To jak to w końcu będzie z tym Officem? Takie pytanie towarzyszy nam od okolic premiery Office 2019, który zdaniem niektórych miał być ostatnim stacjonarnym wydaniem pakietu. Po zakończeniu jego wsparcia Microsoft miałby się skupić wyłącznie na ofertach subskrypcji, takich jak Office 365 i Microsoft 365. Nigdy jednak nie było to pewnikiem, a teraz okazuje się, że plotki o pogrzebaniu "wieczystego" Office'a okazały się bezpodstawne.
Skoro Office 365 daje więcej korzyści, to czemu Microsoft nadal oferuje Office w formie samodzielnej? Odpowiedź jest dosyć prosta. Firma chce dać użytkownikom alternatywę i nikogo nie zmusza do opłacania subskrypcji Office 365. Jeżeli ktoś chce zapłacić za oprogramowanie raz i korzystać z niego przez kolejnych wiele lat – żaden problem. Dodatkowo gigant zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy użytkownicy mogą przenieść się do usług chmurowych i również dla nich dedykowany jest samodzielny pakiet Office. Ostatnimi czasy, gdy Microsoft zaczął kłaść jeszcze większy nacisk na Office w formie subskrypcji i jego usługi online, a Office 2019 już w dniu premiery był opóźniony względem Office 365, wielu zaczęło uważać, że to już początek końca stacjonarnego Office'a.
O tym, że to niekoniecznie trafna prognoza, przekonuje Microsoft we wczorajszym wpisie dotyczącym nowości w Exchange. To właściwie jedno, lakoniczne zdanie, które jednak stawia sprawę jasno — nowy Office się ukaże!
Ogłaszamy dziś, że następne wersje Exchange Server, SharePoint Server, Skype for Business Server i Project Server będą dostępne w drugiej połowie 2021 roku i będą dostępne jedynie poprzez zakup subskrybowanej licencji. Subskrypcja zapewnia dostęp do wsparcia, aktualizacji produktów, bezpieczeństwa i łatek związanych ze strefą czasową.
Microsoft Office także ujrzy nowe wydanie wieczyste, zarówno na Windows, jak i Mac, w drugiej połowie 2021 r.
— Greg Taylor, Director of Product Marketing, Exchange Server and Online, Microsoft
Szef marketingu Exchange dodaje, że więcej szczegółów na temat oficjalnych nazw, cen i dostępności wspomnianych produktów zostanie podanych w późniejszym czasie. Pewnym zaskoczeniem jest, że produkty Office w wydaniach serwerowych (on-premise) będą wymagały subskrypcji. Tego samego nie powiedziano jednak o samym Office, co jest jasnym znakiem, że ukaże się on w formie wieczystej. To dla wielu świetna informacja. Cóż, pozostaje nam czekać na Office 2021, który przynajmniej po części nadrobi straty względem Office 365.