Microsoft wypuścił właśnie nową kompilację Windows 10 Insider Preview w Fast Ring. Jest to build 18342 z gałęzi 19H1 (April 2019 Update). Poniżej przedstawiamy listę zmian. Czytając ją, możecie mieć wrażenie Déjà vu, a to dlatego, że jedna z funkcjonalności debiutowała w poprzedniej kompilacji w Fast Ring, a dziś doczekała się usprawnień, a o drugiej pisaliśmy już parę dni temu. Chodzi tu mianowicie o technologię dostosowaną do gier, którą można przetestować przy użyciu State of Decay, oraz o dostęp do plików Linuksa w Eksploratorze plików. Poza tym na Insiderów czeka standardowy zestaw poprawek i lista znanych problemów.
Co nowego w kompilacji 18342 (19H1) dla PC?
Lepsza rozgrywka w Windows 10
Do poprzedniej kompilacji 19H1 (18334) Microsoft wprowadził technologię dostosowaną do gier. Ma to za zadanie sprawdzić poprawność działania wspomnianej technologii przy użyciu gry State of Decay (tylko w ograniczonym czasie). Ponadto gigant informował, że posiada ograniczoną liczbę slotów, więc warto nie czekać z rejestracją. Jeśli nie dostaniecie się do gry, ponowna rejestracja będzie możliwa w ciągu kilku następnych tygodni. Dziś pojawiła się informacja, że do wspomnianej technologii dodano poprawki, które warto wypróbować: gra uruchamia się poprawnie z włączoną kontrolą rodzicielską, zaś proces instalacji jest bardziej stabilny. Microsoft ma też parę komunikatów dla graczy:
- Jeśli próbowaliście już State of Decay i wszystko działało: Microsoft prosi Insiderów, by odinstalowali grę i zainstalowali ponownie, aby upewnić się, że wszystko działa, jak należy.
- Jeśli próbowaliście już State of Decay i coś poszło nie tak: Microsoft prosi Insiderów, by spróbowali jeszcze raz i sprawdzili, czy problem został już rozwiązany.
- Jeśli nie załapaliście się na wolne sloty: Microsoft otworzył trochę więcej slotów!
- Jeśli natrafiliście na jakieś problemy z pobieraniem lub instalowaniem gry, a także z istotnymi jej funkcjami, jak zapis stanu gry: Microsoft prosi o feedback w Centrum opinii.
Dostęp do plików Linuksa w Eksploratorze plików i PowerShell
O zmianach tych pisaliśmy już kilka dni temu. Wcześniej tworzenie i modyfikowanie plików Linuksa w Windows skutkowało utratą plików lub uszkodzeniem danych. Pozbycie się tej niezgodności było jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian. Teraz Microsoft ogłasza, że się udało. Jak tego dokonać? Najlepszym sposobem, by zacząć korzystać z nowej funkcjonalności, jest otwarcie plików Linuksa w Eksploratorze plików. Najpierw otwieramy ulubioną dystrybucję i upewniamy się, że bieżący folder jest katalogiem domowym Linuksa. Następnie wpisujemy explorer.exe .
, co otworzy nowe okno Eksploratora plików umieszczone wewnątrz dystrybucji Linuksa. Wygląda to tak:
Z tego miejsca mamy dostęp do dowolnych plików Linuksa - działa to tak samo, jak ze wszystkimi innymi plikami w Eksploratorze. Wspierane są też typowe operacje, takie jak przeciąganie plików z i do innych lokalizacji, kopiowanie i wklejanie, a nawet używanie menu kontekstowego, by otworzyć VSCode w katalogu WSL.
Kiedy korzystamy z tej funkcji, zauważymy, że pliki dystrybucji pokazywane są w ścieżce \\wsl$\<running_distro_name>\
. Dzieje się tak z powodu sposobu, w jaki Windows uzyskuje dostęp do plików wewnątrz każdej dystrybucji. Microsoft dodaje też, że zespół WSL aktywnie szuka sposobów poprawy "odkrywalności" plików linuksowych wewnątrz Eksploratora plików.
Jako że WSL jest przede wszystkim narzędziem konsolowym, to funkcjonalność ta działa oczywiście również w terminalu. Dostęp do plików uzyskamy, wpisując \\wsl$\{distro name}\
, gdzie {distro name}
to nazwa dystrybucji. Tak na przykład wygląda dostęp do Debiana w PowerShell:
Na chwilę obecną pliki danej dystrybucji są dostępne w Windows tylko wtedy, gdy dystrybucja jest uruchomiona. Microsoft pracuje nad możliwością dostępu do plików również z nieuruchomionych dystrybucji, która ma zostać dodana w przyszłej aktualizacji. Dostęp do plików Linuksa traktowany jest w taki sam sposób, jak dostęp do zasobu sieciowego i podlega takim samym zasadom. Microsoft przypomina też o obowiązywaniu starych zasad, tj. o tym, że nie powinniśmy wchodzić do plików Linuksa wewnątrz folderu AppData. Może to spowodować nawet uszkodzenie dystrybucji Linuksa.
Oprócz zmian związanych z dostępem do plików Microsoft dodał też wsparcie dla nowych poleceń w WSL oraz skonsolidował parę poleceń już istniejących. Ze szczegółami można zapoznać się na blogu Microsoft Developer.
Poprawki i inne zmiany
- Przypomnienie: nowe ustawienie ochrony w Zabezpieczeniach Windows chroni urządzenie, pomagając w zapobieganiu niepożądanym manipulacjom. Ustawienia zabezpieczeń mogły wcześniej same zasugerować włączenie nowej formy ochrony - teraz jest ona włączona domyślnie w kompilacjach Insider Preview.
- Rozwiązano problem z Windows Sandbox, który nie uruchamiał się w zlokalizowanych buildach.
- Poprawiono zgłaszanie błędów w Windows Sandbox. Teraz okno dialogowe błędu zawiera kod błędu i link do Centrum opinii.
- Rozwiązano problem z Windows Sandbox, który niespodziewanie wyrzucał błąd z powodu odniesienia do usuniętego pliku w Windows.old.
- Windows Sandbox zbiera teraz skróty klawiszowe na pełnym ekranie.
- Windows Sandbox wspiera teraz pliki konfiguracji. Pliki te pozwalają użytkownikowi skonfigurować niektóre aspekty sandboksa, takie jak vGPU, sieci i udostępnione foldery.
- Poprawiono możliwości interfejsu wsl.exe, dodając nowe funkcje, takie jak import/eksport dystrybucji, i konsolidując istniejące funkcje z wslconfig.exe, takie jak listowanie dystrybucji i domyślnych ustawień.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się maszyny i wpadnięciem w pętle bootowania, gdy Lupa była włączona i ustawiona w trybie dokowania.
- Rozwiązano problem, w rezultacie którego build nie mógł zalogować się do WinRE z kontem administratora.
- Rozwiązano problem występujący po odpięciu grup z menu Start - aplikacje mogły myśleć, że ich kafelki są dalej przypięte.
- Rozwiązano problem z przearanżowaniem przypiętych folderów w siatce kafelków w menu Start.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem niespodziewanych znaków w sekcji Czujnika pamięci.
- Rozwiązano problem z wysypującymi się Ustawieniami po otwarciu Zaawansowanych ustawień wyświetlania w Ustawieniach > System > Ekran.
- Rozwiązano problem, gdzie po zmianie urządzenia wyjścia audio nie podążało ono za zmianami ogólnej głośności (sumy).
- Rozwiązano problem z indeksowaniem w ramach nowego trybu rozszerzonego wyszukiwania, z którego nie można było wykluczyć całego dysku.
- Rozwiązano problem z nagłówkiem Ustawień, w którym dłuższe nazwy były wyświetlane niepoprawnie przy niektórych rozmiarach okna.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem jasnego menu dialogowego przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy pulpitu, gdy obowiązywał ciemny motyw.
- Rozwiązano problem, który wpływał na stabilność Historii schowka i panelu Emoji.
- Naniesiono kolejną poprawkę w odpowiedzi na raporty o zawieszeniu się urządzenia na ekranie z napisem "Hibernuję..." przy wybudzaniu z hibernacji.
- Rozwiązano problem z zapominaniem ostatnio logowanego użytkownika na ekranie logowania. Zamiast niego pokazywany był na pierwszym miejscu domyślny użytkownik.
- Rozwiązano problem z włączaniem niektórych opcji ochrony w Malwarebytes Premium.
- Rozwiązano problem z Internet Explorerem, którego pasek menu nie zawsze był wyświetlany (nawet gdy był włączony).
- Rozwiązano problem z CDPUserSVC zużywającym spore zasoby CPU przez dłuższy czas.
- Rozwiązano problem z DWM wysypującym się cyklicznie u niektórych Insiderów.
- Rozwiązano problem z niektórymi grami, które mogły przestać odpowiadać/wyświetlać czarny ekran, jeśli rozdzielczość była niższa niż 1920*1080, a gra weszła na pełny ekran.
- Rozwiązano problem z niektórymi grami, które nie renderowały aktualizacji UI (wizualnie się zawieszały) po użyciu Alt + Tab, by szybko przełączyć się na coś innego i wrócić do gry.
- Rozwiązano problem ze znaczącymi opóźnieniami audio i wideo podczas projektowania wideo na niektórych urządzeniach.
- Rozwiązano problem z wyłączaniem lokalizacji w Centrum akcji, które mogło potrzebować kilku kliknięć.
- Rozwiązano problem z wstawianiem pojedynczego znaku Unicode w IME, klawiaturze dotykowej i panelu Emoji przy niektórych typach edycji.
- Rozwiązano problem z klawiaturą dotykową, która w niektórych językach wstawiała "4" i "6" po naciśnięciu strzałek w lewo i w prawo.
- Rozwiązano problem z nowo zainstalowanymi aplikacjami, które mogły nie pokazywać się w wynikach wyszukiwania.
- Rozwiązano problem z panelem wyszukiwania, który wyświetlał się nieprawidłowo po obróceniu urządzenia.
- Rozwiązano problemy ze stabilnością menu Start.
- Rozwiązano problem z ponownym rysowaniem się ikon aplikacji win32 po ukryciu wyszukiwania na pasku zadań.
- Rozwiązano problem z niespodziewanym miganiem podczas używania pióra lub dotyku w niektórych aplikacjach win32.
- Eksplorator plików pozwala teraz tworzyć pliki zaczynające się od kropki, np. gitignore. Wcześniej występował błąd.
- Rozwiązano problem z Eksploratorem plików, który mógł się zawieszać przy próbie zmiany nazwy, usunięcia lub przeniesienia plików MKV.
- Rozwiązano problem z otwieraniem Cortany w trybie tabletu.
- Rozwiązano problem z migającym paskiem zadań po podłączeniu adaptera zasilania, gdy urządzenie miało mniej niż 20% baterii.
- Rozwiązano problem z paskiem zadań znikającym na sekundę po odrzuceniu Start/Cortany/Wyszukiwania na drugim monitorze.
- Zmiana nazwy jasnego motywu "Windows Light" na "Windows (light)".
- Rozwiązano problem z ikoną Cortany na drugim monitorze, która nie dostosowywała się do zmiany motywu.
- Rozwiązano problem z użyciem jasnego motywu + małych ikon + pionowego układu paska zadań. Tekst na pasku zadań w takiej konfiguracji wyświetlany był na biało, przez co nie dało się go normalnie odczytać.
- Rozwiązano problem z otwartymi aplikacjami, które nie pokazywały się na pasku zadań, choć były widoczne przy użyciu Alt + Tab.
- Rozwiązano problem z wysypującym się DWM po włączeniu wysokiego kontrastu.
- Rozwiązano problem z utratą ustawień rozmiaru i koloru wskaźnika myszy po aktualizacji.
- Poprawiono działanie Lupy z dużymi wskaźnikami.
- Rozwiązano problem z trybem nawigacji na wyświetlaczu Orbit, który mógł się nie zmieniać.
- Rozwiązano problem z Narratorem, robiącym niespodziewanie pauzę podczas czytania PDF.
- Rozwiązano problem z dołączaniem lub zmianą sposobu dostarczania kompilacji w programie Windows Insider.
- Rozwiązano problem z aplikacją Zabezpieczenia Windows, pokazującą nieznany status ochrony antywirusowej lub nieodświeżającą się prawidłowo.
Znane błędy i problemy
- Uruchamianie gier z oprogramowaniem anty-cheatowym może wywołać GSOD.
- Karty dźwiękowe Creative X-Fi nie działają poprawnie. Microsoft i Creative pracują nad rozwiązaniem.
- Choć funkcja Wyświetlanie nocne działa poprawnie, wciąż mogą wystąpić problemy z zewnętrznym oprogramowaniem tego typu.
- Korzystając z funkcji Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego i wybierając opcję zachowania plików na urządzeniu, mając jednocześnie aktywną funkcję pamięci zarezerwowanej, konieczne będzie jeszcze jedno ponowne uruchomienie komputera, by upewnić się, że funkcja ta działa poprawnie.
- Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
- Jeśli spróbujemy nawigować do ustawień Narratora, będąc w Windows Sandbox, Ustawienia się wysypią.
- Kolor wskaźnika myszy może niespodziewanie zamienić się na biały po ponownym zalogowaniu.
- Microsoft bada raporty o problemach z chińskimi wersjami niektórych gier.
- Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.