Office 2019 to właściwie już Office 365?

Office 2019 to właściwie już Office 365?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/2/2018, 8:11 PM

Liczba odsłon: 15394

Spektrum działalności Microsoftu jest ogromne. Amerykański gigant technologiczny zajmuje się produkcją oprogramowania, rozwiązaniami chmurowymi, badaniami nad sztuczną inteligencją, wirtualizacją systemów operacyjnych czy wsparciem dla biznesu. Microsoft odpowiedzialny jest za produkcję konsol Xbox i urządzeń linii Surface, a w ostatnim czasie kojarzony jest również z działalnością na rynku mediów społecznościowych. Jednak każdy użytkownik, niezależnie, czy amator, czy profesjonalista IT, będzie kojarzył Microsoft ze względu na dwa produkty – system operacyjny Windows i pakiet biurowy Office. Są to produkty, których logotypy powiewają na sztandarach firmy już od około 30 lat, czyli są najdłużej rozwijaną gałęzią działalności spółki. Brzmi dumnie, prawda? Emblematy te będą widoczne na rynku jeszcze przez długi czas, a w tym roku, już za kilka tygodni, czeka nas głośna premiera kolejnej edycji słynnego pakietu biurowego Microsoft Office, tym razem oznaczonego numerem 2019.

Office 2019 czy Office 365?

W czasie, gdy Office 2016 miał swoją premierę, usługa Office 365 była już powszechnie znana i miała wyrobioną markę. Office 365 to usługa działająca w chmurze obliczeniowej Microsoftu, dzięki czemu użytkownicy domowi, biznesowi oraz uczniowie i studenci mają dostęp do aplikacji pakietu Office w każdym miejscu na świecie, a najważniejszy jest dostęp do sieci. Office 365 jest też pewnego rodzaju poligonem doświadczalnym, gdzie deweloperzy mogą testować i wdrażać nowe funkcje, które po czasie będą mogły zostać zaimplementowane w pełnoprawnej wersji kolejnego pakietu Microsoft Office. Czyli co? Mam opłacać okresową subskrypcję Office 365 i być testerem czy mam czekać i kupić Office 2019? Jaka jest więc różnica? Otóż Office 365 sprzedawany jest w modelu abonamentowym. Użytkownik zgadza się regularnie płacić za usługę, a w zamian za to otrzymuje zawsze aktualne narzędzia z nowymi funkcjami i gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Użytkownik otrzymuje również dostęp do aplikacji pakietu Microsoft Office, zawsze w najnowszej wersji, które może zainstalować na komputerze z systemem Windows. W przypadku standardowego pakietu Office 2019 jest inaczej. Użytkownik kupuje oprogramowanie raz i to właściwie tyle. Nie otrzyma już nowych funkcji, które mogą zostać wprowadzone do pakietu w trakcie jego cyklu życia, ale może liczyć na aktualizacje zabezpieczeń i inne drobne poprawki. Skoro Office 365 daje więcej korzyści, to czemu Microsoft oferuje Office 2019 w formie samodzielnej? Odpowiedź jest dosyć prosta. Firma chce dać użytkownikom alternatywę i nikogo nie zmusza do opłacania subskrypcji Office 365. Jeżeli ktoś chce zapłacić za oprogramowanie raz i korzystać z niego przez kolejnych kilka lat – proszę bardzo. Dodatkowo Microsoft zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy użytkownicy mogą przenieść się do usług chmurowych i również dla nich dedykowany jest samodzielny pakiet Office 2019. Podsumowując – Office 2019 w wersji pudełkowej będzie prawdopodobnie ostatnim tego typu pakietem biurowym, który wyda Microsoft. Firma chce, aby użytkownicy przenieśli swoje dokumenty do chmury obliczeniowej i z tego względu Office 365 jest usługą faworyzowaną.

Office 2019 - co nowego?

Zostawmy jednak kwestię dostępności Office 2019, a skupmy się na najważniejszym, czyli na nowościach, które pojawią się w pakiecie. Ciekawych zmian doczekały się najważniejsze aplikacje Microsoft Office – Word, PowerPoint, Excel i Outlook. Część z nich znana jest już użytkownikom Office 365, którzy już w ramach kolejnych aktualizacji Office 2016 mogli testować te funkcje.

Wykonaj pracę szybciej - Word

Najpopularniejszy edytor tekstu doczekał się pełnoprawnego czarnego motywu, ale strona dokumentu będzie oczywiście biała. Ważną nowością są funkcje „uczenia się”, które po zmianie widoku dokumentu pozwolą dostosować szerokość kolumn, zmienić kolor strony czy zwiększyć odstępy między słowami lub literami. W tym trybie dostępne będą też narzędzia sylabizujące oraz narrator, czytający zaznaczony fragment tekstu. W Wordzie 2019 znacznie poprawione zostało pisanie piórem oraz funkcje dostępności dla osób z problemami wzroku lub słuchu.

Word 2019

Analizuj skuteczniej - Excel

W ostatnim czasie Microsoft poświęca większą uwagę analizie danych, usprawniając działanie usług Power BI, PowerApps czy samego Excela wraz z towarzyszącymi mu dodatkami PowerPivot i PowerQuery oraz samymi tabelami przestawnymi. Użytkownicy, którzy jeszcze nie przenieśli swoich danych do Power BI i wciąż analizują dane za pomocą funkcji Excela, otrzymają nowe formuły, ale jeszcze do końca nie wiadomo, jakie konkretnie, nowe wykresy, w tym wykres „lejkowy” i mapy 2D, oraz funkcję publikowania arkuszy Excel w Power BI, co przypadnie do gusty tym, którzy chcą zwrócić się w stronę jeszcze bardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych. Usprawnione zostaną też dodatki PowerQuery oraz PowerPivot, które pozwolą użytkownikom sprawniej zarządzać danymi.

Excel 2019

Twórz bardziej kreatywnie – PowerPoint

Aplikacja służąca do tworzenia ciekawych prezentacji multimedialnych otrzymuje funkcję płynnego przejścia. Polega ono na tym, że użytkownik będzie mógł stworzyć własny ruch grafik na slajdzie, a następnie uruchomić animację. Panel podglądu slajdów doczekał się funkcji przybliżania, dzięki czemu organizacja dziesiątek lub setek slajdów będzie znacznie łatwiejsza. Pliki graficzne ikon, SVG oraz modele 3D będą w pełni wspierane przez aplikację i możliwa będzie ich edycja. Poprawiono też działanie pióra dla urządzeń dotykowych.

PowerPoint 2019

Wydajniejsze zarządzanie pocztą – Outlook

Zmian doczekał się również klient poczty elektronicznej. Do popularnego Outlooka wprowadzono odświeżoną kartę kontaktu, dzięki czemu sprawdzenie danych osoby jest znacznie łatwiejsze. Dodano znane z portali społecznościowych @wzmianki, dzięki którym dodanie kolejnego kontaktu do konwersacji jest znacznie łatwiejsze i można to zrobić z poziomu okna edycji wiadomości. Skrzynka odbiorcza została podzielona na priorytetową i inną, gdzie do priorytetowej będą trafiać istotne dla nas wiadomości, a pozostałe, pochodzące na przykład z list mailingowych, będą przechowywane w innym miejscu. Outlook doczekał się też wsparcia dla grup Office 365, dzięki czemu praca w zespole staje się znacznie bardziej efektywna i prostsza.

Outlook 2019

Przyjrzyjmy się jeszcze kilku istotnym kwestiom. Gdy przyglądamy się Office 2019, często pada pytanie o notes OneNote - czy będzie on częścią pakietu. Otóż nie, ponieważ Microsoft rezygnuje z takiego rozwiązania na rzecz aplikacji OneNote dla Windows 10, która jest domyślnym składnikiem systemu. Będąc przy aplikacjach, zainteresowani użytkownicy pytają o aplikacje mobilne pakietu Office 2019. Pakiet Microsoft Office nigdy nie zawierał własnych aplikacji mobilnych i tym razem również się to nie zmieni. Programy Word, Excel, PowerPoint czy Outlook są dostępne dla wszystkich użytkowników systemów Android oraz iOS, ale należy pamiętać, że zaawansowana funkcjonalność tych aplikacji dostępna jest jedynie dla subskrybentów Office 365. Pamiętajmy też, że po zainstalowaniu Office 2019 z komputera zostanie usunięty Office 2016, ponieważ oba pakiety nie mogą działać równolegle.

Chcąc korzystać z Office 2019, musimy pamiętać, że konieczne jest posiadanie komputera PC z systemem Windows 10. Office 2019 nie będzie można uruchomić na Windows 7, 8 czy 8.1. Dostępna jest również edycja na komputery Mac i w tym przypadku wspierane są trzy ostatnie edycje systemu macOS. Przy okazji macOS warto również dodać, że Office 2019 na tej platformie może nieco różnić się od wersji dla Windows 10. Wynika to z różnic w architekturze obu systemów, więc niektóre funkcje mogą być niedostępne w Windows 10, a inne w macOS. Office 2019 dostępny jest w wersji 32- i 64-bitowej. Dla części użytkowników może być istotne, że Office 2019 nie będzie wymagał stałego dostępu do sieci, bo aplikacje będą instalowane lokalnie na dysku twardym urządzenia i jedynie klient pocztowy Outlook będzie potrzebował dostępu do sieci ze względu na konieczność synchronizacji danych. Dla użytkowników starszych wersji pakietu Microsoft Office ważną informacją jest, że pliki utworzone w Office 2019 będzie można bez problemu otworzyć w odpowiednich aplikacjach pakietu Office w wersjach 2010, 2013, 2016 i w przeglądarce w ramach webowych wersji Office 365.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia