Microsoft mógł naruszyć przepisy UE, dołączając Teams do M365

Microsoft mógł naruszyć przepisy UE, dołączając Teams do M365

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2024, 7:00 PM

Liczba odsłon: 143

W lipcu 2023 roku Komisja Europejska otworzyła dochodzenie w sprawie Microsoft. Miało ono na celu ustalenie, czy dołączanie Teams do innych usług produktywnych, takich jak Microsoft 365, narusza prawo antymonopolowe Unii Europejskiej. Dziś KE podała, że według wstępnych ustaleń Microsoft rzeczywiście naruszył unijne przepisy.

W komunikacie prasowym Komisja Europejska stwierdza, że ​​połączenie Teams z podstawowymi usługami produktywnymi ograniczyło konkurencję w odniesieniu do firm oferujących podobne produkty. W październiku 2023 roku Microsoft ogłosił, że będzie oferował klientom dostęp do Teams jako samodzielnej usługi, a także wypuści specjalne edycje Microsoft 365 bez dołączonego Teams. W kwietniu tego roku samodzielny Microsoft Teams zaczął być oferowany globalnie. KE uważa jednak, że wysiłki Microsoftu to za mało, by rozwiać jej obawy, i firma musi zrobić więcej.

Margrethe Vestager, Europejski Komisarz ds. Konkurencji, w dzisiejszym oświadczeniu powiedziała: Obawiamy się, że Microsoft może dawać swojemu produktowi komunikacyjnemu Teams nieuzasadnioną przewagę nad konkurencją, wiążąc go ze swoimi popularnymi pakietami produktywnymi dla firm. A utrzymanie konkurencyjności w zakresie narzędzi do zdalnej komunikacji i współpracy jest niezbędne, bowiem sprzyja również innowacjom na tych rynkach. Jeśli się to potwierdzi, postępowanie Microsoftu okaże się niezgodne z prawem na mocy naszych zasad konkurencyjności.

Microsoft może teraz odpowiedzieć Komisji, aby uniknąć kary finansowej za naruszenie prawa. Jeśli odwołanie nie dojdzie do skutku, może zostać nałożona grzywna w wysokości do 10% rocznych obrotów przedsiębiorstwa na całym świecie. Już teraz do sprawy odniósł się Brad Smith, President w Microsoft: Po rozdzieleniu Teams i podjęciu wstępnych kroków w celu zapewnienia interoperacyjności doceniamy dzisiejszą dodatkową przejrzystość i będziemy pracować nad znalezieniem rozwiązań, które rozwieją pozostałe obawy Komisji.

Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_3446