Grudzień był okresem bez opcjonalnych aktualizacji Windows 10, a jedyne aktualizacje przypadły na Patch Tuesday i skupiły się na bezpieczeństwie. Wczoraj wieczorem nastąpił powrót do drugiej tury comiesięcznych aktualizacji. Jak to czasem bywa, w pierwszym dniu nie objęły wszystkich wspieranych wersji. Przykładowo wersja 20H2 została zaktualizowana tylko dla Insiderów w kanałach Beta i Release Preview, a aktualizacje w Public Release dotarły jedynie do wersji 1909 i 1809.
Windows 10 20H2: najważniejsze zmiany w aktualizacji KB4598291 (OS Build 19042.782)
- Zaktualizowano wartości domyślne następujących kluczy rejestru Internet Explorera. Poza tym wartości te nie będą już automatycznie aktualizowane:
- svcKBFWLink = “ ” (pusty ciąg)
- svcKBNumber = “ ” (pusty ciąg)
- svcUpdateVersion = 11.0.1000.
- Umożliwiono administratorom wyłączenie samodzielnego Internet Explorera za pomocą zasady grupy przy zachowaniu możliwości używania trybu IE w Microsoft Edge.
- Umożliwiono konfigurację wybranych zasad, które wspierają tryb IE w Microsoft Edge, przy użyciu MDM.
- Rozwiązano problem z kontrolą konta użytkownika (UAC), której okno dialogowo wyświetlało się nieoczekiwanie, gdy włączono rozpoznawanie mowy.
- Rozwiązano problem z powiadomieniem aplikacji docelowej, które kończyło się niepowodzeniem, gdy wybraliśmy polecenie "Kopiuj link" w menu "Udostępnij".
- Rozwiązano problem prowadzący do błędu zatrzymania lub sprawiający, że urządzenie przestawało odpowiadać, podczas grania na pełnym ekranie lub w trybie tabletu.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający otwieranie dokumentu znajdującego się na pulpicie. Towarzyszył temu błąd "Nazwa katalogu jest nieprawidłowa".
- Rozwiązano problem z tworzeniem duplikatów folderu dostawcy chmury w panelu nawigacji Eksploratora plików.
- Rozwiązano problem z przełączaniem do niewłaściwego okna w widoku Alt+Tab.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem pustego ekranu blokady po wybudzeniu z hibernacji.
- Dodano wsparcie dla kontroli numeru seryjnego z użyciem rejestru.
- Rozwiązano problem z nieprawidłową deaktywacją niektórych urządzeń Windows 10 Education po aktualizacji do wersji 2004.
- Rozwiązano problem z przesyłaniem logów diagnostycznych do usługi zarządzania, takiej jak Microsoft Intune, które kończyło się niepowodzeniem.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający używanie danych uwierzytelniania z inteligentnych kart, gdy użytkownik wybrał nazwę "domena\nazwa użytkownika".
- Rozwiązano problem z występowaniem błędów 0x80310001 i 0x120 (BITLOCKER_FATAL_ERROR) w narzędziu BitLocker.
- Rozwiązano problem, który uniemożliwiał otwieranie menu Start, Cortany i kafelków przypiętych do paska zadań. Działo się tak, gdy administrator skopiował istniejący profil z zaznaczonym polem profilu wymuszonego.
Aktualizacje zbiorcze o zbliżonej zawartości dotarły też wczoraj do dwóch starszych wydań Dziesiątki: