W tym miesiącu pisaliśmy już o aktualizacjach opcjonalnych (poza Patch Tuesday) dla Windows 10 w wersjach 1909 i 1809. Microsoft zapowiadał wówczas, że kolejne wersje zostaną dodane niebawem. I tak też stało się wczoraj wieczorem. Poprawki jakościowe niezwiązane z bezpieczeństwem dotarły do trzech najnowszych wydań systemu, które są zainstalowane na przeważającej większości urządzeń z Dziesiątką. Jak zwykle wszystkie trzy aktualizacje mają identyczną zawartość. Sprawdźmy tymczasem najważniejsze zmiany.
Windows 10 21H1, 20H2 i 2004: najważniejsze zmiany w aktualizacji KB5003690 (OS Build 19043.1081, 19042.1081 i 19041.1081)
- Rozwiązano problem powodujący rozmycie tekstu na przycisku Wiadomości i zainteresowań na pasku zadań Windows przy niektórych rozdzielczościach ekranu.
- Rozwiązano problem powodujący zaprzestanie komunikacji między aplikacjami po włączeniu zasady "AppMgmt_COM_SearchForCLSID".
- Rozwiązano problem z funkcją MultiByteToWideChar().
- Rozwiązano problem z sortowaniem przy użyciu wielu wersji sortowania National Language Support (NLS).
- Rozwiązano problem ze spadkiem wydajności w grach po zainstalowaniu aktualizacji KB5000842 lub nowszej.
- Rozwiązano problem z japońskim edytorem IME, który nagle przestawał działać podczas pisania.
- Rozwiązano problem z WMIMigrationPlugin.dll, który zwracał błąd przy próbie migracji w trybie offline.
- Rozwiązano problem z poleceniem Set-RuleOption w PowerShell, które nie mogło dostarczyć dla Windows Defender Application Control (WDAC) opcji traktowania plików podpisanych za pomocą wygasłego certyfikatu jako niepodpisanych.
- Rozwiązano problem z zaprzestaniem działania Windows podczas używania usługi AppLocker do sprawdzenia pliku, który miał wiele sygnatur. Kod błędu to 0x3B.
- Rozwiązano problem, przez który BitLocker wchodził do trybu odzyskiwania po aktualizacji firmware'u TPM (Trusted Platform Module). Działo się tak, gdy zasada Interactive logon: Machine account lockout Threshold" była ustawiona i wystąpiły nieudane próby wprowadzenia hasła.
- Rozwiązano problem powodujący generowanie przez Windows wielu pomyślnych zdarzeń AppLocker lub SmartLocker.
- Rozwiązano problem z uwierzytelnianiem dla kontrolera domeny, gdy Credential Guard i Remote Credential Guard są włączone.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający działanie niektórych aplikacji czytnika ekranowego, gdy włączona jest funkcja HVCI (Hypervisor-Protected Code Integrity).
- Rozwiązano problem z niepowodzeniem logowania za pomocą kodu PIN.
- Dodano wsparcie dla zabezpieczeń System Management Mode (ochrona firmware'u w wersji 2.0) dla niektórych procesorów wspierających Secure Launch.
- Rozwiązano problem powodujący wyjście z aplikacji VR i powrót do środowiska domowego Windows Mixed Reality po naciśnięciu przycisku Windows na kontrolerze. Dzięki tej aktualizacji po naciśnięciu przycisku Windows pojawia się menu Start systemu Windows. Po zamknięciu menu Start następuje powrót do aplikacji VR.
- Poprawiono dokładność i efektywność analizy wrażliwych danych w silniku klasyfikacji zapobiegania utracie danych (DLP) w usłudze Microsoft 365.
- Rozwiązano problem z usługą VPN Internet Key Exchange (IKE) na serwerach zdalnego dostępu (RAS).
- Rozwiązano z połączeniami Wi-Fi, które kończyły się niepowodzeniem z powodu nieprawidłowego działania Message Integrity Check (MIC).
- Rozwiązano problem z działaniem VPN i wiadomością błędu "Nie ma więcej plików".
- Rozwiązano problem z protokołem Tunnel Extensible Authentication (TEAP), który zastępował zewnętrzną tożsamość tożsamością "anonimową", mimo że jej prywatność nie została wybrana lub była wyłączona.
- Rozwiązano problem, który powodował, że sesje pulpitu zdalnego przestawały odpowiadać, gdy włączony jest protokół UDP (User Datagram Protocol).
- Dodano wsparcie dla USB Test and Measurement Class.
- Rozwiązano problem w Adamsync.exe, który wpływał na synchronizację w Active Directory.
- Rozwiązano problem z Lightweight Directory Access Protocol (LDAP).
- Rozwiązano problem z błędem zatrzymania, gdy system usuwa bindowane obiekty przy zamykaniu połączeń.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający ustawianie i sprawdzanie limitów dyskowych dla dysku C.
- Rozwiązano problem z 16-bitowymi aplikacjami działającymi na NT Virtual DOS Machine (NTVDM), które przestawały działać po ich otwarciu.
- Rozwiązano problem z fontdrvhost.exe, który przestawał działać, gdy zainstalowane były fonty Compact Font Format version 2 (CFF2).
- Rozwiązano problem, który mógł uniemożliwiać prawidłowe drukowanie End User Defined Characters (EUDC).
- Rozwiązano problem grafiką pola wyszukiwarki na pasku zadań, który występował po kliknięciu prawym przyciskiem paska zadań i wyłączeniu Wiadomości i zainteresowań. Problemy z grafiką były szczególnie widoczne w trybie ciemnym.
- Rozwiązano problem z logowaniem za pomocą odcisku palca po uruchomieniu systemu lub wznowieniu ze stanu uśpienia.
- Rozwiązano problem z dźwiękiem Dolby Digital 5.1 w niektórych aplikacjach, który mógł przybrać formę szumu albo pisku o wysokim tonie. Problem występował podczas używania niektórych urządzeń audio i niektórych ustawień Windows.
Wnikliwi Czytelnicy mogą zauważyć, że większość tych punktów brzmi znajomo. I słusznie, bo prawie wszystkie pojawiły się na liście zmian aktualizacji KB5003690 (OS Build 19043.1081 i 19042.1081) z 17 czerwca, gdy ukazała się ona w kanałach Insider: Beta i Release Preview. Teraz, gdy jest już wydana w Public Release, różnice na liście zmian są niewielkie.