Wywiad z Piotrem Kramkiem

Wywiad z Piotrem Kramkiem

Autor: Adam Stępień

Opublikowano: 3/28/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 3034

W obecnym wydaniu serii wywiadów związanych z konkursem Imagine Cup poszliśmy trochę inną drogą. Zamiast wywiadu z uczestnikami przedstawiamy Wam wywiad z osobą, która o konkursie wie najwięcej w Polsce. Piotr Kramek jest pracownikiem Microsoft Polska, którego jednym z zadań jest organizacja konkursu w naszym kraju. Jeśli on nie wie o czymś dotyczącym konkursu, to po prostu tego nie ma ;). Przedstawiamy wywiad Academic Flash z Piotrkiem Kramkiem.


Academic Flash: Start w której według Ciebie kategorii Imagine Cup jest najbardziej wartościowy?
Piotr Kramek: Myślę, że start w każdej kategorii może być wartościowy i ekscytujący. Wszystko zależy od Twoich zainteresowań. Ja trzy lata temu startowałem w Projektowaniu Oprogramowania, bardzo miło wspominam ten czas i na pewno było to dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Dlaczego wybrałem tą kategorię? Bo interesowałem się wtedy programowaniem i dopiero co poznawałem platformę .NET. Gdybym miał „duszę artystyczną”, pewnie wystartowałbym w Filmie krótkometrażowym albo Fotografii :).

Academic Flash: Co start w Imagine Cup daje poza doświadczeniem i wiedzą techniczną?
Piotr Kramek: Jest to okazja do poznania wielu niesamowitych ludzi i dobra zabawa. I to tak naprawdę na wszystkich etapach i szczególnie w kategoriach zespołowych.

Academic Flash: Jak oceniasz Polaków na tle innych krajów?
Piotr Kramek: Jeśli spojrzymy na wyniki Polaków w poprzednich latach, to jesteśmy jednymi z najlepszych na świecie. Mamy duży potencjał, jeśli chodzi o wiedzę techniczną i kreatywność, jednak czasami brakuje nam wiary we własne siły i pewności siebie. Gdyby więcej osób uwierzyło w swoje umiejętności i dało sobie szansę to myślę, że bylibyśmy niepokonani :).

Academic Flash: Na czym według Ciebie Polskie drużyny w Projektowaniu Oprogramowania powinny skupić większą uwagę podczas tworzenia swoich rozwiązań?
Piotr Kramek: Na odpowiednim podejściu i przedstawieniu swojego projektu. Warto dobrze określić grupę docelową i tak położyć nacisk w rozwiązaniu, aby zaadresować najważniejsze kwestie i potrzeby potencjalnego odbiorcy. Nie ma uniwersalnego rozwiązania wszystkich problemów i myślę, ze najbardziej efektywne są projekty, które potrafią znaleźć sobie niszę lub w innowacyjny sposób podejść do znanego zagadnienia.

Academic Flash: Co zrobiło na Tobie największe wrażenie podczas Twojego pobytu na światowych finałach w Paryżu?
Piotr Kramek: Atmosfera i energia kilkuset studentów z całego świata, a także intensywność całych finałów - cały czas coś się działo :)

Academic Flash: Kiedy w Polsce odbędą się światowe finały? :)
Piotr Kramek: Podobno po EURO 2012 nie będzie się dało zorganizować żadnej międzynarodowej imprezy w Polsce, więc muszą być wcześniej ;). A tak zupełnie poważnie – czas pokaże :).

Academic Flash: Czy projekty stworzone w trakcie konkursu znajdują zastosowanie w prawdziwym świecie?
Piotr Kramek: Na pewno tak. Większość projektów adresuje problemy, które dotykają ludzi na całym świecie. Taki jest też cel konkursu – chcielibyśmy, aby uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami, które mają realny wymiar i znaczenie dla całego globu. Dlatego też coroczne motta konkursu nawiązują do ośmiu Celów Milenijnych ONZ.

Academic Flash: Czy są drużyny, którym po konkursie udało się rozkręcić coś swojego na wiedzy i doświadczeniu zdobytego podczas startu w Imagine Cup?
Piotr Kramek: Znam kilka takich przykładów, a na pewno jest ich więcej. Parę miesięcy temu jechałem pociągiem razem z kolega, trzykrotnym uczestnikiem konkursu. Rozmawialiśmy m.in. o Imagine Cup i jak konkurs wpłynął na jego życie zawodowe. Okazuje się, że razem z kolegą z zespołu od założyli dobrze prosperującą firmę, która tworzy oprogramowanie dla swoich klientów. Co ciekawe obaj poznali się przy okazji startu w Imagine Cup – dobrze im się pracowało w zespole i postanowili skorzystać z tego doświadczenia.

Academic Flash: 13 lutego odbyło się spotkanie Live Meeting z uczestnikami tegorocznej drugiej rundy kategorii Projektowanie Oprogramowania. Czy uważasz, że takie spotkania mają sens i będą w przyszłości powtarzane?
Piotr Kramek: Rzeczywiście w tym roku chcieliśmy spróbować nowego sposobu interakcji z uczestnikami konkursu. Była to okazja do podzielenia się dodatkowymi informacjami dot. konkursu i nie tylko. W czasie spotkania otrzymaliśmy ponad dwadzieścia pytań i wątpliwości, zaś sami uczestnicy zdecydowali prawie jednogłośnie w ankiecie, że spotkanie było zdecydowanie przydatne. Jeśli osoby biorące udział w konkursie tak uważają, to jestem przekonany, że będziemy organizować takie wirtualne spotkania w przyszłości.

Academic Flash: Co podczas Twojej pracy na Imagine Cup sprawia Ci najwięcej frajdy?
Piotr Kramek: Zdecydowanie kontakt z uczestnikami. Możliwość interakcji z ludźmi pełnymi pasji i pomysłów. Mam nadzieję, że im też sprawia frajdę kontakt ze mną ;)

Academic Flash: Jak Ci się współpracuje z studentami startującymi w Imagine Cup?
Piotr Kramek: Super!

Academic Flash: Twój pomysł na tegoroczne motto konkursu?
Piotr Kramek: Gdybym miał bardzo dobry pomysł to pewnie sam bym wystartował w konkursie. Karol, mój szef, obiecał mi kiedyś, że jakbym chciał jeszcze raz wystartować, to może mnie zwolnić ;)

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia