Dokładnie rok temu pisaliśmy o partnerstwie, które Microsoft nawiązał z Adaptive Biotechnologies m.in. w celu odkodowania ludzkiego układu odpornościowego z wykorzystaniem AI, machine learningu i ostatnich osiągnięć biotechnologii. Ogólnym celem projektu jest z kolei stworzenie uniwersalnego testu krwi, odczytującego system immunologiczny osoby i wykrywającego schorzenia, infekcje, raka i choroby autoimmunologiczne we wczesnym stadium.
Teraz Microsoft mówi o dalszym rozwoju projektu i zachęca naukowców, biobanki i grupy pacjentów na całym świecie do przyłączenia się do testów immunologicznych, które mają objąć 25 000 osób. Badania te opierają się na "Mapie Antygenów Limfocytów T" (T-cell Antigen Map), naturalnym mapowaniu sygnałów schorzeń, które te komórki namierzają. Kiedy badacze posiądą zdolność dekodowania tych informacji, do "opowiedzenia własnej historii przez system immunologiczny" będzie im wystarczać tylko jedna próbka krwi.
Dekodowanie naturalnej mapy antygenów wymaga danych immunologicznych w skali nigdy wcześniej nie wygenerowanej i w połączeniu z nowymi podejściami algorytmicznymi do modelowania wiązań limfocytów T z antygenami. W tym celu budowaliśmy fizyczną infrastrukturę laboratoryjną, aby zmierzyć biliony punktów danych odnośnie wiązań antygenu, a także infrastrukturę chmury i sztucznej inteligencji, aby modelować uzyskane dane, mając na celu uczynienie mapy gotowej do zastosowań klinicznych.
– Jonathan Carlson, Director of Immunomics, Microsoft Healthcare NExT
Przez ostatni rok Adaptive Biotechnologies nawiązało szereg partnerstw z uniwersytetami i innymi instytucjami, których celem jest m.in. profilowanie ponad tysiąca osób z cukrzycą typu I. Pomoże to zidentyfikować sygnały molekularne, które umożliwią wczesną diagnozę i leczenie. Microsoft ogłosił tymczasem globalną ekspansję programu. Wysiłki w jego obrębie skupione będą na pięciu specyficznych chorobach: cukrzycy typu 1, celiakii, raku jajnika, raku trzustki i boreliozie z Lyme. Wspomniane wcześniej testy immunologiczne, które mają objąć 25 000 osób, dotyczyć będą właśnie osób dotkniętych każdą z tych pięciu chorób.
W Microsoft wierzymy, że konwergencja biotechnologii i hiperskalowanego uczenia maszynowego może zasadniczo zmienić naukę i praktykę medyczną - dodaje Jonathan Carlson. Więcej na temat projektów realizowanych przez Microsoft Healthcare NExT możecie przeczytać tutaj.