ChatGPT to bez wątpienia najgorętsza technologia ostatnich miesięcy, a plotki o tym, że Microsoft — jako główny inwestor OpenAI — zamierza umieścić ją w Bing, zyskały właśnie mocne potwierdzenie. Konwersacyjna sztuczna inteligencja wzbogaci doświadczenie wyszukiwania, dzięki czemu Bing mocno wyróżni się na tle Google i innych wyszukiwarek.
Welcome to the new Bing! Takim hasłem wita użytkowników wyszukiwarka Microsoftu. Choć funkcjonalność jest na razie ukryta (ma być dostępna pod adresem bing.com/new), to niektórym udało się już ją przetestować. Zrzutami ekranu i swoimi spostrzeżeniami podzielił się użytkownik Owen Yin, na którego relacji się opieramy. Na czym więc to polega? "Nowy Bing" to nazwa wyszukiwarki ze zintegrowanym ChatGPT. Microsoft pozycjonuje tę integrację jako ewolucję w silniku wyszukiwania, który staje się "asystentem badań, osobistym planerem i kreatywnym partnerem po Twojej stronie". Opiera się ona na GPT-4 od OpenAI, najnowszej i najbardziej zaawansowanej wersji modelu ChatGPT.
Zasadniczą nowością jest to, że pole wyszukiwania to teraz okienko czatu, które zachęca, aby zapytać je o cokolwiek. Musimy tylko zmieścić się w 1000 znaków, co jednak pozwala dość szczegółowo opisać zapytanie. Będziemy mogli np. dostarczyć szerszy kontekst, konkretne instrukcje lub listę przykładów.
W przeciwieństwie do samodzielnego ChatGPT, który jest trenowany na danych gromadzonych do 2021 roku, nowy Bing może uzyskiwać dostęp do aktualnych informacji. Po zadaniu pytania AI zinterpretuje je i wykona szereg wyszukań związanych z zapytaniem. Następnie skompiluje wyniki i napisze podsumowanie. Bing będzie podkreślał wybrane frazy i podawał źródła informacji, pozwalając użytkownikowi zweryfikować wyniki.
Nowy Bing pomoże nam też w planowaniu. Po dostarczeniu mu naszych preferencji, ograniczeń budżetowych, lokalizacji, czasu i innych wymagań wyszukiwarka zaadaptuje zwracane wyniki do naszych potrzeb i zainteresowań. Dzięki sztucznej inteligencji wyszukiwarka wchodzi też na wyższy poziom kreatywności i wyobraźni. AI rozumie i odpowiada na zapytania w języku naturalnym, dzięki czemu możemy zadawać jej pytania spoza dotychczasowego wymiaru wyszukiwarek internetowych. Możemy np. poprosić Bing o napisanie rymowanego wiersza na urodziny kuzyna czy krótkie opowiadanie o naszych przyjaciołach.
Przede wszystkim jednak będziemy mogli porozumiewać się z Bing jak z chatbotem. Oznacza to interakcję zbliżoną do rozmowy z drugim człowiekiem — nie tylko na czacie tekstowym, ale też głosowo. Jednocześnie nadal będziemy mogli korzystać z wyszukiwarki w tradycyjny sposób. Doświadczenie konwersacji nie zastępuje bowiem zwykłego wyszukiwania opartego na słowach kluczowych, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od lat.
Aktualizacja: Obejrzyj prezentację Microsoftu i dowiedz się więcej z naszego nowego artykułu:
Źródło: https://medium.com/@owenyin/scoop-oh-the-things-youll-do-with-bing-s-chatgpt-62b42d8d7198