Microsoft radzi, jak przywrócić Windows 10, jeśli komputer nie spełnia wymagań Windows 11

Microsoft radzi, jak przywrócić Windows 10, jeśli komputer nie spełnia wymagań Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/2/2024, 6:30 PM

Liczba odsłon: 159

Od wydania Windows 11 w październiku 2021 roku Microsoft zachęca użytkowników Dziesiątki do przejścia na nowy system. Niespecjalnie pomaga w tym fakt, że wiele tych urządzeń nie spełnia wymagań Jedenastki. Co prawda można ją zainstalować ręcznie, w tym z ominięciem sprawdzania wymagań, ale teoretycznie może to wywołać problemy. Jak ich wtedy uniknąć? Najlepiej wrócić do poprzedniego systemu. Microsoft wyjaśnia, jak to zrobić.

Kampania zachęcająca do upgrade'u przybrała niedawno na sile, gdy do końca wsparcia Windows 10 pozostał ostatni rok. Microsoft nie stara się jednak wymusić uaktualnienia na urządzeniach, które nie spełniają wymagań. Przeciwnie, ostrzega nawet, że "powinieneś mieć pewność, że wystąpią problemy ze zgodnością". Różnica w stosunku do wcześniejszego podejścia polega jednak na tym, że teraz najprawdopodobniej skończy się tylko na ostrzeżeniu (a nie na blokowaniu). W zaktualizowanym niedawno artykule pomocy technicznej czytamy, że urządzenie niespełniające wymagań może działać nieprawidłowo oraz nie ma gwarancji otrzymywania aktualizacji. Ponadto przed instalacją nowego systemu możemy trafić na taki oto komunikat:

Ten komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych do uruchomienia systemu Windows 11 — te wymagania pomagają zapewnić bardziej niezawodne i wyższej jakości środowisko. Instalowanie systemu Windows 11 na tym komputerze nie jest zalecane i może spowodować problemy ze zgodnością. Jeśli będziesz kontynuować instalowanie systemu Windows 11, twój komputer nie będzie już obsługiwany i nie będzie uprawniony do otrzymywania aktualizacji. Uszkodzenia komputera spowodowane brakiem zgodności nie są objęte gwarancją producenta. Wybierając pozycję Zaakceptuj, potwierdzasz, że przeczytałe/aś i rozumiesz to oświadczenie.

Wygląda więc na to, że Microsoft nie będzie już tak stanowczo blokował aktualizacji do Windows 11 - nawet jeśli komputer nie spełnia wymagań. Wystarczy, że użytkownik potwierdzi, że jest świadomy możliwych konsekwencji.

Microsoft zamieścił też poradnik, jak wrócić do poprzedniego systemu operacyjnego po zainstalowaniu Windows 11 na niewspieranym sprzęcie (o czym poinformują nas powiadomienia w ustawieniach oraz znak wodny na pulpicie). Warto podkreślić, że mamy na to tylko 10 dni po instalacji:

Aby wrócić do Windows 10 na nieobsługiwanym urządzeniu Windows 11, wykonaj następujące czynności:
  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start i wybierz pozycję Ustawienia > System > Odzyskiwanie.
    Lub
    Wybierz następujący skrót odzyskiwania: Odzyskiwanie
  2. W otwartym oknie System > Odzyskiwanie w obszarze Opcje odzyskiwania obok Cofnij wybierz przycisk Cofnij.
    Uwaga: Jeśli w obszarze Opcje odzyskiwania nie ma sekcji lub przycisku Cofnij, powrót do Windows 10 nie jest już możliwy. Opcja Cofnij jest dostępna tylko przez 10 dni po uaktualnieniu do Windows 11, po czym pliki potrzebne do wykonania tej funkcji zostaną usunięte, aby zwolnić miejsce na dysku urządzenia.
  3. Jeśli zostanie wyświetlone okno Kontrola konta użytkownika, wybierz przycisk Tak. Jeśli w oknie Kontrola konta użytkownika zostanie wyświetlony monit o podanie nazwy użytkownika i hasła administratora, wprowadź nazwę użytkownika i hasło konta z uprawnieniami administratora. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła wybierz przycisk Tak.
  4. W otwartym oknie Cofnij do Windows 10 wybierz przycisk Dalej.
  5. W oknie Czy sprawdzić aktualizacje? wybierz przycisk Nie, dziękuję.
  6. W oknie Co należy wiedzieć przeczytaj informacje w oknie, a następnie wybierz przycisk Dalej.
  7. W oknie Nie wylogowuj się przeczytaj informacje w oknie. Jeśli hasło logowania do Windows 10 jest znane, wybierz przycisk Dalej. W przeciwnym razie wybierz przycisk Anuluj, aby anulować powrót do Windows 10 do momentu zresetowania hasła.
  8. W oknie Dziękujemy za wypróbowanie Windows 11 wybierz przycisk Cofnij do Windows 10.

Tłumaczenie podane na stronie pomocy technicznej wygląda na przynajmniej częściowo wykonane przez AI, dlatego nazwy poszczególnych przycisków czy okien mogą się nieco różnić. Więcej na ten temat dowiesz się z naszych artykułów:

Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/windows/installing-windows-11-on-devices-that-don-t-meet-minimum-system-requirements-0b2dc4a2-5933-4ad4-9c09-ef0a331518f1

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia