W kanale deweloperów (dawnym Fast Ring) ukazała się nowa kompilacja Windows 10 o numerze 20221. Najważniejszą nowością jest funkcjonalność Meet Now na pasku zadań. Z tego szybkiego sposobu na spotkania Skype mogła już wcześniej korzystać mała część Insiderów, a dopiero teraz została włączona dla ich większej grupy. Druga istotna nowość to przypinanie powiadomień z aplikacji Twój telefon. Poza tym na testerów czekają poprawki i ulepszenia.
Co nowego w kompilacji 20161 w Dev Channel?
Meet Now na pasku zadań Windows 10
W tym roku Microsoft wprowadził funkcjonalność Meet Now, która ułatwia wykonywanie połączeń Skype. Pozwala to połączyć się z dowolną osobą w Skype za pomocą dwóch kliknięć. Każde połączenie może trwać nawet 24 godziny. Teraz możliwości te rozszerzają się na pasek zadań. Z tego miejsca możemy łatwo rozpocząć połączenie wideo — wystarczy kliknąć nową ikonę Meet Now w obszarze powiadomień (systemowym tray'u) w Windows 10. Nie jest wymagane logowanie ani pobieranie czegokolwiek!
Tworzenie spotkania:
Dołączanie do spotkania:
Meet Now na pasku zadań udostępniany jest tylko części Insiderów. Szersza dostępność będzie włączana stopniowo.
Przypinanie powiadomień w aplikacji Twój telefon
Do aplikacji Twój telefon zawitała nowa funkcjonalność przypinania zintegrowana z tablicą powiadomień. Pozwala ona łatwo przypinać ważne powiadomienia, które odtąd będą wyświetlane na górze tablicy, aby były łatwo dostępne i wyróżniały się na tle reszty powiadomień. Aby to wypróbować, wystarczy rozwinąć menu "..." obok powiadomienia i wybrać "Przypnij powiadomienie". W razie potrzeby powiadomienie można odpiąć w ten sam sposób.
Jest to stopniowe wdrożenie, więc może minąć kilka dni, nim funkcjonalność będzie widoczna w naszej aplikacji.
Inne zmiany i poprawki
- Jak już część Insiderów mogła zauważyć, dodano powiadomienie, które informuje, gdy aplikacja rejestruje się jako uruchamiana przy starcie systemu (Ustawienia > Aplikacje > Autostart).
- Jako że większość uruchomień aplikacji Kontakty zaczyna się z aplikacji Poczty i Kalendarza w Windows 10, Kontakty ta nie wyświetlają się już w menu Start jako samodzielna aplikacja.
- Rozwiązano problem z nową sekcją "Zarządzaj dyskami i wolumenami" w Ustawieniach, która nie blokowała możliwości zmiany litery dysku dla partycji systemowej.
- Rozwiązano problem, który mógł skutkować całkowitą przezroczystością menu Start i Centrum akcji, gdy wybrane aplikacje były otwarte w tle.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się po otwarciu zaawansowanego menu z przycisku Start, gdy aktywna była Lupa z wysokim przybliżeniem.
- Rozwiązano problem z miniaturą pulpitu wirtualnego w Widoku zadań, która pokazywała pusty pulpit, nawet gdy znajdowała się na nim aplikacja.
- Rozwiązano problem z pisaniem w edytorach IME w polach tekstowych niektórych aplikacji. Wprowadzanie mogło nie być dłużej akceptowane.
- Rozwiązano problem z panelem kandydata w chińskim edytorze IME, który zatrzymywał się na pierwszej literze podczas pisania w niektórych grach.
- Rozwiązano problem z Windows Update, który zawieszał się na "Pobieranie — 0%" przez dłuższy czas.
- Rozwiązano problemy z często występującymi błędami podczas używania polecenia "wsl --install" w Windows Subsystem for Linux.
- Rozwiązano problem, w którym kernel Linuksa nie mógł się zainstalować za pomocą polecenia "wsl --install" w Windows Subsystem for Linux.
Znane problemy
- Microsoft przygląda się raportom o procesie aktualizacji zawieszającym się przez dłuższy czas podczas próby zainstalowania nowej kompilacji.
- Trwają prace nad rozwiązaniem umożliwiającym włączenie podglądu przypiętych kart witryn.
- Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
- Trwają prace nad rozwiązaniem problemu z aplikacjami Office, które wysypują się lub ich brakuje po aktualizacji do nowego builda.
- Microsoft bada zgłoszenia o wysypywaniu się Ustawień po otwarciu strony zarządzania dyskami i wolumenami.
- Microsoft bada zgłoszenia o bugchecku KMODE_EXCEPTION podczas używania niektórych technologii wirtualizacji.
- Microsoft bada raporty o błędach "The remote procedure call failed" podczas uruchamiania dystrybucji WSL 2.
- Trwają prace nad rozwiązaniem problemu z bugiem związanym z adapterem vEthernet w WSL 2.