W tym tygodniu stabilne wydanie Microsoft Edge wskoczyło do wersji 86, co oznacza, że jest dostępne dla wszystkich. Jak zwykle pełne jest nowych funkcjonalności. Przykładowo użytkownicy mogą teraz testować strony w trybie IE z użyciem interfejsu Edge. Możemy też usuwać ściągnięte pliki bezpośrednio na stronie zarządzania pobranymi. Inna duża zmiana to możliwość powrotu do starszej wersji Edge.
Jak zwykle nie zabrakło też ulepszeń związanych z PDF-ami. Teraz, aby nawigować w tych dokumentach, możemy użyć spisu treści. Usprawniono też przewijanie PDF-ów i dodano wsparcie dla adnotacji odręcznych. Jeśli przez ostatnie tygodnie korzystaliście z wydań Canary, Dev i Beta, z pewnością zdążyliście już te zmiany przetestować.
Mimo że oficjalna kompilacja 86.0.622.38 jest już dostępna w wydaniu Stable, Microsoft nie udostępnił jeszcze listy zmian. Musimy się więc posiłkować listą z kompilacji 86.0.622.11 wydanej w kanale Beta. Poniżej lista najważniejszych zmian:
- Użytkownicy mogą teraz korzystać z interfejsu (UI) Microsoft Edge do testowania witryn w trybie Internet Explorera. Opcję tę mogą włączyć administratory.
- Użytkownicy mogą już usuwać pobrane pliki z dysku bez opuszczania przeglądarki. Dodano opcję "Usuń plik", która jest dostępna po kliknięciu pobranego pliku prawym przyciskiem myszy w Edge.
- Funkcja przywracania umożliwia administratorom powrót do wcześniejszej wersji Edge, jeśli wystąpi problem z nowszą wersją.
- Administratorzy mogą domyślnie włączyć synchronizację dla kont Azure Active Directory (Azure AD) za pomocą zasad ForceSync.
- Edge w wersji 86 obsługuje spis treści (tabelę zawartości), który umożliwia łatwe poruszanie się po dokumentach PDF.
- Wszystkie funkcje PDF stały się łatwo dostępne na małych ekranach.
- W plikach PDF można już używać pióra do wykonywania adnotacji odręcznych — w taki sam sposób, jak przy użyciu klasycznego zakreślacza i papierowych dokumentów.
- Przewijanie plików PDF zostało ulepszone. Doświadczymy płynnego przewijania podczas przeglądania długich dokumentów PDF.
- Dodano automatyczne przełączanie profili w systemach Windows 7, 8 i 8.1. Dotąd było dostępne jedynie w Edge na Windows 10.
- Użytkownicy zobaczą sugestie autouzupełniania, gdy zaczną wpisywać zapytanie na stronie rozszerzeń Microsoft Edge. Autouzupełnianie pomaga szybko uzupełnić zapytanie wyszukiwania bez konieczności wpisywania całej frazy.
- Starsza wersja Application Cache API, która umożliwia korzystanie ze stron w trybie offline, została usunięta z Edge.
- Dodano obsługę bezpiecznego DNS (DNS-over-HTTPS). Począwszy od wersji Microsoft Edge 86, dostępne są ustawienia bezpiecznego DNS na niezarządzanych urządzeniach. W przypadku urządzeń zarządzanych przez organizację administratorzy mogą włączać lub wyłączać bezpieczny DNS za pomocą zasad grupy dnsoverhttpsmode.
- Microsoft Edge wyświetli ostrzeżenie, jeśli zapisane hasła zostaną znalezione w wyciekłych bazach online.
- Możemy teraz dodać niestandardowy obraz tła strony nowej karty przy użyciu zasad grupy. Możliwość zarządzania właściwościami tego obrazu jest również obsługiwana przez zasady grupy.
- Pojawiła się możliwość dostosowania niestandardowych skrótów klawiszowych do VS Code. Narzędzia programistyczne Microsoft Edge obsługują dopasowania skrótów klawiaturowych do tych, których używamy w edytorze kodu lub środowisku IDE.
- Zastąpiono i uznano za przestarzałe zasady zarządzania MetricsReportingEnabled oraz SendSiteInformationToImproveServices. Zostaną one ostatecznie porzucone w Edge 89.
Podczas gdy Edge 86 jest już ogólnodostępny, Microsoft ma już zaplanowane wydania trzech kolejnych wersji w kanałach Beta i Stable — aż do marca 2021 roku. Jeśli jesteście ciekawi, kiedy kolejne aktualizacje, rzućcie okiem na poniższą tabelę:
Warto przypomnieć, że harmonogram głównych wydań Edge Beta i Stable jest zgodny z wydaniami Chromium. Jedynie aktualizacje Canary i Dev udostępniane są niezależnie (choć mimo wszystko w ramach czasowych rozwoju danej wersji).