Microsoft Teams, aplikacja do komunikacji i współpracy w ramach naszego przedsiębiorstwa, ma już wkrótce całkowicie zastąpić Skype dla firm. Jest to o wiele bardziej rozbudowana i wygodniejsza od Skype aplikacja, poza tym posiada bardzo ciekawe, niespotykane u poprzednika rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość rozszerzenia funkcji usługi za pomocą aplikacji. Microsoft Teams posiada bowiem wbudowany Sklep z Aplikacjami, gdzie do wyboru mamy setki różnych rozszerzeń. Przyjrzyjmy się zawartości sklepu i przeanalizujmy potencjalne możliwości.
Zasoby sklepu podzielono na kilka kategorii w zależności od typu aplikacji:
- Aplikacje - w tej kategorii znajdziemy aplikacje pobierające dane z innych usług tak, abyśmy mogli z nich korzystać podczas pracy z Teams./li>
- Boty - boty umożliwiają wyszukiwanie i udostępnianie informacji z innych usług i aplikacji. Możemy skonfigurować bota tak, by komunikował się on z innymi członkami zespołu i w naturalny sposób reagował na ich odpowiedzi.
- Karty - możemy przypiąć do okna czatu więcej różnorodnych kart z treściami z wielu różnych usług, z których korzysta nasz zespół.
- Łączniki - dają one możliwość połączenia Teams z innymi usługami takimi jak Trello, GitHub, Bing News czy Twitter, abyśmy otrzymywali informacje o aktywności naszego zespołu w tych usługach.
- Wiadomości - rozszerzenia okna wiadomości, pozwalające formułować bardziej rozbudowane i interaktywne odpowiedzi. Wszystko za sprawą kart zawierających dodatkowe treści jak Aktualności, Obrazy, Pogoda, Wikipedia, Youtube.
Zasoby podzielono również pod względem zastosowania. Możemy więc znaleźć aplikację, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy szukamy aplikacji wspomagających zarządzanie projektami czy rozszerzenia do wysyłania śmiesznych emotikonów naszym współpracownikom.
- Najlepsze propozycje
- Analityka i BI
- Dla deweloperów i IT
- Edukacja
- Zasoby ludzkie
- Produktywność
- Zarządzanie projektami
- Sprzedaż i wsparcie
- Znajomi i zabawa
Aby zainstalować aplikację, wystarczy ją kliknąć, wybrać docelowy zespół, w którym owa aplikacja ma działać, po czym kliknąć zainstaluj. Czasem konieczne może być dodanie dodatkowych łączników z zewnętrznymi usługami. Możemy również wgrać do Microsoft Teams aplikację niestandardową, wprost z naszego komputera w formie pliku .ZIP. Aplikacje Teams są to aplikacje internetowe (webowe), więc możemy wykorzystać wybrany przez nas język w celu stworzenia takiego rozszerzenia. Dzięki zastosowaniu Teams App Studio możemy łatwo utworzyć taką autorską aplikację.
Należy wspomnieć, że część z aplikacji przypisana jest do wielu kategorii. Jak widać, Microsoft Teams staje się bardzo rozbudowanym narzędziem na miarę XXI wieku, w przeciwieństwie do Skype dla Firm, który przestał się znacząco rozwijać już parę lat temu. Od usług tego typu oczekuje się obecnie dużo więcej niż to, co oferuje Skype. To właśnie zapewnia nam Teams, co czyni go idealnym rozwiązaniem korporacyjnym.