Podsystem Windows dla systemu Linux, Windows Subsystem for Linux lub po prostu WSL to składnik opcjonalny Windowsa, który pozwala uruchamiać i pracować z dystrybucjami Linuksa bez wychodzenia z głównego systemu. Przez ostatnie lata był on modernizowany, np. poprzez dodanie wsparcia dla trybu graficznego i zapewnienie dostępu do systemu plików. Najnowszą zmianą w tym obszarze jest znaczne uproszczenie procesu instalacji WSL.
Do tej pory instalacja WSL na Windows 10 nie była specjalnie trudna, jednak ilość kroków potrzebnych do wykonania tego zadania była dość duża. Szczegółowo wyjaśniliśmy to w punkcie "Jak pobrać Podsystem Windows dla systemu Linux?" poradnika o tym, jak zainstalować Linuksa w Windows 10. Metoda ta pochodzi jednak z 2017 roku i od tamtego czasu sporo się zmieniło. Tym razem chodzi o instalację za pomocą jednej tylko komendy wpisanej w Wierszu polecenia.
W ostatnich kompilacjach Windows 10 Insider Preview pojawiła się możliwość szybkiej instalacji WSL za pomocą prostego polecenia wsl.exe --install wpisanego w CMD. Teraz funkcjonalność ta została oficjalnie przeniesiona do Windows 10 w wersjach 2004 i nowszych, co znacznie ułatwi instalowanie WSL.
Proces konfiguracji WSL był wcześniej zbyt skomplikowany i obejmował włączanie wielu ustawień i instalowanie wielu pakietów. Uprościliśmy ten proces do jednego polecenia. Wystarczy otworzyć okno wiersza poleceń z uprawnieniami administratora i uruchomić wsl.exe --install. Po naciśnięciu Enter proces automatycznie włączy wymagane opcjonalne funkcje WSL, domyślnie zainstaluje dystrybucję Ubuntu oraz zainstaluje najnowszą wersję jądra Linuksa na Twoim komputerze. Po zakończeniu i ponownym uruchomieniu komputera Twoja dystrybucja zostanie uruchomiona, kończąc instalację.
— Craig Loewen, Program Manager w Windows Developer Platform, Microsoft
Polecenie można też uruchomić z parametrami, np. wsl --list --online w PowerShell lub CMD, aby wyświetlić listę dostępnych dystrybucji Linuksa. Aby zainstalować którąś zamiast albo obok Ubuntu, używamy polecenia wsl --install -d <DistroName>, gdzie w miejscu <DistroName> podajemy nazwę dystrybucji ze wspomnianej listy.
Microsoft podaje jeszcze parę innych poleceń: wsl --update — aby ręcznie zaktualizować kernel; wsl --update rollback — aby powrócić do poprzedniej wersji kernela; i wsl --status — aby zobaczyć ogólne informacje o dystrybucji.