Ustawienia komputera typu Tablet

Ustawienia komputera typu Tablet

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 3/7/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9008

Windows 8 pełnię swoich możliwości pokazuje na ekranach dotykowych. Z tego powodu tablety są wręcz wymarzonym środowiskiem dla najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Zobaczmy, jakie możliwości konfiguracyjne tabletów oferuje nam Panel sterowania.

Aby się do niego dostać, najprościej użyć skrótu klawiaturowego Logo Windows + X i z menu wybrać pozycję Panel sterowania. Alternatywnie możemy w widoku ekranu Start rozpocząć wpisywanie frazy Panel sterowania i wybrać odpowiednią pozycję z listy wyników wyszukiwania. Zdecydowanie polecamy pracę z Panelem sterowania w widoku ikon, a nie kategorii. Stosowną zmianę możemy wykonać wybierając odpowiednią pozycję z listy Widok według:

Niemal na samym końcu znajdziemy pozycję Ustawienia komputera typu Tablet. Po jej kliknięciu nie pojawi się szczególnie złożone okno – możliwości konfiguracji, które odnoszą się stricte do tabletów nie są szczególnie eksponowane przez Microsoft. Pierwsza z opcji służy tak naprawdę wyłącznie wskazaniu ekranu dotykowego i jest przydatna jedynie wtedy, kiedy korzystamy z kilku wyświetlaczy.

Zmień ustawienia komputera

Opcje wyświetlania służą kalibracji ekranów dotykowych. Pozycja wybrana z listy Wyświetl: jest aktywną podczas procesu kalibracji. Oznacza to, że jeśli do tabletu mamy podłączony inny ekran dotykowy, możemy zdecydować, który z nich będzie poddawany w danym momencie kalibracji. Tej dokonujemy poniżej, poprzez przycisk Kalibruj… W nowym oknie wybieramy, czy dokonamy tego za pomocą dotyku, czy też pióra elektronicznego. Jeśli korzystamy z obu metod kontroli, warto przeprowadzić kalibrację dla każdej. Czym jest kalibracja? Umożliwia ona precyzyjne dostrojenie ekranu tak, aby miejsce, do którego przykładamy palec było idealnie rozpoznawane przez system. Inaczej może okazać się, że chcąc na przykład otworzyć jedną pozycję menu, otworzymy sąsiednią zamiast niej, gdyż ekran błędnie odczyta miejsce, które dotknęliśmy. Kalibracji dokonujemy, wskazując odpowiednie punkty na ekranie. Po za kończeniu operacji potwierdzamy chęć zapisania zmian. W dowolnej chwili możemy też zresetować nasze zmiany.

Co jeszcze znajdziemy na karcie Ekran? Ostatnią opcja jest odnośnik Przejdź do sekcji Orientacja. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jeśli dysponujemy urządzeniem, które posiada tzw. Przyciski rysownicy (czyli fizyczne przyciski funkcyjne), możemy spowodować, że po wciśnięciu jednego z nich, odpowiedzialnego za obracanie się ekranu, uzyskamy obrót w ściśle określonej kolejności (na przykład ze zwykłej orientacji poziomej do odwróconej o 180 stopni, a dopiero potem do pionowego układu ekranu). W praktyce opcja używana niezwykle rzadko, gdyż zdecydowana większość tabletów dysponuje akcelerometrami, które same ustawiają ekran w pozycji optymalnej dla fizycznego położenia tabletu.

Zmień ustawienia komputera

Pozostała nam już tylko jedna zakładka – Inne. W niej znajdziemy opcję preferencji dla prawo- i leworęcznych. Zmiana ta odnosi się wyłącznie do miejsca, w którym pojawia się kliknięte menu. W wersji dla praworęcznych menu (np. kontekstowe) wyświetla się po lewej stronie od miejsca kliknięcia – dla leworęcznych – po prawej. Wydawać się może, iż jest to subtelny drobiazg, ale naprawdę po pewnym czasie pracowania na nieprawidłowym ustawieniu dopadnie nas spora irytacja.

Ostatnią opcją jest przejście do Ustawień pióra i urządzeń dotykowych. Znajdziemy tam dalsze opcje konfiguracji dla urządzeń dotykowych. Ale o tym już w kolejnej poradzie...

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia