W czerwcu zeszłego roku Microsoft zapowiedział nowe doświadczenie Plików na żądanie OneDrive dla komputerów Mac. Ma ono oferować lepsze wrażenia użytkownika, zgodność aplikacji i niezawodność. Wczoraj ta aktualizacja zaczęła być udostępniana wszystkim użytkownikom macOS 12.1 i nowszych wersji.
W 2018 roku została wydana pierwsza wersja Plików na żądanie na macOS, która trafiła do wszystkich użytkowników OneDrive na macOS 10.14 (Mojave) i nowszych wersjach. Gruntowne odświeżenie, które właśnie zaczęło być udostępniane, powstało z kilku powodów. Najważniejszym jest nowy stos technologiczny oparty na platformie Apple File Provider. Jest on lepiej zintegrowany z systemem operacyjnym, co poprawia doświadczenia użytkownika, kompatybilność aplikacji i niezawodność. Pozwala też Microsoftowi uruchamiać zupełnie nowe funkcje, takie jak Known Folder Move.
Ponieważ to nowe doświadczenie jest bardziej zintegrowane z macOS, otrzyma długoterminowe wsparcie Apple. Od teraz:
- Pliki na żądanie będą domyślnie włączone dla wszystkich użytkowników i nie mogą być wyłączone.
- Urządzenia będą migrować automatycznie do nowych Plików na żądanie, gdy tylko otrzymają aktualizację macOS. Nie można opóźnić tej aktualizacji bez opóźniania aktualizacji macOS.
- Zarówno wersja samodzielna OneDrive, jak i pochodząca z App Store, będą zachowywać się tak samo.
- Użytkownicy wersji deweloperskiej lub beta macOS będą mieli te same doświadczenie, jak w wydanej wersji macOS.
Niektóre z najważniejszych zmian w tej wersji to:
- Wymagania woluminu sformatowanego w APFS. HFS+ nie jest wspierany.
- Sync root zawsze zlokalizowany w katalogu domowym użytkownika, np. ~/Library/CloudStorage/OneDrive-Personal.
- Ścieżka katalogu pamięci podręcznej w ukrytej lokalizacji. Ścieżka zawiera replikę drzewa plików, które użytkownik synchronizuje.
- Potrzeba wyrażenia zgody użytkownika na synchronizację przez OneDrive.
- Pliki przechowywane w głównym katalogu synchronizacji nie są wliczane do wykorzystujących miejsce na dysku, chyba że są oznaczone jako "Zawsze zachowuj na tym urządzeniu".
- Nowe doświadczenie wykorzystuje niektóre istniejące funkcje APFS, które wcześniej były kiepsko wspierane przez OneDrive, w tym: etykiety plików, data ostatniego użycia, flagi systemu plików, rozszerzone atrybuty, typ i kod twórcy, dowiązania symboliczne (symlinks).
- Wsparcie pakietów synchronizacji lub plików wyglądających na pojedynczy plik, ale będących właściwie katalogiem z wieloma plikami i katalogami wewnątrz.
- Po odłączeniu Maca albo odmontowaniu lokalizacji synchronizowania OneDrive zachowa zawartości niepozbawione danych z katalogu synchronizacji.
Pierwsza wersja Plików na żądanie była oparta na wycofanych już technologiach, a przejście na nową platformę pozwoli Microsoftowi wspierać funkcjonalność przez lata. Nowa wersja Plików na żądanie wymaga wersji macOS 12.1 lub nowszej. Członkowie programu Insider mogą kontynuować używanie wersji 12.0, jednak aktualizacja jest im mocno rekomendowana. Ostatnią wersją wspierającą klasyczne Pliki na żądanie będzie macOS 12.2.