Batalia prawna nad kwestią pozyskiwania treści z zewnętrznych źródeł przez modele generatywnej AI nabrała właśnie rozpędu. The New York Times złożył pozew przeciwko Microsoftowi i OpenAI w Federalnym Sądzie Okręgowym na Manhattanie. Jedna z największych firm medialnych twierdzi, że modele sztucznej inteligencji obu firm uzyskały nielegalny dostęp do "milionów artykułów opublikowanych przez »The Times«".
W swoim własnym artykule dotyczącym pozwu NY Times pisze:
Pozew ten nie zawiera dokładnego żądania pieniężnego. Stwierdza jednak, że oskarżeni powinni ponieść odpowiedzialność za "miliardy dolarów ustawowych i rzeczywistych szkód" związanych z "bezprawnym kopiowaniem i wykorzystywaniem wyjątkowo cennych dzieł »The Times«". Wzywa także firmy do zniszczenia wszelkich modeli chatbotów i danych treningowych, które korzystają z materiałów chronionych prawem autorskim z "The Times".
Firma podaje przykłady naruszeń praw autorskich. Jeden z nich opisuje, jak funkcja Browse with Bing w ChatGPT generuje "prawie dosłowne wyniki" ze strony z recenzjami Wirecutter należącej do NY Times, jednak do niej nie linkuje i usuwa wszystkie linki afiliacyjne, których ta strona używa do generowania przychodów. Artykuł podaje, że NY Times zaczął rozmowy z Microsoftem i OpenAI już w kwietniu, jednak firmy nie doszły do porozumienia. Nie ma też jeszcze oświadczeń drugiej strony.
Nie jest to pierwszy pozew tego typu. W czerwcu Microsoft i OpenAI zostali pozwali przez 16 osób, które twierdziły, że firmy te "systematycznie scrapowały 300 miliardów słów z Internetu, książek, artykułów, witryn i postów, w tym dane osobowe pozyskiwane bez zgody". W czerwcu z kolei autorzy Paul Tremblay i Mona Awad pozwali OpenAI, oskarżając model napędzający ChatGPT o pozyskanie chronionych prawem autorskim materiałów z ich powieści.
Źródło: https://www.nytimes.com/2023/12/27/business/media/new-york-times-open-ai-microsoft-lawsuit.html