Insiderzy w Dev Channel mogą od dziś pobrać aktualizację Windows 11 do kompilacji 25131. Nowości w tym wydaniu przypadły w udziale aplikacji Microsoft Store. Jak zwykle jest też solidna porcja poprawek i ulepszeń — ogólnych, Eksploratora plików, wyszukiwania, Ustawień i nie tylko. Pełna lista zmian poniżej.
Windows 11: zmiany w kompilacji 25131 w Dev Channel
Aktualizacja Microsoft Store — wersja 22205.1401.3.0
- Natywne wsparcie dla ARM64: Dzięki natywnemu wsparciu Sklep Microsoft będzie działał szybciej i wydajniej na urządzeniach ARM64.
- Ulepszone aktualizacje aplikacji: Poprawiono automatyczne aktualizacje aplikacji. Pominięte zostaną otwarte aplikacje, tak aby użytkownik nie utracił niezapisanych zmian. Aplikacje te można zaktualizować później w Microsoft Store.
- Ulepszona obsługa aplikacji na Androida w wyskakującym doświadczeniu Sklepu: podczas przeglądania Internetu możemy odkryć nową aplikację. Jeśli jest dostępna w Microsoft Store, wyświetli się wyskakujące okienko, które pomoże ją zainstalować. To doświadczenie obsługuje teraz darmowe aplikacje na Androida (zależy to od zgodności urządzenia i klasyfikacji wiekowej).
- Szybsza nawigacja: poprawie uległo doświadczenie przeglądania.
- Ulepszone opcje oglądania UX dla filmów i programów telewizyjnych: Gotowy na nowy program, ale nie wiesz, jak go obejrzeć? Po wybraniu programu telewizyjnego lub filmu możesz zobaczyć wszystkie opcje oglądania na jednej liście.
Poprawki błędów
[Ogólne]
- Rozwiązano problem występujący na niektórych PC z procesorami AMD. Podczas próby aktualizacji do builda z zeszłego tygodnia dochodziło do bugchecka i cofnięcia procesu. Problem jest również przyczyną bugchecka po włączeniu SVM w BSIOS w ostatnim buildzie.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający aktualizację do najnowszego builda u Insiderów z drugimi kontami na swoich PC.
[Eksplorator plików]
- Nowa ikona folderu używana na pasku poleceń powinna być zgodna z tą obecną teraz w menu kontekstowym.
- Rozwiązano problem z zawieszaniem się Eksploratora plików podczas przeglądania folderów z dużą ilością plików .mkv.
- Rozwiązano problem z wyszukiwaniem z lokalizacji Home, które nie zwracało czasami żadnych wyników z okna dialogowego "Otwórz" lub "Zapisz" (podczas gdy wyszukiwanie z Eksploratora plików zwracało wyniki).
[Wyszukiwanie]
- Wyszukiwanie czegoś takiego, jak %appdata%, powinno teraz wyświetlać odpowiednią ikonę folderu, a nie tylko pusty kwadrat.
- Wybierając opcję "Otwórz lokalizację pliku" dla wyniku wyszukiwania, należy teraz ponownie wybrać plik w folderze, a nie tylko otworzyć folder.
[Ustawienia]
- Wyszukiwanie frazy "domyślne" zwróci teraz domyślną stronę domyślnych ustawień aplikacji jako pierwszy wynik i nie będzie wymagało kliknięcia "pokaż wszystkie wyniki", aby ją zobaczyć.
- Rozwiązano problem z opcją dźwięku "Słuchaj tego urządzenia", która przestawała działać po ponownym uruchomieniu komputera, dopóki nie została odznaczona i ponownie zaznaczona.
- Narrator odczyta teraz położenie przycisków opcji na stronie Ustawienia > Dostępność > Filtry kolorów, aby ułatwić nawigację.
[Pozostałe]
- Po najechaniu wskaźnikiem na "Podoba ci się to, co widzisz?" podczas korzystania z funkcji Windows Spotlight na ekranie blokady nie powinien już wyświetlać się cień rozciągający się na dół ekranu.
- Rozwiązano problem z niektórymi aplikacjami monitorującymi liczbę klatek na sekundę, które wpływały na wydajność gry.
- Rozwiązano problem z nieoczekiwanym rozpikselowaniem zaokrąglonych rogów przy pewnych współczynnikach skali.
Znane problemy
[Ogólne]
- Windows Insiderzy na urządzeniach Surface Pro X zobaczą czarny ekran przy próbie wznowienia z hibernacji w tym buildzie. Konieczne będzie zamknięcie poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania i ponowne uruchomienie, by powrócić do systemu. Użytkownikom tym zaleca się wstrzymanie na ten moment aktualizacji.
- Microsoft bada raporty o niedziałającym zamykaniu systemu z menu Start u niektórych Insiderów. Zamiast tego wykonywany jest restart.
- Niektóre gry korzystające z Anti-Cheat mogą wysypywać się powodując bugcheck.
[Napisy na żywo]
- Niektóre aplikacje na pełnym ekranie (np. odtwarzacze wideo) uniemożliwiają wyświetlanie napisów na żywo.
- Niektóre aplikacje umieszczone w górnej części ekranu i zamknięte przed uruchomieniem napisów na żywo zostaną ponownie uruchomione za oknem napisów na żywo umieszczonym u góry. Należy użyć menu systemowego (ALT + spacja), gdy aplikacja ma fokus, aby przesunąć okno aplikacji dalej w dół.