Drugi dzień Future Decoded - kolejne osiągnięcia na polu sztucznej inteligencji

Drugi dzień Future Decoded - kolejne osiągnięcia na polu sztucznej inteligencji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/1/2018, 5:08 PM

Liczba odsłon: 1342

Dziś miała miejsce druga część konferencji Future Decoded 2018, którą Microsoft poprowadził w Londynie. Wiemy już, co pokazano wczoraj, a teraz przechodzimy do relacji z dzisiejszego keynote'u. Dość powiedzieć, że wystąpił na nim CEO Microsoft, Satya Nadella, a tematem przewodnim jest inteligentnie wzmocniona przyszłość. Jak sama nazwa konferencji wskazuje, Microsoft wybiega w przyszłość, niemniej jednak mowa jest też o dotychczasowych osiągnięciach. Nie przedłużając - zapraszamy do lektury naszej relacji!

Poranny keynote rozpoczął CTO Microsoft, Michael Wignall, by pokrótce omówić tematykę i zaprosić głównego prelegenta - CEO, Satyę Nadellę. Również on zaczyna od zarysowania krajobrazu technologicznego, który w przyszłości będzie udziałem nas wszystkich.

Do tworzenia technologii potrzebna jest zróżnicowana grupa. Każda pozycja społeczna, każda część przemysłu i ekonomii podlega cyfryzacji. Nie ma miejsca, które nie byłoby digitalizowane, nie ma branży, która nie jest transformowana przez technologię. To jest szansa. Każda firma będzie musiała mieć to, co nazywam "Technologiczną Intensywnością". Musimy adaptować technologię na sposoby szybsze niż robiliśmy to w przeszłości. Nie zatrzymujemy się tutaj.
Satya Nadella, CEO Microsoft

Satya mówi też, że Microsoft chce tworzyć technologię po to, aby jego klienci również mogli tworzyć technologie. Było to prawdziwe, kiedy Paul i Bill zakładali firmę, i jest to prawdą dzisiaj. Szef Microsoftu uważa, że technologia dla samej technologii nie jest w stanie nic zrobić - chodzi raczej o to, by wspomagała pracowników i transformowała nasz sposób działania.

Przechodzimy do głównego dziś punktu, czyli AI. Sztuczna inteligencja zwykle działa w chmurze, ale Nadella uważa, że najciekawsze, co dzieje się w chmurze, dzieje się na jej krawędzi, co oczywiście odnosi się do podziału na Intelligent Cloud i Intelligent Edge. Cała infrastruktura obliczeniowa będzie używana do budowania AI - dodaje. Nadella chwali się wreszcie, że Microsoft Research znajdował się na froncie wielu niesamowitych przełomów i jego algorytmy jako pierwsze osiągnęły ludzki poziom w rozpoznawaniu mowy i tłumaczeniach. Ważne, by pamiętać, że technologie te są udostępniane użytkownikom za pośrednictwem usług w Azure: Chcecie budować aplikacje z komputerowym rozpoznawaniem obrazów - bierzecie nasze usługi poznawcze [cognitive services] i trenujecie je na krawędzi. To możliwość zabierania AI, gdziekolwiek jej potrzebujecie - o to w tym wszystkim chodzi.

Future Decoded

Zmieniamy to, czym jest produktywność w komunikacji - mówi Satya i podaje przykłady produktów - Microsoft Teams i HoloLens, oraz firm używających najnowszych technologii - Agrimetrics i Marks & Spencer. Porusza on również tematy, którymi zainteresowanie bynajmniej nie słabnie - chodzi oczywiście o prywatność i bezpieczeństwo.

Prywatność to prawo człowieka. Wszyscy będziemy musieli myśleć o cyfrowych doświadczeniach, które tworzymy, by traktowały prywatność jako prawo człowieka. W taki sposób budujemy wszystkie nasze narzędzia.

Widzimy codziennie 6,5 biliona sygnałów bezpieczeństwa, biliony zalogowań miesięcznie. Używamy tych danych do ochrony najbardziej narażonych populacji - małych firm i konsumentów. Wczoraj w UK uruchomiliśmy AccountGuard, tuż po uruchomieniu go w USA tego lata.
Satya Nadella, CEO Microsoft

Nadella przypomina wreszcie o trzecim ważnym zagadnieniu - etyce w AI. Tu się praktycznie nic nie zmieniło. Demokratyzacja AI wciąż jest obowiązującym paradygmatem Microsoftu. Musimy być uważni w kwestii scenariuszów użycia AI - dodaje Nadella. Niemniej jednak myślenie o AI jest naszą zbiorową odpowiedzialnością.

Gdy zakończyło się wystąpienie CEO, głos zabrała Jenny Lay-Flurrie, Chief Accessibility Officer w Microsoft. Głównym tematem będzie zatem dostępność. Lay-Flurrie mówi o wcześniejszych i ostatnich osiągnięciach na tym polu, takich jak dodanie do Windows 10 narzędzia dla osób, mających problemy z rozróżnianiem kolorów (1 na 9 osób ma takie problemy!), projekcie EyeControl i wreszcie wydanym niedawno Xbox Adaptive Controller. O technologiach, które wspierają niepełnosprawnych, mówiła też Esther McVey, Secretary of State for Work and Pensions: Na świecie jest miliard ludzi z niepełnosprawnościami. Tworzenie dla dostępności jest dobre dla biznesu, dobre dla społeczeństwa i dobre dla życia. W UK jesteśmy technologicznymi liderami. Istotnie, w Wielkiej Brytanii aktywnych zawodowo jest 3,5 mln osób niepełnosprawnych, a McVey zapewnia, że dzięki przełamywaniu barier będzie ich więcej.

Microsoft poinformował też o swoich nowych partnerstwach. Umowa z NHS Scotland ma zrewolucjonizować system opieki medycznej w UK, skrócić czas oczekiwania i poprawić jakość opieki nad pacjentem. Kolejne partnerstwo gigant z Redmond nawiązał z Centricą - międzynarodową korporacją energetyczną, której znanymi klientami są British Gas, Dyno i Direct Energy. Owo partnerstwo strategiczne ma na celu transformację sposobu pracy blisko 12 tysięcy inżynierów British Gas, pracujących w UK.

Na tym koniec porannego keynote'u z drugiego i ostatniego dnia Microsoft Future Decoded 2018. Jak widzimy, Microsoft nie zapowiedział żadnych nowych produktów, a jedynie poruszył bardziej ogólne, choć z drugiej strony bardzo ciekawe tematy. Nie zapomnijcie sprawdzić naszej relacji z wczoraj!

Źródło: https://news.microsoft.com/en-gb/2018/11/01/future-decoded-2018-day-two-live/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia