Poznaj wymagania Windows 7 i sprawdź, czy Twój komputer jest gotowy na nowy Windows.
Oficjalne wymagania sprzętowe
Minimalne wymagania sprzętowe stawiane komputerowi, który ma działać pod kontrolą Windows 7 przedstawiają się według firmy Microsoft następująco:
- Procesor z zegarem 1GHz lub więcej - aktualnie takie procesory są niemal wszechobecne na komputerach, tym bardziej że mija już dekada od czasu pojawienia sie ich na rynku. Jedyne, o co warto się zatroszczyć, to zaopatrzenie się w procesor dwurdzeniowy. Trzeba przyznać, że rozłożenie pracy systemu na dwa procesory pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w Windows 7.
- Pamięć RAM& 1GB - taki rozmiar pamięci wystarczy, ale z czasem, korzystając z większej gamy uruchamianych programów, warto zaopatrzyć się w dodastkowy 1 GB. To już w zupełności wystarczy, tym bardziej, że Windows 7 nie jest tak pamięciożerny, a ponadto lepiej radzi sobie ze zwalnianiem pamięci.
- Wolne miejsce na dysku twardym 16GB - nie ma się, co łudzieć, że wydzielenie szesnastu GB na Windows 7 będzie wystarczające. Bardzo szybko nadchodzi chwila, kiedy miejsca brakuje, a każdą kolejną aplikację trzeba instalować na innej partycji. Patrząc myślą w przyszłość, trzeba wziąć pod uwagę wydawane poprawki, które w końcu skumulują się jako Service Packi o dość znacznym rozmiarze.
Aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w Windows 7, warto zapoznać się z poniższymi opcjonalnymi wymaganiami:
- Karta graficzna ze sprzętową obsługą DirectX 9 - wymagane, żeby cieszyć interfejsem Aero z efektem szkła, przezroczystością. Przy zakupie takiej karty warto sprawdzić, czy producent udostępnia sterownik w modelu WDDM 1.0 lub wyższym.
- Dostęp do Internetu - zapewnia dodatki, poprawki i inne elementy.
- Trusted Module Platform 1.2 - korzystanie z BitLockera.
- Pendrive USB - korzystanie z BitLocker To Go.
- Tuner telewizyjny - oglądanie TV poprzez Windows Media Center.
- Procesor Intel-VT albo AMD-V, dodatkowy 1GB pamięci i 15GB wolnego miejsca na dysku - korzystanie z trybu Windows XP.
- Sieć komputerowa i inne komputery z Windows 7 - korzystanie z Grupy Domowej.
Wymagania Windows 7 w wersji 64-bitowej
Jeżeli klient chce kupić specjalną wersję 64-bitową systemu Windows 7, powinien wziąć pod uwagę trzy poniższe różnice w wymaganiach sprzętowych:
- Procesor 64-bitowy (architektura x64).
- 2GB pamięci RAM.
- 20GB wolnego miejsca na dysku.
Jak upewnić się o spełnianych wymaganiach?
Najprostszym sposobem na upewnienie się, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe stawiane Windows 7, zdaje się skorzystanie z narzędzia Windows 7 Upgrade Advisor, czyli doradcy uaktualnienia do Windows 7. Narzędzie dość długo skanuje komputer pod względem zgodności sprzętowej i programowej, więc nie należy się zrażać długim czasem oczekiwania.
W przypadku komputera, dla którego była sprawdzana zgodność w naszej redakcji, a raport jest zamieszczony poniżej, Windows 7 Upgrade Advisor zauważył, że istnieją tylko 3 GB wolnego miejsca na dysku twardym spośród wszystkim partycji, co nie wystarczy do zainstalowania Windows 7. Ponadto program radzi, aby skorzystać z innych rozwiązań oferujących tę samą funkcjonalność dla aplikacji Windows Mail i Ochrona rodzicielska, których brak w Windows 7. Na koniec zalecono instalację poprawek dla obsługi Bluetooth i kart Flash.
Windows 7 na dinozaurze
O ile dla Windows Vista Microsoft zaniżył nieco wymagania sprzętowe, tak dla Windows 7 są one w praktyce nieco zawyżone. Najlepszym tego dowodem są eksperymenty, o których pisaliśmy na łamach Portalu. Okazuje się, że Windows 7 działa na komputerze z procesorem Pentium II 266 MHz, pamięcią 96 MB RAM i kartą graficzną 4 MB pamięci. W takim wypadku nie należy się jednak łudzić, że system będzie działał wydajnie i płynnie,a jego responsywność będzie bez zarzutu. Czasem, gdy pamięci RAM będzie za mało do uruchomienia instalatora, możemy zobaczyć komunikat podobny do poniższego.