Windows 11 - ile kosztuje legalny system?

Windows 11 - ile kosztuje legalny system?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 7/1/2022, 12:00 PM

Liczba odsłon: 143

Był czas, kiedy ceny legalnego oprogramowania przekraczały możliwości finansowe wielu Polaków. W tym czasie również sami producenci oprogramowania nie kwapili się, aby proponować klientom różne modele sprzedaży. Program był wystawiany w sklepie w formie pudełkowej w stałej cenie i tyle.

To również czas, w którym znacznie przyspieszyła informatyzacja polskich domów, nie tylko z powodu wzrostu sprzedaży komputerów, ale też szerszej dostępności Internetu i jego - niekoniecznie legalnych - zasobów. System operacyjny Windows, pakiet biurowy Office, specjalistyczne programy graficzne czy księgowe. Na komputerach można było znaleźć więcej kopii nielegalnych, niż legalnych.

Dzisiaj zjawisko piracenia oprogramowania jest marginalne. Obecnie problem stanowią nielegalne klucze aktywacje, które można kupić nawet 80-90% taniej niż w przypadku oficjalnej dystrybucji. Istnieją jednak istotne powody, aby tego nie robić.

Windows 11 - ile kosztuje legalny system?

Legalny Windows 11 - dlaczego jest tak ważny?

Zawsze warto kupować legalne oprogramowanie. Systemy Windows 10 lub Windows 11 nie są wyjątkami. Zwykła ludzka przyzwoitość to jedna sprawa. Druga to pewne niuanse, które mogą stać się niedostępne - i najprawdopodobniej tak będzie - kiedy Microsoft rozpozna użyty klucz jako pochodzący z nielegalnego źródła.

Ograniczenie będzie dotyczyć przede wszystkim dostępu do krytycznych aktualizacji bezpieczeństwa i nowych funkcji. Niedostępne staną się wybrane ustawienia systemu, reklamowane jako najistotniejsze cechy danej wersji. Wyłączone zostaną usługi antywirusowe. W wielu miejscach systemu wyświetlane będą powiadomienia o koniecznej aktywacji systemu, co w końcu stanie się bardzo męczące podczas codziennej pracy.

Czy warto nie płacić dla aktualizacji i kilku ustawień? Zdecydowanie nie. Dzisiaj komputery są stale podłączone do sieci, przechowujemy na nich istotne dane i dokumenty, robimy zakupy korzystając z płatności internetowych. Chociażby z tego względu system musi być odpowiednio zabezpieczony przynajmniej wbudowanym oprogramowaniem chroniącym i mieć dostęp do najnowszych aktualizacji.

Dzisiaj praktycznie nie ma potrzeby, aby sięgać po nielegalną kopię lub nielegalny klucz systemu Windows 10 lub Windows 11. Licencje systemów operacyjnych najczęściej sprzedawane są wraz z laptopami, tabletami lub komputerami. Są to licencje typu OEM przypisane do komputera, co oznacza, że odsprzedaż urządzenia lub zakup używanego nie wiąże się z koniecznością zmiany licencji.

Na rynku są dostępne laptopy bez zainstalowanego systemu operacyjnego, a wtedy konieczne jest posiadanie własnej licencji Windows 10 lub Windows 11. Nie oznacza to jednak, że należy sięgać po rozwiązanie nielegalne. Oryginalna licencja Windows 11 w wersji Home lub Pro to w zależności od rodzaju licencji od 499 do 979 złotych. Nie jest to więcej kwota zaporowa, jeśli myślimy o kupnie licencji, która będzie z nami przez całe życie i będzie pokrywać kolejne wersje systemu Windows.

Windows 11 - ile kosztuje legalny system?

Czy system Windows 10 za kilkadziesiąt złotych jest legalny?

Oficjalna cena Windows 11 w wersji Home i Pro w Polsce to odpowiednio 499-599 zł i 739-979 zł. Skąd więc na portalach aukcyjnych można znaleźć klucze kilka razy taniej? Klucze sprzedawane za kilkadziesiąt złotych pochodzą ze źródeł, które w naszym kraju uznawane są za nielegalne pod kątem postanowień licencyjnych lub zwyczajnie z kradzieży.

Część tanich kluczy Windows 11 może pochodzić z rynków, w których licencja sprzedawana jest taniej, co wynika z pewnych uwarunkowań gospodarczych, przez co co korzystanie z takiego klucza na terenie innego państwa lub regionu świata jest zabronione przez producenta oprogramowania.

Tanie klucze Windows 11 są też kupowane za pośrednictwem skradzionych kart płatniczych. Złodziej korzystając z tych kart kupuje pewną liczbę kluczy z legalnego źródła, a następnie sprzedaje znacznie taniej, aby "zarobić" pieniądze. Gdy właściciel karty zgłosi kradzież, Microsoft zwróci mu pieniądze, a klucze zostaną dezaktywowane. Tym samym system Windows 11, który dodatkowo będzie połączony z kontem Microsoft, stanie się praktycznie bezużyteczny.

Innym źródłem tanich kluczy są licencje wolumenowe. Partner podpisując umowę z Microsoftem otrzymuje dostęp do dowolnej liczby kluczy aktywacyjnych. Problemem jest brak skalowania i kupowanie takiej liczby kluczy, których firma nigdy w pełni nie zagospodaruje. Niewykorzystane klucze sprzedawane są przez administratorów na portalach aukcyjnych lub serwisom agregującym. Klucze z licencji wolumenowych są legalne tylko wtedy, gdy są wykorzystywane zgodnie z założeniami tej licencji, czyli w obrębie firmy i w ramach celów biznesowych partnera, który je zakupił.

Tani klucz z nielegalnego źródła może przestać działać po kilku dniach, miesiącach lub nie zostać wyłączony nigdy. Największe prawdopodobieństwo dezaktywacji klucza występuje wtedy, gdy ten pochodzi z kradzieży. W przypadku licencji z innego regionu lub kopii edukacyjnej szansa na dezaktywację systemu jest nikła, ale mimo tego korzystanie z takiego klucza nie jest zalecane.

Windows 11 - ile kosztuje legalny system?

Ile kosztuje oryginalny Windows 11?

Chcąc kupić oryginalną licencję systemu Windows 11, warto skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców. Firma Onex Group, właściciel Sklepu CentrumXP od lat jest jednym z największych dystrybutorów oprogramowania Microsoft w Polsce. W ofercie sklepu dostępne są licencje Windows 11:

Czym różnią się wersje Pro i Home? W dużej mierze chodzi o funkcje bezpieczeństwa i użyteczność w firmie. Windows 11 Home nie pozwala szyfrować dysków narzędziem BitLocker i nie jest wyposażona w opcję Windows Information Protection, odpowiedzialną za wzmożoną ochronę aplikacji na komputerach, z których pracownicy korzystają w domach.

Poza tym wersja Home i Pro oferują to samo doświadczenie pracy z systemem Windows 11. Jeżeli więc system będzie obsługiwał w 100% urządzenie domowe, na którym tworzy się prywatne dokumenty, gra w gry wideo i ogląda platformy VOD, można postawić na edycję Home. Jeżeli jednak na urządzeniu będą przechowywane materiały poufne, dane współpracowników lub klientów, a sam komputer będzie służył głównie do pracy, lepszym wyborem jest edycja Pro.

Przeczytaj więcej na portalu CentrumXP.pl:

Źródło: opracowanie własne.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia