W kanale Dev ukazała się nowa kompilacja Microsoft Edge Insider o numerze 88.0.705.9. W tym tygodniu trafiło do niej kilka ciekawych nowości związanych z historią, wyszukiwaniem i hasłami — możliwością ich tworzenia, kopiowania i edytowania. Pojawiły się też nowe opcje zakupowe i zasady zarządzania. Jak zwykle przeglądarka otrzymała też poprawki stabilności i działania. O najważniejszych zmianach przeczytacie w dalszej części.
Microsoft Edge Dev — nowości w wersji 88.0.705.9
- Ulepszono menu Historia, które otrzymało ikonę obok paska adresu, aby pokazywać wszystkie dostępne karty z ostatnio zamkniętych okien i móc dać się przypiąć jako panel boczny — podobnie jak ulepszone ostatnio menu Ulubione.
- Dodano możliwość generowania nowych haseł przez Edge.
- Dodano możliwość kopiowania i edytowania haseł zapisanych w przeglądarce.
- Dodano wsparcie dla obrazu w obrazie (Picture in Picture) na macOS. Wsparcie na innych urządzeniach nadejdzie później.
- Ukończono wdrażanie panelu bocznego wyszukiwania.
- Poprawiono układ ustawień Pliki cookie i uprawnienia strony.
- Dodano zasadę zarządzania Allow Vertical Tabs.
- Dodano zasadę zarządzania Override the Update Policy na macOS.
- Dodano wsparcie dla zasad zarządzania Allow Legacy TLS Protocols dla Web RTC, Printer Type Deny List i Intranet Redirect Behavior z Chromium.
Microsoft Edge Dev — poprawki niezawodności w wersji 88.0.705.9
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się Edge na starcie na komputerach Mac. Towarzyszył temu błąd AlertNotificationService cannot be opened because of a problem".
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się podczas nawigacji na inne strony, gdy włączone były niektóre rozszerzenia.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się podczas używania sugestii Pinterest w Kolekcjach.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się panelu Kolekcji po kliknięciu menu "..." wewnątrz kolekcji.
- Rozwiązano problem z logowaniem na stronach. Towarzyszył temu błąd ERR_SSL_CLIENT_AUTH_CERT_NEEDED po ponownym uruchomieniu urządzenia.
Microsoft Edge Dev — poprawki działania w wersji 88.0.705.9
- Wysuwane menu folderów z paska Ulubionych nie zamykają się już po otwarciu elementu na nowej karcie.
- Rozwiązano problem ze streamingiem muzyki ze Spotify, który czasem zawodził, gdy Spotify był zainstalowany jako aplikacja/PWA.
- Rozwiązano problem z ikonami rozszerzeń, które nie mogły być przenoszone między paskiem adresu a menu "...", ponieważ pozwalająca na to opcja w menu kontekstowym była wyszarzona.
- Rozwiązano problem z polem wyszukiwania na stronie nowej karty, który czasem nie działał w trybie pełnego ekranu.
- Rozwiązano problem z sugestiami autouzupełniania, które nie pojawiały się na stronach w miejscach, gdzie powinny.
- Rozwiązano problem z niespodziewanym wymazaniem adnotacji na zrzutach stron (przechwyceniu sieci Web).
- Rozwiązano problem z funkcjami Kolekcji, które nie były dostępne, jeśli panel został powiększony powyżej określonego poziomu.
- Wycofano zasady zarządzania Default Plugin Settings, Plugins Allowed For Urls, Plugins Blocked For Urls oraz Run All Flash In Allow Mode z powodu zbliżającego się końca wsparcia dla technologii Flash.
Microsoft Edge Dev — znane problemy w wersji 88.0.705.9
- Przycisk nowej karty czasem jest nieprawidłowo umieszczany po zamknięciu karty, niemniej jednak nadal jest funkcjonalny.
- Niektóre rozszerzenia, takie jak Redaktor Microsoft, nie działają na Linuksie. Tuż po instalacji wysypują się i wyłączają.
- Użytkownicy niektórych rozszerzeń blokujących reklamy mogą doświadczać błędów podczas odtwarzania z YouTube. Tymczasowo można ominąć problem, wyłączając rozszerzenie.
- Niektórzy użytkownicy wciąż doświadczają problemu ze wszystkimi kartami i rozszerzeniami, które nagle się wysypują i towarzyszy temu błąd STATUS_INVALID_IMAGE_HASH. Najczęstszą przyczyną jest przestarzałe oprogramowanie chroniące lub antywirusowe od dostawców, takich jak Symantec. Jego aktualizacja powinna rozwiązać problem.
- Użytkownicy pakietu Kaspersky Internet Suite, którzy mają zainstalowane powiązane rozszerzenie, mogą doświadczać problemów z ładowaniem stron, takich jak Gmail. Dzieje się tak, gdy główny program Kaspersky jest nieaktualny. Jego aktualizacja powinna rozwiązać problem.
- Część użytkowników może zauważyć, że elementy Ulubionych duplikują się mimo wcześniejszych poprawek w tym obszarze. Jest to często wywoływane przez zainstalowania Edge w kanale Stable, a następnie zalogowanie się w nim kontem, którego używaliśmy wcześniej w Edge. Efekt można zredukować poprzez automatyczną deduplikację, wprowadzoną do kanałów Insider.
- Po wstępnych poprawkach niektórzy użytkownicy wciąż doświadczają wyświetlania całego okna Edge na czarno. Pomóc powinno otwarcie menedżera zadań przeglądarki (Shift + Esc) i zabicie procesu GPU. Zwykle jest to wywoływane zmianą rozmiaru okna. Pomóc może też aktualizacja sterowników karty graficznej.
- Część użytkowników doświadcza "chybotliwego" zachowania podczas scrollowania z użyciem gestów trackpada lub ekranów dotykowych. Przewijanie w jednym kierunku może też powodować delikatne cofanie strony. Dotyczy to tylko niektórych stron i wydaje się bardziej dotkliwe na wybranych urządzeniach. Jeśli problem jest wyraźny, można tymczasowo wyłączyć flagę edge://flags/#edge-experimental-scrolling.
- Posiadacze wielu urządzeń wyjścia dźwięku mogą doświadczyć problemu z Edge, z którego nie wydobywa się żaden dźwięk. W jednym przypadku Edge jest wyciszony w mikserze głośności i wystarczy wyłączyć wyciszenie. W drugim — pomoże zrestartowanie przeglądarki.