Surface Duo 2 otrzymał niedawno dość atrakcyjną aktualizację do Androida 12L, jednak część użytkowników widzi go raczej w roli urządzenia z Windows 11. Ta nieoficjalna implementacja była już wiele razy ulepszana, tak aby desktopowy system był w miarę funkcjonalny na rozkładanym smartfonie z dwoma ekranami.
Windows 11 jest przystosowany do pracy na desktopowych pecetach i tabletach, dlatego teoretycznie powinien sprawdzić się również na Surface Duo/Duo 2. W praktyce jednak oficjalnie wspierany jest tylko Android (w tym najnowsza wersja 12L), a plany umieszczenia "Okienek" na bliźniaczym Surface Neo zostały już chyba całkiem porzucone. Mimo to (a raczej właśnie dlatego) sprawy wzięli w swoje ręce modderzy, którym udaje się wycisnąć z Duo coraz więcej.
And today marks the day I make the very first release for Surface Duo 2 that isn't just something very experimental 🥳
— Gustave Monce (@gus33000) November 5, 2022
I'm going to talk more about it tomorrow (a bit busy today). But finally!
UEFI: https://t.co/FU2MaQ8wx9
Drivers: https://t.co/rZEYuJh0wp
Implementacja ta jest przede wszystkim zasługą Gustave'a Monce'a, twórcy projektów LumiaWOA i DuoWOA, który w zeszłym miesiącu opublikował pierwszy poradnik dotyczący instalacji Windows 11 na drugiej generacji Surface Duo. Z powodu licznych ograniczeń system nie nadaje się do codziennej pracy, chociaż jego funkcjonalność stale się rozszerza — tak jak w przypadku najnowszej aktualizacji sterowników. Ostatnie ulepszenia są już dostępne dla użytkowników. Według dewelopera jest to pierwsze wydanie, które "nie jest czymś mocno eksperymentalnym". Na chwilę obecną działają:
- UFS
- Lewy wyświetlacz
- Przyciski boczne
- Czujniki Halla pokrywy i czujniki termiczne
- Obie baterie
- Tryb Modern Standby
- USB-C
- Ładowanie
- Jeden rdzeń procesora
Trzeba też wiedzieć, że instalacja Windows 11 na Surface Duo 2 spowoduje utratę gwarancji, uniemożliwi płatności NFC (z powodu odblokowanego bootloadera) i uczyni smartfona nienadającym się do użytku (brak dotyku, danych mobilnych, prawego ekranu i nie tylko). Jeśli jednak jesteście gotowi na takie ryzyko, to możecie pobrać z GitHub najnowsze sterowniki i UEFI.