aby je otworzyć, nie musimy nic pisać w wyszukiwarce. Zmiana została wprowadzona po stronie serwera, dlatego mogą ją zaobserwować Insiderzy również w starszych kompilacjach.

Windows Insider

Aplikacje desktopowe (Win32) w Windows Mixed Reality

Aktualizacja ta dodaje możliwość uruchamiania klasycznych aplikacji desktopowych (takich jak Spotify, Paint.NET czy Visual Studio Code) w Windows Mixed Reality na wzór aplikacji UWP. Funkcjonalność jest nadal rozwijana i Microsoft poszukuje błędów do naprawienia.

Windows Insider

Wsparcie dla klawiatur ADLaM i Osage

ADLaM jest skryptem używanym do zapisu języka ful, używanego przez ludy Fula w Afryce Zachodniej. Osage to natomiast zapis języka plemienia Osage (Osagów lub Osedżów) z okolic Oklahomy.

Windows Insider

Ciemny motyw ogarnia kolejne obszary Poczty i Kalendarza

Poczta i Kalendarz w nowej wersji 16.0.11231.20082 przy wyborze ciemnego motywu stają się rzeczywiście ciemniejsze w kolejnych obszarach. Motyw obejmuje teraz pisanie nowej wiadomości, aktualizację elementów kalendarza i czytanie wiadomości.

Windows Insider

Domyślna czcionka w Poczcie

W ustawieniach Poczty znajdziemy nową opcję Czcionka domyślna, której okienko wyglądem przypomina konfigurowanie podpisu. Dotyczy ono jednak czegoś innego - czcionki wiadomości, czyli tzw. body e-maila. W tym miejscu możemy zarówno ustawić domyślną czcionkę i jej rozmiar, jak też wybrać z listy konto, dla którego mają być przypisane te indywidualne ustawienia. Dzięki tej prostej opcji nie musimy już się specjalnie gimnastykować, otwierając wiadomość w nowym oknie i za każdym razem ręcznie zmieniając właściwości czcionki. Zmiany wprowadzamy raz i odtąd stają się naszą wizytówką.

Windows Insider

Poprawki i inne zmiany

  • Przypomnienie: nowe ustawienie ochrony w Zabezpieczeniach Windows chroni urządzenie, pomagając w zapobieganiu niepożądanym manipulacjom. Ustawienia zabezpieczeń mogą same zasugerować włączenie nowej formy ochrony.
  • Rozwiązano problem z nieoczekiwanie długim uruchamianiem się aplikacji Win32 z powodu nieprawidłowego wstrzymania przez system w kilku ostatnich buildach.
  • Rozwiązano problem z ustawieniami programu niejawnych testów systemu Windows (Windows Insider), których strona zawierała błąd, uniemożliwiający odczytanie zawartości przez Narratora i inne czytniki ekranowe.
  • Rozwiązano problem z Desktop Windows Manager, który wysypywał się, jeśli na jednym ekranie otwartych było wiele okien Office i/lub aplikacji odtwarzających wideo. Dotyczyło to urządzeń ze wsparciem dla Multiplane Overlay.
  • Rozwiązano problem z odtwarzaniem wideo - obraz stawał się czarny po obróceniu urządzenia z pozycji horyzontalnej na pionową.
  • Rozwiązano problem z GSOD o treści Kernel_auto_boost_lock_acquisition_with_raised_irql podczas używania kontrolera Xbox na PC.
  • Rozwiązano problem z urządzeniami USB, w tym z klawiaturami i myszami, które mogły nie działać w ostatnich buildach.
  • Rozwiązano problem z zawieszającym się intl.cpl w trakcie kopiowania ustawień.
  • Rozwiązano problem z Microsoft Edge, który nie mógł uzyskać dostępu do lokalnych IP.
  • Rozwiązano problem z rozszerzeniem obrazu na drugi monitor połączony przez Miracast.
  • Rozwiązano problem z wyszukiwaniem w Notatniku - po otwarciu drugiej instancji programu i naciśnięciu Ctrl + F okno wyszukiwania nieoczekiwanie zawierało frazę, którą tam wpisaliśmy w poprzednim oknie.
  • Rozwiązano problem, występujący w sesjach pulpitu zdalnego, DisplayLink i Miracast. Mógł w nich wyświetlać się czarny ekran, gdy korzystamy ze sterowników AMD lub Nvidia.

Znane błędy i problemy

  • Aplikacja Zabezpieczenia Windows może pokazywać nieznany stan w obszarze ochrony przed wirusami i zagrożeniami lub nie odświeżać się poprawnie. Może to nastąpić po upgradzie, restarcie lub zmianie ustawień.
  • Uruchamianie gier z oprogramowaniem anty-cheatowym może wywołać GSOD.
  • Karty dźwiękowe Creative X-Fi nie działają poprawnie. Microsoft i Creative pracują nad rozwiązaniem;
  • Choć funkcja Wyświetlanie nocne działa poprawnie, wciąż mogą wystąpić problemy z zewnętrznym oprogramowaniem tego typu.
  • Korzystając z funkcji "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego" i wybierając opcję zachowania plików na urządzeniu, mając jednocześnie aktywną funkcję pamięci zarezerwowanej, konieczne będzie jeszcze jedno ponowne uruchomienie komputera, by upewnić się, że funkcja ta działa poprawnie;
  • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę;
  • Wartość poziomu szczegółów, które Narrator dostarcza na temat tekstu i kontrolek, może być pusta.
  • Może dojść do sytuacji, w której dwa głosy Narratora przemawiają jednocześnie. Należy uruchomić ponownie komputer.
  • Ikony na pasku zadań mogą przestać się ładować i wyświetlać jako puste.
  • Niektóre opcje ochrony w czasie rzeczywistym Malwarebytes Premium mogą się nie włączać.
  • Może wystąpić błąd podczas wypakowywania archiwów ZIP.
  • Suwak jasności ekranu może nie działać.
  • Otwarcie ustawień filtrów kolorów w Ułatwieniach dostępu wysypie aplikację Ustawienia.
  • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/02/01/announcing-windows-10-insider-preview-build-18329/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia