Pełna lista zmian w Windows 10 May 2020 Update

Pełna lista zmian w Windows 10 May 2020 Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/27/2020, 7:22 PM

Liczba odsłon: 22461

Zapraszamy do lektury przepastnej listy nowości i zmian, które właśnie zawitały do systemu Windows 10 wraz z pierwszą dużą aktualizacją w tym roku, nazwaną May 2020 Update. Aktualizacja znana jest też jako wersja 2004 oraz 20H1. Dla ułatwienia poniżej znajdziecie spis treści z możliwością nawigowania po poszczególnych nowościach.

Spis treści

Interfejs i powłoka

Wyszukiwanie w Eksploratorze plików obsługiwane przez Windows Search

W oparciu o feedback użytkowników, którzy prosili o spójniejsze i łatwiejsze wyszukiwanie plików, Microsoft wprowadza do Eksploratora plików nowe doświadczenie wyszukiwania oparte na technologii Windows Search. Chociaż nazwa jest zbliżona, to warto zwrócić uwagę, że nie jest to tożsame z Microsoft Search, czyli spójnym doświadczeniem wyszukiwania w Office, Outlook, SharePoint, OneDrive, Bing i Windows. Windows Search jest raczej tego częścią. Czym więc charakteryzuje się ten nowy sposób wyszukiwania?

Przede wszystkim zmiana ta pozwoli zintegrować zawartość online z OneDrive z tradycyjnymi, zindeksowanymi wynikami. Oznacza to, że gdy zaczniemy pisać w pasku wyszukiwania Eksploratora plików, otworzy się wysuwane menu, w którym zaczną się pojawiać wyniki prowadzące do plików lokalnych, jak również z OneDrive. Klikając lewym przyciskiem myszy wynik, możemy go zwyczajnie otworzyć. Jeśli natomiast chcemy otworzyć lokalizację pliku, opcję taką znajdziemy po kliknięciu wyniku prawym przyciskiem. Możemy również szukać głębiej i w lokalizacjach nieindeksowanych - w tym celu zamiast klikać wyniki, przyciskamy Enter. Wyniki zaczną się pojawiać w oknie Eksploratora, tak jak to wyglądało do tej pory.

Windows 10 May 2020 Update

Zmienił się również design wyszukiwania. Teraz, gdy klikniemy pole wyszukiwarki albo użyjemy skrótu Ctrl + E, by do niego przejść, zobaczymy wysuwaną listę z historią wyszukiwania.

Dodawanie wydarzeń w wysuwanym menu Kalendarza

Bezpośrednio w jego wysuwanym panelu można dodawać nowe wydarzenia. Wystarczy kliknąć obszar daty na pasku zadań, zamiast otwierać aplikację Kalendarza.

Kalendarz

Łatwe zarządzanie powiadomieniami od poszczególnych aplikacji

Kiedy otrzymamy powiadomienie, czy to na pulpicie, czy w Centrum akcji, na jego kafelku zobaczymy nową ikonę koła zębatego ("Ustawienia"). Po jej kliknięciu rozwinie się menu, gdzie do wyboru mamy dwie opcje: Przejdź do ustawień powiadomień i Wyłącz powiadomienia dla.... Kliknięcie pierwszej przenosi nas do opcji powiadomień w aplikacji Ustawienia, a kliknięcie drugiej wyłącza powiadomienia od danej aplikacji.

Powiadomienia Powiadomienia

Ulepszone ustawienia powiadomień

  • Gdy najedziemy wskaźnikiem na przychodzące powiadomienie, zobaczymy ikonę ustawień, której kliknięcie pozwoli szybko skonfigurować ustawienia powiadomień od tej aplikacji.
  • Zaktualizowano design ustawień powiadomień od poszczególnych aplikacji, by stał się czytelniejszy.
  • Na samej górze Centrum akcji widnieje bezpośredni link do ustawień powiadomień.
  • Ustawienia powiadomień i akcji mają teraz pole wyboru, pozwalające wyciszyć dźwięk wszystkich powiadomień.
  • Ustawienia powiadomień i akcji domyślnie sortują aplikacje według daty wysłania ostatniego powiadomienia.

Zarządzanie powiadomieniami - szybki link w Centrum akcji

Na samej górze Centrum akcji znajdziemy nowy odnośnik o nazwie Zarządzaj powiadomieniami. Po jego kliknięciu otworzą się Ustawienia na karcie Powiadomienia i akcje. Dzięki temu wystarczą tylko dwa kliknięcia, żeby się tam znaleźć, i nie musimy otwierać Ustawień, wchodzić do kategorii System itd. To dość intuicyjne rozwiązanie - w końcu, kiedy jesteśmy w Centrum akcji, od razu chcielibyśmy móc znaleźć jego ustawienia.

Windows 10 May 2020 Update

Nowe grafiki w ustawieniach powiadomień

Kiedy przejdziemy do ustawień powiadomień od danej aplikacji, zauważymy nowe grafiki, które ułatwiają zrozumienie konkretnych ustawień, a mianowicie rozpoznanie, czym są banery powiadomień i powiadomienia w centrum akcji.

Windows 10 May 2020 Update

Wyciszanie wszystkich powiadomień

Chcesz wyciszyć wszystkie powiadomienia? Nie trzeba już przechodzić do starych ustawień dźwięku - możliwość tego została dodana do ustawień Powiadomień i akcji.

Windows 10 May 2020 Update

Sortowanie powiadomień według najnowszych

Znacznie łatwiejsze stało się wyszukiwanie aplikacji wysyłających powiadomienia. W ustawieniach Powiadomień i akcji dodano opcję sortowania powiadomień według najnowszych - dzięki temu łatwo można namierzyć ostatnie aplikacje.

Windows 10 May 2020 Update

Zmiana nazwy pulpitów wirtualnych

Pulpity wirtualne pomagają nam wizualnie i organizacyjnie oddzielić grupy zadań na naszym PC. Mogą też okazać się przydatne podczas wyświetlania prezentacji. Aby było łatwiej je rozróżniać, możemy teraz nadawać im własne nazwy. W widoku zadań, który otworzymy, klikając jego ikonę na pasku zadań albo używając skrótu WIN + Tab, klikamy nazwę pulpitu, po czym otworzy się ona w edytowalnym polu. Możemy wprowadzić dowolną nazwę, także używając emoji.

Windows 10 20H1 - co nowego?

Możemy również kliknąć miniaturę pulpitu wirtualnego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję "Zmień nazwę". Co ważne, wprowadzone nazwy będą zachowane po ponownym uruchomieniu komputera.

Bardziej adekwatne wyniki wyszukiwania

Czasem się zdarza, że wyniki w ustawieniach nie pasują do tego, czego szukamy. Więcej kontekstu w takich przypadkach nada nowy wiersz "Powiązane", który wyświetli się pod najlepszym wynikiem. Dzięki niemu dowiemy się, dlaczego pojawił się akurat taki wynik. Wkrótce funkcjonalność obejmie też wyszukiwanie aplikacji. Funkcja jest już dostępna na rynkach obsługujących język angielski (USA).

Windows 10 20H1

Odnośniki do szybkiego wyszukiwania w Wyszukiwarce

Przede wszystkim Microsoft ogłosił zmiany w Wyszukiwarce systemowej, które są wdrażane po stronie serwera. Niestety nowości te są chwilowo dostępne jedynie dla użytkowników z USA, ale Microsoft obiecuje, że wkrótce staną się dostępne globalnie. Otrzymała ona pewne poprawki wizualne, ale przede wszystkim w wyszukiwarce pojawiły się cztery odnośniki do szybkiego wyszukiwania:

Wyszukiwarka

  • Pogoda - aktualne warunki i nadchodzącą prognozę.
  • Najważniejsze wiadomości - najnowsze nagłówki popularnych serwisów informacyjnych.
  • Dzisiaj w historii - poznamy cztery wydarzenia, które miały miejsce tego dnia.
  • Nowe filmy - sprawdzimy, co gra w kinach w pobliżu.

Funkcjonalność szybkiego wyszukiwania dostępna jest dla języków: angielskiego (Australia, USA, UK, Kanada, Indie), francuskiego (Francja, Kanada), chińskiego uproszczonego, niemieckiego, włoskiego, japońskiego i hiszpańskiego (Hiszpania, Meksyk).

Inne zmiany w powłoce Windows

  • Wprowadzono zmianę w osi czasu (Windows Timeline) dla korzystających tylko z klawiatury - kiedy wyszukujemy i nie wybraliśmy elementu, nie musimy już przechodzić Tabem przez wprowadzony tekst, by dojść do wyników wyszukiwania.

Wprowadzanie

Wskaźnik kursora tekstu

Mieliście kiedykolwiek problem z odnalezieniem kursora, zagubionego gdzieś w sporym bloku tekstu? Nowy wskaźnik kursora poprawi jego widoczność w każdych warunkach. W Wstawieniach > Ułatwienia dostępu > Kursor tekstu możemy zmieniać rozmiar wskaźnika, a także jego kolor.

Windows 10 20H1

Jako że kursor tekstowy jest prostą, migającą kreską, może on być słabo widoczny dla osób mających problemy ze wzrokiem. Jego wskaźnik to dodatkowe dwie poziome kreski, które przypominają symbol [, wyraźnie zaznaczający swoją pozycję w tekście. Po zwiększeniu rozmiaru może on stać się lekko nachodzący, otaczający z trzech stron następujący po sobie tekst.

Emoji 12.0

Wszystkie nowe Emoji z aktualizacji Emoji 12 mają podpięte słowa kluczowe, by łatwiej było je wyszukać. Aby to zrobić, przechodzimy do panelu Emoji (skrót WIN + kropka lub WIN + średnik) i piszemy dalej, np. lód — wówczas panel znajdzie wszystkie pasujące Emoji, jak np. kostka lodu, hokej na lodzie, lody itd. Teraz wystarczy kliknąć któreś z nich, aby je wstawić do pisanego tekstu.

Windows 10 May 2020 Update

Więcej Kaomoji

Emotki kaomoji, które powstały w azjatyckiej części Internetu, stały się bardzo popularne również na zachodzie. Są to emotki złożone jedynie ze znaków i nie mają postaci graficznej - zupełnie jak za starych dobrych czasów. Są jednak zdecydowanie bardziej rozbudowane niż zwykła kombinacja dwukropka i nawiasu. Teraz w Windows 10 w panelu emotek znajdziemy jeszcze większy wybór kaomoji. W ramach przypomnienia - panel emotek uruchomimy skrótem klawiszowym Win+.(kropka).

Nowe Kaomoji

Wycinanie i szkicowanie

W toku prac nad aktualizacją systemu Microsoft udoskonalił również jego aplikacje, w tym narzędzie Wycinanie i szkicowanie. Oto niektóre z najważniejszych zmian:

  • Zaktualizowano domyślny format pliku - teraz jest to png. Wciąż jednak możemy wybrać inny format z rozwijanego menu.
  • Tryb jednego okna - wielu użytkowników narzekało na jedną irytującą rzecz. Każdy wykonany wycinek jest otwieramy w osobnym oknie, co może często skutkować niezłym bałaganem na pulpicie, w którym odnalezienie tego właściwego wycinka może stanowić wyzwanie. Teraz możemy włączyć tryb jednego okna, w którym każdy kolejny zrzut jest otwierany w tym samym oknie. Co więcej, będzie to ustawienie domyślne. Jeśli będziemy chcieli powrócić do obsługi wielu okien, to można to zrobić z poziomu ustawień.
  • Funkcja przybliżania - jeśli obszar, który zaznaczyliśmy jest nieco za duży, nie musimy powtórnie wykonywać zrzutu. Wystarczy przybliżyć wybrany obszar, na przykład wykorzystując skróty klawiszowe CTRL+/- albo pokrętło myszy.

SwiftKey usunięty z Windows 10 20H1

SwiftKey, który dobrze znamy z telefonów z Androidem, od wersji October 2018 Update działał też w Windows 10. Wiosną 2019 roku Microsoft dodał do niego obsługę 39 nowych języków, w tym polskiego. Niestety, jego integracja z Windows 10 i jego klawiaturą dotykową została wyłączona.

Dyktowanie w kolejnych językach

Funkcja dyktowania pozwala nam wprowadzać tekst za pomocą mowy. Rozpoznawanie mowy w Windows 10 ogranicza się jednak do wybranych języków, pośród których jak dotąd nie ma polskiego. Ich lista jednak znacząco się wydłużyła i oprócz angielskiego (USA) obejmuje teraz angielski (Kanada), angielski (UK), angielski (Australia), angielski (Indie), francuski (Francja), niemiecki (Niemcy), włoski (Włochy), hiszpański (Hiszpania), hiszpański (Meksyk), portugalski (Brazylia) i chiński (uproszczony, Chiny).

Windows 10 May 2020 Update

Jeśli używamy którejś z wymienionych wersji językowych, funkcję dyktowania możemy sprawdzić pod skrótem Win + H. Trzeba pamiętać, że do jej działania niezbędne jest pobranie zasobów mowy w ustawieniach języka. Dyktowanie opiera się na języku naszej aktywnej klawiatury. Aby przełączać się między językami, wykonujemy skrót Win + spacja.

Nowy japoński edytor IME

W trakcie prac nad 19H1 Microsoft ogłosił nowy IME (edytor metody wprowadzania znaków) dla języka japońskiego. Zebrał on wiele dobrego feedbacku i przez pewien czas pozostawał offline, a Microsoft nanosił poprawki w oparciu o te opinie. Stał się on ponownie dostępny - już bezpieczniejszy, stabilniejszy i z poprawioną zgodnością z grami. Z edytora można zacząć korzystać, dodając język japoński do listy języków w Ustawieniach > Czas i język > Język.

Dostępne nowe edytory IME dla języka chińskiego uproszczonego i tradycyjnego

Podobnie jak w przypadku edytora japońskiego Microsoft nanosił poprawki dla tych, którzy piszą po chińsku. Nowe wersje otrzymały odmiany uproszczone (Pinyin i Wubi) oraz tradycyjne (Bopomofo, ChangJie i Quick). Poprawiono w nich bezpieczeństwo i stabilność, na nowo projektując sposób ich współpracy z aplikacjami. Można też zauważyć poprawę czytelności interfejsu w oknie kandydata i na stronach ustawień. Ulepszone i odnowione ustawienia edytorów IME znaleźć można w aplikacji Ustawienia.

Zaktualizowany koreański edytor IME

Microsoft zmodernizował koreański IME, za cel stawiając sobie bezpieczeństwo, niezawodność i estetykę. Zmiany zauważą przede wszystkim osoby posługujące się pismem koreańskim, zwłaszcza znakami hanja. Zaktualizowane zostało okno wyboru nowego kandydata, które wykorzystuje nowoczesne kontrolki i czytelniejszą typografię.

IME

Microsoft udoskonalił też algorytm wykorzystywany do prognozowania tekstu podczas pisania w języku koreańskim z użyciem klawiatury dotykowej. Sugestie tekstowe powinny być teraz dokładniejsze i bardziej adekwatne do tego, co piszemy. W tym wydaniu istnieją jednak pewne problemy: szybkie pisanie w Notatniku może spowodować zaprzestanie działania IME, a także mogą wystąpić nieoczekiwane zachowania aplikacji po naciśnięciu Ctrl + A w trakcie pisania.

Zmiany w obszarze Windows Ink

Obszar roboczy Windows Ink zajmuje teraz mniej miejsca i został zintegrowany z aplikacją Whiteboard. Ikona Windows Ink może nie być widoczna u każdego. By ją aktywować, trzeba kliknąć prawym klawiszem myszy pasek zadań i wybrać opcję Przycisk Pokaż obszar roboczy funkcji Windows Ink.

Windows 10 May 2020 Update

Ustawienia

Maksymalny poziom przepustowości dla Windows Update wyrażany w Mbps

Nowość ta pojawiła się w ustawieniach związanych z Windows Update, a konkretnie - w opcjach zaawansowanych Optymalizacji dostarczania. Do tej pory użytkownicy mogli ustawić maksymalne poziomy przepustowości wykorzystywane do pobierania aktualizacji w tle i na pierwszym planie, podane w procentach. Teraz zamiast procentów użytkownicy mogą wybrać wartości w Megabitach na sekundę (Przepustowość bezwzględna). Ma to znaczenie dlatego, że wartość będzie zawsze taka sama niezależnie od aktualnej przepustowości łącza. Ustawienia te znajdziemy w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Optymalizacja dostarczania > Opcje zaawansowane.

Szybki wgląd w ustawienia języka

Zespół Global Language Experience z Microsoft dopracował ustawienia języka, by ułatwić użytkownikom wgląd w ich bieżący stan. Nowa sekcja podsumowująca pozwala szybko sprawdzić języki domyślne wyświetlane w Windows, aplikacjach i witrynach, format regionalny oraz języki klawiatury i mowy. Jeśli wszystko prezentuje się tak, jak sobie tego życzymy, wystarczy jeden rzut oka i możemy spokojnie pójść dalej. Jeżeli natomiast chcemy coś zmienić, możemy kliknąć któryś z tych kafelków, by przejść do powiązanych z nim ustawień.

Windows 10 May 2020 Update

Microsoft przebadał też użyteczność i feedback od użytkowników, którzy nie do końca rozumieli, w jaki sposób różne funkcje językowe mogą ich wspomóc i w czym. W odpowiedzi na to Microsoft dodał na stronie instalowania funkcji językowych podpowiedzi, które pomogą nam lepiej je poznać.

Windows 10 May 2020 Update

Przeprojektowana strona Stanu sieci w Ustawieniach

W oparciu o feedback użytkowników Microsoft przebudował główną stronę w Ustawieniach > Sieć i Internet, czyli sekcję Stan. Zawiera ona teraz więcej informacji o łączności urządzenia, a w szczególności:

  • Nowy widok aktywnych połączeń: na stronie Stanu wyświetlane są teraz wszystkie dostępne interfejsy połączeń, dzięki czemu widać od razu, co jest połączone. W razie potrzeby można z tego miejsca zmienić właściwości. Jeśli mamy wiele połączeń, w danym czasie tylko jedno jest używane do połączenia z Internetem i to właśnie ono widnieje na samej górze strony.
  • Ustawienia sieci

  • Zintegrowany przegląd zużycia danych: jak widać na zrzucie ekrany powyżej, strona Stan pokazuje również zużycie danych. Jeśli zużywamy sporo transferu przy ograniczonym planie, możemy udać się na stronę Zużycie danych, by ustawić limit dla danej sieci. Będziemy wówczas ostrzegani, kiedy zbliżymy się lub przekroczymy ów limit. Możemy też podejrzeć, ile danych zużywają w danej sieci poszczególne aplikacje.
  • Ustawienia sieci

Zmiana szybkości wskaźnika myszy w Ustawieniach

Można teraz skonfigurować szybkość wskaźnika myszy w Ustawieniach > Urządzenia > Mysz. Zmiana ta jest częścią wysiłków mających na celu połączyć Ustawienia z Panelem sterowania.

Windows 10 20H1

Ulepszone zarządzanie funkcjami opcjonalnymi w Ustawieniach

W oparciu o feedback użytkowników Microsoft wprowadza na stronę Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi kilka użytecznych zmian:

  • Wielokrotne zaznaczanie: można teraz wybierać i instalować wiele funkcji opcjonalnych w tym samym czasie.
  • Lepsze zarządzanie listą: można teraz wyszukiwać na listach funkcji opcjonalnych i sortować je według nazwy, rozmiaru i daty instalacji.
  • Więcej przydatnych informacji: na liście, obok zainstalowanych funkcji wyświetlana jest teraz data instalacji. Do opisów na liście funkcji dostępnych do zainstalowania dodano też informacje o zależnościach.
  • Łatwiejsza nawigacja: w sekcji Ostatnich akcji na głównej stronie funkcji opcjonalnych zobaczymy teraz status ostatnio instalowanych/odinstalowanych/anulowanych funkcji. Poprzez wyskakujące okienka dialogowe możemy też zapoznać się z historią. Mówiąc krótko, nie musimy już opuszczać głównej strony zarządzania funkcjami.

Windows 10 May 2020 Update

Windows 10 May 2020 Update

Pobieranie z chmury — nowa opcja resetowania komputera

Funkcjonalność Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego daje nam teraz nowy wybór — albo pobieramy Windows, albo reinstalujemy go lokalnie. Do tej pory możliwa była tylko ta druga metoda resetowania. Polegała ona na "budowie" nowej instalacji Windows z istniejących plików. Wprowadzenie tej funkcji w pierwszej wersji 1507 zapewniło Dziesiątce pewną korzyść, czyniąc Windows przywracalnym bez konieczności przechowywania na dysku skompresowanej, zapasowej kopii systemu na ukrytej partycji. Microsoft spotkał się jednakże z opiniami, że niektórzy woleliby skorzystać z szybkiego połączenia z Internetem, by skrócić proces odzyskiwania, po prostu pobierając Windows.

Windows 10 20H1

Należy zaznaczyć, że pobieranie z chmury jest w tym kontekście operacją przywracania, która usuwa zainstalowane aplikacje. Dodatkowo, jeśli zaznaczymy "Usuń wszystko", skasowane będą również dane użytkownika. Opcja pobierania z chmury ponownie instaluje tę samą kompilację, wersję i edycję Windows, która jest obecnie zainstalowana na urządzeniu. Jest ona dostępna dla wszystkich urządzeń z Windows 10 i różni się od funkcjonalności "Przywracania z chmury", dostępnej w niektórych starszych wersjach Windows 10.

Zmiany w zakresie obrazu konta użytkownika w Windows

Zaktualizowany obraz pojawi się teraz szybko w Windows, aplikacjach i na wielu stronach Microsoftu, których używamy każdego dnia. Wcześniej mogliśmy zauważyć, że 3 albo 4 różne obrazy naszego konta pojawiają się w różnych aplikacjach w tym samym czasie.

Jak szybko to działa, można sprawdzić samemu. Wystarczy wejść do Ustawień > Konta > Twoje informacje > Utwórz awatar i wybrać zdjęcie.

Kontrola nad restartowaniem aplikacji przy logowaniu

Aplikacje mają już możliwość zarejestrowania restartu, co pomaga w paru sytuacjach, np. umożliwia powrót do tego, co robiliśmy, gdy zajdzie potrzeba ponownego uruchomienia komputera. Opcja ta była dotychczas związana z ustawieniem "Użyj moich informacji logowania, aby automatycznie kończyć konfigurowanie mojego urządzenia po aktualizacji lub ponownym uruchomieniu". Microsoft otrzymał feedback, że niektórzy woleliby więcej wyraźnej kontroli nad tym, kiedy Windows automatycznie restartuje aplikacje, które były otwarte, gdy restartowaliśmy PC. W Windows 10 20H1 taka opcja właśnie się pojawia.

20H1

Opcję tę znajdziemy w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania > Uruchom ponownie aplikacje i po jej włączeniu Windows będzie automatycznie zapisywał dające się restartować aplikacje, gdy wylogujemy się, ponownie uruchomimy albo zamkniemy Windows. Zostaną one zrestartowane po naszym ponownym zalogowaniu. Opcja jest domyślnie wyłączona.

Ulepszony wgląd w opcjonalne aktualizacje

Użytkownicy mają teraz łatwiejszy wgląd we wszystkie aktualizacje opcjonalne, takie jak aktualizacje sterowników, aktualizacje funkcjonalne i wszystkie inne, niezwiązane z bezpieczeństwem. Po wykryciu opcjonalnych aktualizacji zostaną one wyświetlone w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Wyświetl opcjonalne aktualizacje. W przypadku sterowników nie trzeba już przeglądać Menedżera urządzeń w celu wyszukania konkretnego urządzenia.

Ulepszone sprawdzanie pisowni podczas wyszukiwania Aplikacji

Windows Search ma wbudowane sprawdzanie pisowni. Gdy piszemy szybko, czasem zdarzają się literówki, z którymi systemowa wyszukiwarka teraz sobie poradzi! Przeszukiwanie sekcji Aplikacje w Ustawieniach pod kątem fraz, takich jak "powerpiont" czy "exce;" dawniej nie zwracało żadnych wyników. Teraz dzięki inteligentniejszej autokorekcie szybciej znajdziemy wyniki, nawet gdy wpisaliśmy zapytanie z błędem. Funkcjonalność jest już dostępna na rynkach obsługujących język angielski.

Inne zmiany w ustawieniach

  • W ustawieniach kursora i wskaźnika będą teraz wyświetlane podpowiedzi, gdy wskaźnik znajdzie się nad poszczególnymi opcjami kolorystycznymi.

Obsługa sprzętu

Usprawnione parowanie urządzeń Bluetooth

Wcześniej w April 2018 Update (1803) Microsoft wprowadził nowe, ulepszone doświadczenie parowania z urządzeniami Bluetooth. Koncepcja była bardzo prosta. Jeśli w pobliżu naszego komputera znajdzie się jakieś urządzenie w trybie parowania, to nasz komputer wyświetli powiadomienie — bez konieczności grzebania w ustawieniach Bluetooth. Teraz gigant wprowadza kolejne usprawnienia w tym zakresie:

Windows 10 20H1

W jaki sposób ulepszono parowanie?

  • Wszystkie informacje dotyczące parowania pojawią się teraz w Powiadomieniach i nie musimy przechodzić do Ustawień, by zakończyć parowanie.
  • Aby skrócić czas parowania, zlikwidowano niepotrzebne powiadomienia.
  • Dodano przycisk Odrzuć do pierwszego powiadomienia o parowaniu, aby zapewnić większą kontrolę.
  • Powiadomienie pokazuje teraz również nazwę i kategorię urządzenia (jeśli zostało zidentyfikowane poprawnie).

Nowe doświadczenie parowania wspiera są następujące urządzenia z rodziny Surface:

  • Surface Ergonomic Keyboard
  • Surface Precision Mouse
  • Microsoft Modern Mobile Mouse
  • Surface Mobile Mouse
  • Microsoft Arc Mouse
  • Surface Arc Mouse
  • Surface Headphones
  • Microsoft Bluetooth Keyboard
  • Microsoft Bluetooth Mouse

Wsparcie dla kamer sieciowych

Wsparcie to pozwala odkrywać, parować, konfigurować i streamować we współpracy z urządzeniami zgodnymi z ONVIF Profile S. ONVIF jest wiodącym forum branżowym, które zapewnia standaryzowane interfejsy umożliwiające efektywną interoperacyjność opartych na IP fizycznych produktów chroniących. Zgodnych z tą specyfikacją jest już ponad 12 tysięcy urządzeń.

Po sparowaniu z PC z Windows streamy z kamery przechodzą przez istniejące API kamery Windows. System zapewnia wysoką wydajność streamingu z kamery sieciowej do aplikacji kamer i wspiera szeroki wachlarz architektur, w tym x86, AMD64, ARM oraz ARM64. Dzięki wbudowanemu wsparciu w ręce deweloperów oddano spójną platformę, na której mogą budować swoje rozwiązania monitorujące. Dzięki temu mogą oni skupić się na logice biznesowej i nie przejmować się sterownikami kamer czy oprogramowaniem pośredniczącym (middleware).

Windows zapewnia obsługę parowania kamer ONVIF poprzez API WinRT oraz kreatora "Dodaj urządzenie" w Windows 10. Ponadto aplikacje kamery, celujące w Windows SDK 18995 lub wyższy, mogą streamować z URI (Ujednoliconego Identyfikatora Zasobów) danego RTSP poprzez te same API kamery w Windows. Jest to przydatne w przypadku tworzenia rozwiązań wykorzystujących kamery niezgodne z ONVIF lub aplikacji, które pozwalają użytkownikom wprowadzić URI RTSP jako źródło wideo zamiast parowania kamery z urządzeniem.

Windows dostarcza również usługi i możliwości AI, które pozwalają deweloperom tworzyć kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa. Powszechne scenariusze obejmują m.in. rozpoznawanie osób czy analizę emocji na twarzach. Deweloperzy mogą posłużyć się ofertą Windows Vision Skills, która zawiera moduły komputerowego rozpoznawania obrazów, gotowe do zintegrowania z aplikacjami bez konieczności posiadania wiedzy o AI. W przypadku istniejących aplikacji AI z modelami machine learningowymi programiści mogą wykorzystać API WinML.

Typ dysku widoczny w Menedżerze zadań

To niewielka, ale chyba całkiem praktyczna zmiana. Teraz, gdy przejdziemy do zakładki Wydajność, aby monitorować aktywność dysków, możemy sprawdzić typ każdego z nich, np. HDD lub SSD. Okazuje się to całkiem przydatne, kiedy mamy więcej dysków, a trudno nam je rozróżnić po nazwach typu "Dysk 0", "Dysk 1" itd.

Windows 10 May 2020 Update

Miernik temperatury GPU w Menedżerze zadań

Jedną z funkcji Menedżera zadań, o które najczęściej proszono, było monitorowanie temperatury karty graficznej. Teraz, jeśli mamy dedykowaną kartę, zobaczymy jej temperaturę na zakładce Wydajność.

Windows 10 20H1 - co nowego?

Na tym etapie implementacji istnieją pewne ograniczenia. Obsługiwane są tylko dedykowane GPU. Może też się zdarzyć, że potrzebna będzie aktualizacja sterowników graficznych, by móc zobaczyć temperaturę. Obecnie podawana jest ona tylko w stopniach Celsjusza.

Monitor pakietów z nowymi funkcjami

Packet Monitor (PacketMon) to wbudowane w Windows 10, obejmujące wiele składników narzędzie diagnostyki sieci. Może być używane do przechwytywania pakietów, wykrywania utraty pakietów, filtrowania ich i liczenia. Narzędzie zdaje egzamin w scenariuszach wirtualizacji, takich jak kontenerowanie, SDN itd. Jest dostępne poprzez polecenie pktmon.exe i w rozszerzeniach Windows Admin Center. W aktualizacji May 2020 Update monitor posiada możliwości, takie jak:

  • Przechwytywanie pakietów z wielu lokacji stosu sieciowego.
  • Wykrywanie gubienia pakietów i raportowanie o przyczynach.
  • Filtrowanie pakietów z obsługą kapsułkowania (enkapsulacji).
  • Elastyczne liczniki pakietów.
  • Monitorowanie pakietów na ekranie w czasie rzeczywistym.
  • Rejestrowanie logów.
  • Zgodność z Microsoft Network Monitor (NetMon) i Wireshark (pcapng).

Na chwilę obecną PacketMon wspiera tylko połączenia Ethernet, nie ma integracji z firewallem, a raportowanie o gubieniu pakietów działa tylko dla wspieranych komponentów.

Twój telefon

Wsparcie dla kolejnych modeli z Androidem w aplikacji Twój telefon

Zgodnie z obietnicą aplikacja Twój telefon wspiera kolejne modele urządzeń: OnePlus 6, OnePlus 6T oraz Samsung Galaxy S10e, S10, S10+, Note 8 i Note 9.

Powiadomienia ze smartfona w aplikacji Twój telefon

Dzięki funkcji powiadomień nie musimy już sięgać po telefon za każdym razem, by sprawdzić powiadomienia. Możemy tego dokonać wprost z aplikacji Twój telefon na komputerze z Windows 10. Z tego też miejsca mamy nad nimi kontrolę, tj. możemy wybrać, od których aplikacji chcemy odbierać powiadomienia, a także je odrzucać. Odrzucenie powiadomienia na jednym urządzeniu powoduje jego odrzucenie na drugim!

Windows 10 May 2020 Update

Funkcjonalność pozwala między innymi na:

  • Podgląd przychodzących powiadomień z telefonu w czasie rzeczywistym.
  • Podgląd wszystkich powiadomień z telefonu w jednym miejscu.
  • Ustawienie, które powiadomienia chcemy otrzymywać.
  • Odrzucanie powiadomień pojedynczo lub wszystkich za jednym zamachem.

Połączenia w aplikacji Twój telefon

Połączenia w aplikacji Twój telefon sprawiają, że nie jest już potrzebne sięganie po urządzenie mobilne, by odebrać służbowy czy prywatny telefon. Możemy pozostawać w kontakcie, zwyczajnie odbierając (lub odrzucając) połączenie na komputerze. Głośniki, mikrofon i duży ekran PC zapewniają bogatsze doświadczenie połączeń.

Za pomocą nowej funkcji połączeń możemy:

  • Odbierać połączenia przychodzące na PC.
  • Wykonywać połączenia telefoniczne na PC przy pomocy dialera lub listy kontaktów.
  • Odrzucać połączenia przychodzące na PC, dodając własny tekst lub przekierowując rozmówcę do poczty głosowej.
  • Zyskać dostęp do listy ostatnich połączeń na PC. Klikając któreś z połączeń, numer rozmówcy automatycznie otworzy się w dialerze.
  • Bez przeszkód przenosić połączenia między PC i telefonem.

Funkcja połączeń posiada następujące wymagania:

  • Android 7.0 lub wyższa wersja.
  • Komputer z Windows 10 i Bluetooth.
  • Wersja systemu minimum 19H1 (1903).
  • Kompilacja systemu minimum 18362.356.

Wsparcie dla czytnika ekranowego

Użytkownicy TalkBack mogą skorzystać z usługi ułatwień dostępu Pomocnika aplikacji Twój telefon, dostępnej w ustawieniach telefonu z Androidem. Umożliwi to płynne czytanie na obu urządzeniach. Kiedy zostaną włączone obie usługi (TalkBack i ułatwienia dostępu Androida), Narrator zacznie działać na PC, opisując głosowo to, co obecnie robimy, a także aktywując ekran telefonu, gdy wykonujemy na komputerze interakcje za pomocą klawiatury lub myszy.

Windows 10 May 2020 Update

Podążanie Lupy za wskaźnikiem myszy i fokusem klawiatury

Możemy teraz korzystać z aplikacji Androida na PC z pomocą narzędzia Lupa. Śledzenie fokusu podąża za sygnałami wprowadzanymi z klawiatury i myszy. Aby aktywować funkcjonalność, najpierw trzeba włączyć TalkBack i usługę ułatwień dostępu Pomocnika aplikacji Twój telefon na Androidzie. Następnie na komputerze uruchamiamy Lupę, wyszukując ją w menu Start albo używając skrótu Win + [znak plusa].

Windows 10 May 2020 Update

Język i układ klawiatury

Na pasku narzędzi widoku telefonu zobaczymy nową ikonę. Po jej kliknięciu udajemy się na stronę ustawień telefonu, gdzie można zmienić język i układ klawiatury. Ustawienia te wiążą się z klawiaturą fizyczną komputera i nie wpływają na ustawienia klawiatury czy języka samego telefonu.

Windows 10 May 2020 Update

Więcej modeli telefonów dostępnych na ekranie komputera

Wsparcie dla obsługi ekranu telefonu zostało rozszerzone na kolejne smartfony. Ich lista obejmuje między innymi modele:

  • Samsung Galaxy S10e, S10, S105G S10+, S9, S9+, S8, S8+
  • Samsung Galaxy Fold
  • Samsung Galaxy Note 9, Note 8
  • Samsung Galaxy A8, A8+
  • OnePlus 6, 6T
  • Samsung Galaxy A6, A7, A9, A10, A20, A30, A50, A70, S8 Active

Udostępnianie ekranu nie wymaga już ponadto połączenia Bluetooth.

Wskaźnik naładowania baterii

W prawym górnym rogu panelu z miniaturą i nazwą urządzenia pojawiła się nowa ikona baterii. Wyświetla się na niej pasek symbolizujący poziom naładowania, a gdy najedziemy na nią wskaźnikiem, zobaczymy poziom w procentach. Na razie nie wiadomo, czy ten drugi, bardziej precyzyjny widok będzie można ustawić jako domyślny. Tak czy inaczej funkcjonalność wydaje się całkiem praktyczna. Aby sprawdzić, czy potrzebujemy podpiąć się pod ładowarkę, nie musimy już szukać telefonu. Zarówno wskaźnik naładowania baterii, jak też tapeta telefonu w aplikacji są teraz dostępne dla wszystkich użytkowników.

Sterowanie telefonem z poziomu komputera na urządzeniach Surface

Zgodnie z obietnicą Microsoft rozszerza dostępność funkcji sterowania smartfonem z poziomu komputera na więcej urządzeń. Dzięki najnowszej aktualizacji sterowników następujące urządzenia Surface będą mogły wyświetlać podgląd ekranu telefonu: Surface Laptop, Surface Laptop 2, Surface Pro 4, Surface Pro 5, Surface Pro 6, Surface Book i Surface Book 2.

Wysyłanie i odbieranie wiadomości MMS

Można teraz wysyłać i odbierać obrazy i animacje GIF, w tym pochodzące z Giphy, wprost w aplikacji Twój telefon.

Wskaźnik nieprzeczytanych wiadomości

Wskaźnik wizualny wyświetlany jest na panelu nawigacji, na pasku zadań i obok samych nieprzeczytanych wiadomości.

Obrazy kontaktów

Aplikacja Twój telefon synchronizuje teraz miniatury wszystkich kontaktów, które mają przypisany obraz, dzięki czemu łatwiej je zidentyfikować.

Szybkie odpowiedzi

Można teraz błyskawicznie odpowiadać na wiadomości tekstowe wprost w powiadomieniach toast. Nie jest przy tym konieczne otwieranie okna aplikacji.

Windows 10 May 2020 Update

Panel Emoji

Uśmiechy, ludzie, jedzenie i nie tylko. Pisząc wiadomości w aplikacji Twój telefon, możemy teraz zamieszczać Emoji.

Synchronizacja z wykorzystaniem danych mobilnych

Do tej pory smartfon i PC musiały łączyć się z tą samą siecią Wi-Fi, a to już stawiało pewne ograniczenia. Teraz przestaje to być koniecznością, bowiem aplikacja może działać z wykorzystaniem połączenia mobilnego po stronie telefonu z Androidem, by w ten sposób synchronizować powiadomienia, zdjęcia i wiadomości.

Windows 10 May 2020 Update

Nowe, kolorowe ikony

Microsoft prezentuje nowy zestaw ikon zarówno dla aplikacji Twój telefon, jak i dla Pomocnika aplikacji Twój telefon. Ikona aplikacji na PC odświeży się za kilka dni, a ikona mobilnego pomocnika jest już dostępna.

Windows 10 May 2020 Update

Wsparcie dla obsługi dotykiem

Do tej pory zawartością ekranu telefonu wyświetlanym w aplikacji Twój telefon można było sterować tylko myszą i klawiaturą. Wyczekiwane wsparcie dla dotyku pojawiło się dopiero teraz. Aby z niego skorzystać, należy stuknąć ekran i dłużej przytrzymać. Dzięki temu możemy dotykiem otwierać aplikacje, zaznaczać rzeczy, klikać linki i nie tylko - wystarczy, że dysponujemy komputerem z ekranem dotykowym.

Integracja powiadomień z Ekranem telefonu

Integracja ta stała się dostępna dla użytkowników May 2019 Update i nowszych wydań. Jeśli skonfigurowany jest Ekran telefonu, powiadomienia będą się na nim pokazywać, co pozwala na interakcję z nimi za pomocą klawiatury i myszy. Jeżeli funkcja Ekran telefonu nie jest skonfigurowana, powiadomienia będą pokazywać się tylko na liście Powiadomienia.

Powiadomienia z telefonu dostępne dla wszystkich użytkowników

Microsoft zdecydował się udostępnić tę funkcjonalność dla wszystkich, począwszy od April 2018 Update. Więcej na ten temat pisaliśmy już tutaj.

Inne aplikacje

Kalkulator z trybem "Zawsze na wierzchu"

Uwolnienie Kalkulatora w Windows 10 przynosi skutek. Odkąd stał się on otwartym oprogramowaniem, jego dalszy rozwój znacząco przyspieszył. Jedną z nowości jest tryb "Zawsze na wierzchu". Zasada działania jest banalnie prosta - wystarczy kliknąć przycisk włączający tryb, a okno Kalkulatora będzie przez cały czas pozostawało na pierwszym planie. Możemy korzystać z innych aplikacji i przenosić ich okna, ale dopóki tryb jest włączony, będą one pozostawać w tle.

Kalkulator

Notatnik wydany w Microsoft Store

W sierpniu 2019 roku Microsoft zapowiedział wprowadzenie Notatnika do Microsoft Store, by kilka miesięcy później zrezygnować z tego pomysłu. W kwietniu, jak gdyby nigdy nic, Notatnik znów pojawił się w Sklepie — tym razem z nową ikoną w stylu Fluent Design. Zawiera on też ostatnie ulepszenia. Dużą zmianą jest nowa ikona. Ostatnia ikona Notatnika, którą większość z nas teraz posiada, pochodzi jeszcze z czasów Windows Vista. Nic więc dziwnego, że odświeżając ikonografię praktycznie wszystkich swoich produktów, Microsoft potraktował stylem Fluent również Notatnik.

Notatnik

Notatnik w ostatnim czasie zyskał trochę ulepszeń, związanych m.in. z zawijaniem wierszy, zamienianiem, przybliżaniem tekstu, wyświetlaniem liczby wierszy i kolumn przy włączonym zawijaniu, wydajnością przy otwieraniu dużych plików, wsparciem dla skrótu Ctrl + Backspace, klawiszami strzałek, zapisywaniem i wyświetlaniem wierszy niemieszczących się na ekranie. Windows Notepad można znów pobierać i aktualizować w Microsoft Store.

Notatnik - przywracanie niezapisanej zawartości

Notatnik automatycznie przywraca teraz niezapisaną zawartość, gdy Windows restartuje się przy aktualizacjach.

Notatnik, WordPad i Paint teraz jako funkcje opcjonalne.

Aplikacje te są nadal dołączane do systemu, ale nie są postrzegane jako "esencjonalne". Poza tym możemy je odinstalować, choćby po to, by nie zaśmiecały nam menu Start i wyników wyszukiwania, jeśli ich naprawdę nie potrzebujemy. Na liście funkcji opcjonalnych znajdują się zarówno przestarzałe, jak i rzeczywiście "opcjonalne" składniki Windows, takie jak Windows Media Player, Internet Explorer czy pakiety językowe.

Oczyszczanie dysku nie usunie już zawartości folderu Pobrane

Oczyszczanie dysku pamiętają nawet najstarsi Górale. W czasach, gdy liczył się każdy megabajt na dysku, korzystaliśmy z niego regularnie, by usuwać zbędne pliki. Narzędzie cały czas towarzyszy systemowi Windows i zachodzi w nim niewiele zmian. Dość istotna związana była z aktualizacją October 2018 Update, kiedy na listę elementów trafił folder Pobrane. Wygląda na to, że nie był to szczególnie dobry pomysł. Z narzędzia można korzystać niemal po omacku, ale trzeba było uważać, by nie zaznaczyć folderu, w którym mogą znajdować się ważne pliki. Aby dłużej nie wystawiać użytkowników na ryzyko, Microsoft postanowił wycofać ten element z listy. Gdy otworzymy narzędzie Oczyszczanie dysku, folderu Pobrane już tam nie będzie.

Wyszukiwanie podobnego feedbacku w Centrum opinii

W oparciu o feedback użytkowników Microsoft zaktualizował aplikację Feedback Hub (Centrum opinii), dodając nową funkcję Find Similar Feedback (Znajdź podobne opinie). Gdy wprowadzamy nową opinię, możemy zapoznać się z istniejącymi już opiniami, które brzmią podobnie do naszej. W tym miejscu możemy wybrać, czy chcemy podpiąć naszą opinię pod którąś z istniejących, czy też stworzyć nową. Funkcjonalność zadebiutowała w Centrum opinii w wersji 1.1904.1584.0. Microsoft zaktualizował również nieco stronę podziękowań, dodając tam przycisk do bezpośredniego udostępnienia opinii, jeśli to właśnie chcemy zrobić.

Windows 10 May 2020 Update

Inne zmiany w Centrum opinii

  • Aktualizacja interfejsu wyszukiwania: łatwiej odróżnić problemy od sugestii. Zmieniono też ikony i wyświetlanie dodawania nowego feedbacku, głosowania na sugestie i dodawania komentarzy.
  • Dodawanie podobnych opinii: do tej pory do istniejącego feedbacku można było podejść na dwa sposoby - zagłosować na niego albo dodać komentarz. Teraz pojawia się trzecia opcja - dodanie podobnego feedbacku.
  • Odświeżona strona osiągnięć: na stronie Windows Insider Achievements łatwiej jest odkrywać osiągnięcia, a także możliwe stało się ich kategoryzowanie.

Bezpieczeństwo

Blokowanie potencjalnie niechcianych aplikacji

Blokowanie potencjalnie niechcianych aplikacji jest jedną z nowości w Windows Defender, która czeka na użytkowników Windows 10 20H1. Defender już wcześniej pozwalał blokować niechciane/niebezpieczne programy, jednak nowość polega na ich blokowaniu również wtedy, gdy pochodzą z zaufanych instalatorów. Przykładowo mogą to być wtyczki, rozszerzenia, a nawet całe programy instalowane w pakiecie z aplikacją, która (prawdopodobnie jako jedyna) powinna znajdować się w instalatorze. To często stosowana praktyka, która irytuje użytkowników i może narażać ich na niebezpieczeństwo. Pobieramy z Internetu plik instalacyjny, który stara się przemycić niechciane oprogramowanie, zmienić ustawienia przeglądarki etc. Przemycane dodatki bywają czasem złośliwe, trudne do usunięcia i zwyczajnie niepotrzebne. Defender będzie potrafił zdusić je w zarodku właśnie dzięki wspomnianej funkcji.

Ochrona oparta na reputacji

Gdzie w systemie Windows znajdują się ustawienia blokowania tych aplikacji? Aby je skonfigurować:

  • Otwórz menu Start i kliknij Ustawienia (ikona koła zębatego).
  • Przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie do zakładki Zabezpieczenia Windows.
  • Kliknij sekcję Sterowanie aplikacjami i przeglądarką.
  • Otworzy się aplikacja Zabezpieczenia Windows na karcie Kontrola aplikacji i przeglądarki. W sekcji Ochrona oparta na reputacji kliknij Ustawienia ochrony opartej na reputacji.
  • Możesz włączyć takie działania, jak Sprawdź aplikacje i pliki, SmartScreen dla Microsoft Edge, Blokowanie potencjalnie niechcianych aplikacji oraz Filtr SmartScreen dla aplikacji ze sklepu Microsoft Store.

Krótki PIN lepszy od długiego hasła. Microsoft chce odejść od stosowania haseł

Microsoft wprowadził kilka nowości związanych z bezpieczeństwem. Chce bowiem przekonać użytkowników, że istnieją o wiele bezpieczniejsze i jednocześnie wygodniejsze opcje logowania, które są elementami Windows Hello. Od teraz w systemowych ustawieniach konta będziemy mogli za pomocą jednego kliknięcia zmienić wszystkie nasze konta na konta bezhasłowe, czyli wykorzystujące rozpoznawanie twarzy Windows Hello, skaner linii papilarnych albo PIN.

Windows 10 May 2020 Update

O ile rozpoznawanie twarzy i odcisku palca wydaje się o wiele bezpieczniejszą formą, o tyle PIN może budzić zdziwienie. Jak to możliwe, że kilka cyferek jest lepszym zabezpieczeniem niż długie hasło? Microsoft wyjaśnił tę kwestię - chodzi o to, że PIN nie jest kluczem symetrycznym i jest tak zwaną entropią, a w połączeniu z systemowym mechanizmem zabezpieczeń i innymi dodatkowymi formami uwierzytelniania stanowi mocną zaporę.

Co równie ważne, jest on składowany i szyfrowany lokalnie, natomiast hasło znajduje się na serwerze. Jeśli serwer stanie się obiektem ataku, to nasze hasło może trafić w niepowołane ręce. Krótko mówiąc - przewaga PIN nad standardowym hasłem nie wynika bezpośrednio z jego długości. Gdy wprowadzamy krótki PIN, w tle zachodzi o wiele więcej procesów związanych z bezpieczeństwem. Dla nas jest to wygodniejsze, a jednocześnie bezpieczniejsze.

Logowanie za pomocą PIN w trybie awaryjnym

Tryb awaryjny uruchamia Windows w podstawowym stanie, używając ograniczonego zestawu plików i sterowników, aby pomóc nam rozwiązać problemy z komputerem. Jeśli problem nie wydarza się w trybie awaryjnym, oznacza to, że domyślne ustawienia i podstawowe sterowniki nie są jego przyczyną. W aktualizacji tej Microsoft rozszerza możliwości "bezhasłowe", dodając obsługę logowania PIN-em w trybie awaryjnym. Dzięki temu nie musimy już używać tradycyjnego hasła. Aby z tej możliwości skorzystać, konfigurujemy Windows Hello w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania. Teraz możemy już włączyć Windows w trybie awaryjnym.

Ułatwienia dostępu

Sterowanie wzrokiem

Kontrola wzrokiem

Microsoft wprowadza kilka ulepszeń funkcji kontroli wzrokiem (Eye Control) w oparciu o feedback użytkowników:

  • Przeciągnij-i-upuść: jedna z najbardziej wyczekiwanych funkcji, działająca na zasadzie gestu przeciągania i upuszczania wykonywanego myszą, została zaimplementowana w Sterowaniu wzrokiem. Gdy włączymy ją w ustawieniach funkcji, narzędzie precyzyjnej kontroli umożliwi teraz operację przeciągania i upuszczania, a także możliwość łączenia kliknięć i przeciągnięć z klawiszami modyfikatorów Shift i Ctrl.
  • Kontrola wzrokiem

  • Pauza: zaznaczenie przycisku pauzy całkowicie ukrywa launchpad. Pojawi się on znowu, kiedy lekko przymkniemy oczy albo skierujemy wzrok poza ekran. Funkcja pauzy umożliwia niczym niezakłócone oglądanie zawartości na pełnym ekranie, np. filmów. Pozwala też korzystać z innych aplikacji kontrolowanych wzrokiem bez obawy o wywoływanie funkcji Sterowania wzrokiem w Windows 10.
  • Sterowanie przełącznikiem: do tej pory metodą kliknięcia przycisku było skupienie na niego wzroku przez określony czas. W tym wydaniu Microsoft dodaje kolejną metodę - przełącznik (Switch). W tej metodzie skupienie wzroku nadal zaznacza cel, ale kliknięcie wykonuje się przełącznikiem. Wspierane są obecnie przełączniki na joystickach lub urządzeniach je emulujących.
  • Własne aplikacje sterowane wzrokiem: osoby pragnące tworzyć własne aplikacje sterowane wzrokiem, mogą skorzystać z open source'owej Gaze Interaction Library w ramach Windows Community Toolkit. W bieżącym wydaniu Sterowania wzrokiem interfejs użytkownika jest zaimplementowany z użyciem tego samego kodu, który dostępny jest w bibliotece.
  • Ustawienia: Microsoft zaktualizował ustawienia, które pozwalają skonfigurować więcej funkcji Sterowania wzrokiem. Można teraz m.in. włączać niektóre nowe funkcje i uzyskać większą kontrolę nad wartościami numerycznymi, które zmieniają to, jak czuły na ruchy oczami jest system.

Sprawniejsze czytanie wiadomości przez Narratora w Outlook i Poczcie

Gdy wiadomość jest otwarta, tryb skanowania włączy się automatycznie. Pozwoli to użytkownikowi czytać wiadomość, używając klawiszy strzałek, a także korzystać z pozostałych klawiszy trybu skanowania, by przeskakiwać przez tekst wiadomości.

Wiadomości e-mail, takie jak newslettery i treści marketingowe, są zwykle formatowane z użyciem tabel. Dla użytkownika czytnika ekranowego te informacje nie mają znaczenia. Narrator rozpoznaje teraz pewne tego typu sytuacje i usuwa informacje o tabeli, by szybko przejść przez tekst zawarty w wiadomości.

W tym momencie istnieją dwa znane problemy - kursor może nie przenosić się na ostatnio czytaną lokację, a Narrator zaczyna czytać podczas odpisywania na wiadomość.

Sprawniejsze czytanie folderów Outlook przez Narratora

Kiedy czytamy e-maile w Outlook, np. zawartość skrzynki odbiorczej, Narrator będzie działał bardziej efektywnie. Każda linijka zaczyna się od statusu e-maila - czy jest nieprzeczytany, przekazany dalej etc. Po tym następują inne kolumny, takie jak nadawca, temat itd. Nagłówki kolumn będą wyciszane, a kolumny pozbawione danych będą wyciszane. Będąc w Outlooku, można z powrotem włączyć nagłówki, używając skrótu Narrator + H.

Inne zmiany w obszarze ułatwień dostępu

  • Sprawniejsze czytanie tabel przez Narratora: Narrator lepiej radzi sobie z tabelami podczas nawigacji, a podczas wchodzenia i wychodzenia z tabel nie są wymawiane zbędne informacje.
  • Podsumowanie witryny przez Narratora: Narrator obsługuje teraz nowe polecenie, które dostarcza podsumowania strony internetowej (Narrator + S). Na chwilę obecną w podsumowaniu znajdują się informacje o hiperłączach, punktach orientacyjnych i nagłówkach.
  • Podążanie Lupy za kursorem podczas pisania: Lupa posiada teraz możliwość utrzymywania kursora w centrum ekranu, co ułatwia pisanie. Wycentrowanie jest opcją domyślną i można ją zmienić w ustawieniach Lupy.
  • Narrator przeczyta tytuły stron, do których prowadzą linki: Wystarczy użyć skrótu Caps + Ctrl + D. Narrator prześle URL do usługi online, która zwróci mu tytuł strony. Jeśli chcemy wyłączyć wszystkie usługi online Narratora, możemy to zrobić w jego ustawieniach.
  • Narrator automatycznie zaczyna czytać strony i maile: teraz można szybciej zapoznać się z cennymi treściami. Narrator zaczyna automatycznie czytać zawartość stron, gdy te się załadują, oraz wiadomości, gdy zostaną otwarte w aplikacji Outlook lub Poczta.
  • Lupa z obsługą ciemnego/jasnego motywu i rozmiarów tekstu: interfejs narzędzia dostosowuje się teraz do motywu systemowego.
  • Narrator ogłasza stan pola wyboru w widoku listowym (Listview).
  • Tryb skanowania Narratora będzie się wyłączał, by umożliwić pisanie w polu edycji kontrolki typu spinner.
  • Narrator będzie prezentował właściwości "nieprawidłowa" i "wymagana" dla większej liczby kontrolek.
  • Poprawiano logikę powracania Narratora względem kontrolek bez dostępnej nazwy.
  • Narrator obsługuje teraz nowe polecenie, które dostarcza podsumowania strony internetowej (Narrator + S). Na chwilę obecną w podsumowaniu znajdują się informacje o hiperłączach, punktach orientacyjnych i nagłówkach.
  • Usprawnienie odczytu tabeli danych: Microsoft zoptymalizował informacje odczytywane przez Narratora podczas nawigacji po tabeli za pomocą poleceń nawigacji tabeli. Narrator najpierw odczytuje dane nagłówka, następnie dane komórki, a później pozycję wiersza lub kolumny dla tej komórki. Ponadto Narrator odczytuje tylko nagłówki po ich zmianie, dzięki czemu można skupić się na zawartości komórki.

Nowości dla graczy

Xbox Game Bar z licznikiem FPS-ów

Licznik klatek na sekundę trafił do paska gry. Dzięki niemu dowiemy się, z jaką częstotliwością wyświetlane są klatki w danej grze. Wystarczy skorzystać ze skrótu WIN + G, aby otworzyć Xbox Game Bar.

Windows 10 May 2020 Update

Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL)

Podsystem Windows dla systemu Linux 2 (WSL 2)

Jest to nowa wersja usługi, która pozwala uruchamiać dystrybucje Linuksa w Windows 10. Teraz umożliwia ona uruchamianie binarek ELF64. Nowa architektura, wykorzystująca prawdziwe jądro Linuksa, zmienia sposób, w jaki te binarki linuksowe wchodzą w interakcję z systemem Windows i sprzętem, ale nadal zapewnia takie same wrażenia użytkownika, jak pierwsza wersja WSL. WSL 2 zapewnia większą wydajność systemu plików i pełną zgodność wywołań systemowych, co pozwala na uruchamianie większej liczby aplikacji.

Windows 10 May 2020 Update

Nowe połączenie z aplikacjami

Można teraz połączyć się z aplikacjami sieciowymi WSL 2 przy użyciu localhost. Przykład można zobaczyć na zrzucie ekranu poniżej. W dystrybucji WSL 2 wystartowano serwer NodeJS, a następnie połączono się z nim poprzez przeglądarkę Edge z localhost.

Windows 10 20H1

Ponadto dodano globalne opcje konfiguracji dla WSL. Są to opcje, które aplikują się dla wszystkich naszych dystrybucji WSL. Pozwala to również wybrać opcje związane z maszyną wirtualną WSL 2 dla wszystkich dystrybucji wewnątrz tej samej VM. Oprócz tego można teraz samemu wybrać własne jądro (kernel) Linuksa.

Dynamiczny przydział pamięci

Do tej pory dynamiczny przydział pamięci w WSL2 działał tylko w jedną stronę - rósł w miarę potrzeb. Teraz nieużywana przez system Linux pamięć zostanie zwolniona i wróci do systemu Windows.

Podsystem Windows dla systemu Linux 2 na urządzeniach ARM64

Microsoft dodaje wsparcie WSL2 dla urządzeń ARM64. Dodano też możliwość ustawienia domyślnego użytkownika dla dystrybucji z użyciem pliku /etc/wsl.conf. Wydanie to zawiera również wiele poprawek błędów, w tym występującego od dawna problemu ze starszymi symlinkami Windows.

Zmiana sposobu instalacji i obsługi jądra Linuksa w WSL2

Celem tej zmiany jest bezproblemowe utrzymywanie aktualnego kernela Linuksa bez potrzeby martwienia się o to przez użytkownika.

Windows Sandbox

Pliki konfiguracji Windows Sandbox

Windows Sandbox wspiera teraz pliki konfiguracji. Pliki te pozwalają użytkownikowi skonfigurować niektóre aspekty sandboksa, takie jak vGPU, sieci, udostępnione foldery i skrypty rozruchowe. O tym, jak korzystać z takich plików, przeczytacie w naszym poradniku: Jak stworzyć plik konfiguracyjny dla Windows Sandbox?.

Inne nowości w Windows Sandbox

  • Windows Sandbox rozpoznaje teraz skróty klawiszowe na pełnym ekranie.
  • Poprawiono zgłaszanie błędów w Windows Sandbox. Teraz okno dialogowe błędu zawiera kod błędu i link do Centrum opinii.
  • Dodano wsparcie dla mikrofonu w Windows Sandbox, co wraz z paroma innymi rzeczami poprawia scenariusze wykorzystujące ułatwienia dostępu.
  • Dodano możliwość konfiguracji urządzenia wejścia audio w pliku konfiguracyjnym Windows Sandbox.
  • Dodano wsparcie dla sekwencji Shift + Alt + PrintScreen w Windows Sandbox. Aktywuje ona okno dialogowe ułatwień dostępu, w którym można włączyć tryb wysokiego kontrastu.
  • Dodano wsparcie dla sekwencji Shift + Alt + Pause/Break w Windows Sandbox, która pozwala wchodzić/wychodzić z trybu pełnoekranowego.

Cortana

Nowe doświadczenie Cortany

Ta nowość nie dotyczy niestety użytkowników z Polski. Nowe doświadczenie Cortany w Windows 10 zawiera całkowicie nowy, bazujący na czacie interfejs użytkownika, dający możliwość pisania lub mówienia zapytań w języku naturalnym. Naszym zdaniem zbliża to Cortanę do konwencji botów konwersacyjnych.

Windows 10 20H1

Cortana obsługuje większość ulubionych funkcji Windows 10, takich jak odpowiedzi Bing, konwersacje z cyfrową asystentką, otwieranie aplikacji, zarządzanie listami, ustawianie przypomnień, alarmów i stoperów, a także kilka innych:

  • Cortana obsługuje teraz zarówno jasny, jak i ciemny motyw systemu Windows 10.
  • Dodano nowy, mniej narzucający się ekran dla zapytań "Hej, Cortana".
  • Zaktualizowano asystentkę, wyposażając ją w nowe modele mowy i językowe, a także znacząco poprawiono wydajność, przez co jest szybsza i stabilniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Możliwość przenoszenia okna Cortany

Microsoft zauważył, że domyślne położenie okna Cortany (w postaci zadokowanej) nie jest przez wszystkich preferowane. Zamiast jednak uparcie narzucać swoją "jedyną słuszną" wizję projektową (jak robi to np. Google), dodał opcję pozwalającą przenosić okno w dowolne miejsce na ekranie. Wystarczy przeciągnąć obszar paska tytułowego, tak samo jak przenosimy każde inne okno. Poza tym możemy zmieniać jego rozmiary, przeciągając krawędź.

Windows 10 20H1

Cortana traci funkcje konsumenckie

Położenie nacisku na funkcje produktywne oznacza w tym przypadku, że Cortana będzie mniej atrakcyjna dla użytkowników domowych. Microsoft opisał te zmiany w ten sposób:

W ramach ewolucji Cortany do [formy] osobistej asystentki produktywnej w Microsoft 365 zobaczycie pewne zmiany w tym, jak Cortana działa w najnowszej wersji Windows 10. Zawęziliśmy dostęp do Cortany, więc musicie bezpiecznie zalogować się na koncie służbowym lub szkolnym, lub waszym koncie Microsoft, zanim będziecie mogli używać Cortany, a niektóre umiejętności konsumenckie, takie jak muzyka, [inteligentny] połączony dom i umiejętności zewnętrzne, nie będą już dostępne w zaktualizowanym doświadczeniu Cortany w Windows 10. Wprowadzamy też zmiany w sposobie, w jaki Cortana wam pomaga. W ramach standardowej praktyki kończymy wsparcie dla Cortany w starszych wersjach Windows, dla których minęły daty końca obsługi. Zalecamy, by klienci zaktualizowali swoje urządzenia do najnowszej wersji Windows 10, aby móc dalej używać Cortany. Będziemy również wyłączać usługi Cortany w Microsoft Launcher na Androidzie pod koniec kwietnia.
— Andrew Shuman, Corporate Vice President, Cortana

Cortana dostępna dla wszystkich bez względu na język systemu

W odpowiedzi na feedback Microsoft wykonuje plan, mający na celu ułatwić wszystkim klientom Windows używanie Cortany. Pierwszym krokiem, począwszy od tego builda, jest to, że "wszyscy Insiderzy na całym świecie zobaczą nową ikonę Cortany i jej nową aplikację". W przyszłym uaktualnieniu tej aplikacji pojawi się opcja użycia Cortany, jeśli użytkownik mówi we wspieranym języku — bez względu na język wyświetlania systemu!

Nowa aplikacja Cortany wspiera obecnie tylko język angielski (USA), ale Microsoft zapowiada, że będzie do niej dodawał kolejne języki. Aktualizacje te będą niezależne od aktualizacji Windows.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia