Wczoraj do testerów Windows 10 20H1 trafiła nowa kompilacja o numerze 18917. Zawiera wiele ciekawych nowości na czele z nową wersją Podsystemu Windows dla systemu Linux, którą zapowiedziano na konferencji Build 2019. Oto lista najważniejszych zmian tej kompilacji:
Nowe opcje ograniczania prędkości w ustawieniach Optymalizacji dostarczania
Microsoft wziął sobie do serca uwagi użytkowników, którzy dysponując łączem o niewielkiej przepustowości, nadal miewali problemy z prędkością transferu pomimo włączonych procentowych ograniczeń w ustawieniach Optymalizacji dostarczania. Dlatego też teraz Microsoft wprowadził w to miejsce nową opcję, która pozwoli ustawić stały limit prędkości. Opcja ta istniała już wcześniej, ale była dostępna poprzez odpowiednią konfigurację Zasad grup i polityk MDM. Teraz jest ona dostępna dla każdego, wprost z okna Ustawień.
Usprawnienia Narratora
Usprawnienie odczytu tabeli danych. Microsoft zoptymalizował informacje odczytywane przez Narratora, podczas nawigacji po tabeli za pomocą poleceń nawigacji tabeli. Narrator najpierw odczytuje dane nagłówka, następnie dane komórki, a następnie pozycję wiersza lub kolumny dla tej komórki. Ponadto Narrator odczytuje tylko nagłówki po ich zmianie, dzięki czemu można skupić się na zawartości komórki.
Podsystem Windows dla systemu Linux 2
Nowa wersja usługi, która pozwala uruchamiać dystrybucje Linuksa w Windows 10. Teraz umożliwia ona uruchamianie binarek ELF64. Nowa architektura, wykorzystująca prawdziwe jądro Linuksa, zmienia sposób, w jaki te binaria Linuksa wchodzą w interakcję z systemem Windows i sprzętem, ale nadal zapewnia takie samo wrażenia użytkownika, jak pierwsza, dostępna obecnie wersja WSL. WSL 2 zapewnia większą wydajność systemu plików i pełną zgodność wywołań systemowych, co pozwala na uruchamianie większej liczby aplikacji.
Zmiany w obszarze Windows Ink
Obszar roboczy Windows Ink zajmuje teraz mniej miejsca i został zintegrowany z aplikacją Whiteborad. Ikona Windows Ink może nie być widoczna u każdego. By ją aktywować, trzeba kliknąć prawym klawiszem myszy pasek zadań i wybrać opcję Przycisk Pokaż obszar roboczy funkcji Windows Ink.
Pozostałe zmiany i poprawki
- Naprawiono problem polegający na tym, że niektórzy użytkownicy doświadczyli kodu błędu 0x8007000E podczas pobierania kompilacji z powodu dużego zużycia pamięci RAM.
- Naprawiono problem, w wyniku którego użytkownicy nie mogli korzystać z opcji „dodaj funkcję” na pulpicie.
- Naprawiono problem polegający na tym, że przeciąganie emoji i paneli dyktowania było niespodziewanie opóźnione.
- Firma Microsoft jest w trakcie wprowadzania zmian w tej kompilacji, aby rozwiązać problem polegający na tym, że jeśli pasek zadań został ustawiony na automatyczne ukrywanie, uruchomienie menu Start spowoduje najpierw jego ukrycie.
- Naprawiono problem powodujący, że menu Start i pasek zadań stały się w 100% przezroczyste na monitorach pomocniczych lub po projekcji.
- Nowe okno wyszukiwania w Eksploratorze plików respektuje teraz ciemny motyw systemu. Funkcja ta jest nadal rozwijana.
- Naprawiono problem, który powodował awarię zabezpieczeń systemu Windows w przypadku uruchomienia z poziomu ustawień podczas używania arabskiego języka wyświetlania.
- Naprawiono problem polegający na tym, że usługa audio mogła zawiesić się po wyłączeniu, jeśli dźwięk przestrzenny był włączony.
Znane problemy
- Ta aktualizacja może się zawiesić przy pierwszej próbie pobrania z kodem błędu 0xc0000409.
- W przypadku wersji Home niektóre urządzenia mogą nie widzieć „zainstalowanej aktualizacji” na stronie historii aktualizacji.
- W przypadku wersji Home niektóre urządzenia mogą nie widzieć procentowego postępu pobierania w Windows Update.
- Wystąpił problem ze starszymi wersjami oprogramowania anti-cheatowego, w których po aktualizacji do najnowszych kompilacji Insider Preview 19H1 może dojść do awarii systemu.
- Niektóre czytniki kart Realtek SD nie działają prawidłowo. Microsoft bada problem.
- Ochrona przed naruszeniem integralności może zostać wyłączona w Zabezpieczeniach systemu Windows po aktualizacji do tej kompilacji. Można ją ponownie włączyć.
- Microsoft zdaje sobie sprawę z problemu z IME Bopomofo, w którym szerokość znaku zostaje nagle zmieniona na pełną szerokość.
- Microsoft bada problem polegający na tym, że niektórzy użytkownicy zgłaszają, że wyszukiwanie Eksploratora plików jest renderowane na nieoczekiwanie małym obszarze, a kliknięcie go powoduje awarię.