Tajemnicze funkcje systemowego Kosza

Tajemnicze funkcje systemowego Kosza

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/19/2018, 10:00 AM

Liczba odsłon: 23974

Kosz w systemie Windows powstał po to, by usuwanie plików i folderów nie odbywało się od razu w sposób całkowity i nieodwracalny. Taka poczekalnia przydaje się bardzo często, jeśli chcemy odzyskać coś przypadkowo usuniętego. Po trwałym usunięciu nie ma już bowiem odwrotu, chyba że z użyciem specjalistycznych narzędzi do przywracania. Jest to podstawowa funkcja Kosza, ale nie wszyscy wiedzą, że posiada on więcej funkcji i ustawień, które możemy skonfigurować, by ułatwić sobie życie. Właśnie to pokażemy Wam w tym poradniku.

Jak wyłączyć okno potwierdzenia usunięcia?

Domyślnie, kiedy usuwamy plik w Windows 10, wyświetla się okno dialogowe, pytające, czy na pewno chcemy przenieść ten plik do kosza. Jako że nie jest to trwałe usuwanie, taki komunikat ostrzegawczy może stać się po pewnym czasie irytujący. Okazuje się, że można go wyłączyć.

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy Kosz i wybieramy Właściwości.
  2. Kosz

  3. Następnie odznaczamy opcję Wyświetl okno dialogowe potwierdzające usuwanie i potwierdzamy, klikając OK.
  4. Kosz

  5. Teraz, gdy będziemy usuwać plik lub folder, używając pojedynczego klawisza Delete lub polecenia Usuń, element zostanie od razu przeniesiony do kosza.

Trzeba przy tym wiedzieć, że niezależnie od zaznaczenia tej opcji okno dialogowe będzie nadal wyświetlane w przypadku trwałego usuwania pliku (Shift + Delete), czyli takiego z pominięciem Kosza.

Jak automatycznie usuwać stare pliki z Kosza?

Windows 10 pozwala nam ustawić automatyczne opróżnianie kosza ze starych plików. Przykładowo, jeśli plik znajduje się w koszu przez 30 dni, będzie z niego trwale usuwany. Jak coś takiego ustawić?

  1. Wchodzimy do panelu Ustawienia, następnie do kategorii System i sekcji Pamięć. Znajduje się tam opcja Czujnik pamięci. Upewniamy się, że przełącznik ustawiony jest na pozycji Włączone.
  2. Kosz

  3. Następnie klikamy napis Zmień sposób automatycznego zwalniania miejsca.
  4. Zobaczymy ustawienie Usuwaj z mojego folderu Kosz pliki, które znajdowały się w nim dłużej niż i upewniamy się, że pole wyboru jest zatwierdzone . Z listy poniżej możemy wybrać jedną z wartości: Nigdy, 1 dzień, 14 dni, 30 dni lub 60 dni.
  5. Kosz

Jak ustawić maksymalny rozmiar Kosza?

Jeśli kończy nam się miejsce na dysku i chcemy go trochę zaoszczędzić, warto zmienić rozmiar Kosza. Oznacza to nic innego, jak ustawienie limitu dla zawartości przechowywanej w Koszu. Przykładowo, gdy chcielibyśmy usunąć film o rozmiarze 3 GB, a limit Kosza wynosi 1 GB, plik musi być usunięty trwale i nie może być przechowywany w Koszu. Tak samo będzie, jeśli limit zostanie przekroczony przez większą liczbę mniejszych plików - wówczas trzeba będzie go opróżnić... jak w życiu.

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy Kosz i wybieramy Właściwości.
  2. Kosz

  3. Następnie w sekcji Ustawienia dla wybranej lokalizacji upewniamy się, że zaznaczona jest opcja Rozmiar niestandardowy. Obok napisu Rozmiar maksymalny (MB) znajduje się pole tekstowe, w którym wpisujemy w megabajtach maksymalny rozmiar Kosza. My ustawiliśmy go na 1024 MB, co równa się jednemu gigabajtowi. Zatwierdzamy to przyciskiem OK.
  4. Kosz

Jak wyłączyć Kosz?

Choć nie jest to zalecane, we Właściwościach możemy zaznaczyć opcję Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki natychmiast, co jest równoznaczne z maksymalnym rozmiarem, wynoszącym 0 MB. Wszystkie pliki będą usuwane natychmiast bez pośrednictwa Kosza i możliwości przywracania.

Jak umieścić i jak usunąć Kosz z pulpitu?

Jeżeli na naszym pulpicie widnieje ikona Kosza albo przeciwnie - nie ma jej, a chcemy mieć do niego szybki dostęp, możemy to zmienić.

  1. Klikamy puste miejsce na pulpicie prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Personalizuj.
  2. Kosz

  3. Otworzą się Ustawienia w sekcji Personalizacja. Z menu po lewej wybieramy Kompozycje i przewijamy stronę w dół. Następnie klikamy link Ustawienia ikon pulpitu.
  4. Kosz

  5. W okienku, które zobaczymy, w sekcji Ikony pulpitu zaznaczamy lub odznaczamy Kosz i zatwierdzamy przyciskiem OK.
  6. Kosz

Narzędzia Kosza

Kosz po otworzeniu go w Eksploratorze plików daje nam więcej możliwości pracy przechowywaną w nim zawartością. Zacznijmy od specyficznych dla niego przycisków na wstążce Narzędzia Kosza:

  • Opróżnij Kosz - usuwamy trwale zawartość kosza (podstawowa funkcja również w menu dialogowym).
  • Właściwości Kosza - otwiera Właściwości (jak w poprzednich punktach).
  • Przywróć wszystkie elementy - cała zawartość Kosza jest przywracana do folderów, z których została usunięta.
  • Przywróć zaznaczone elementy - przywracane do oryginalnych miejsc są tylko te pliki/foldery, które zaznaczymy.

Poza tym Kosz jest dla Eksploratora plików kolejnym folderem, dlatego można go przeszukiwać czy udostępniać jego zawartość. Część opcji jest jednak blokowana, w tym możliwość kopiowania elementów (działa tylko wycinanie/przenoszenie) czy zmiana nazwy. Pliki i foldery objęte są w Koszu jak gdyby częściową kwarantanną, ale można je z tego stanu w każdej chwili wyciągnąć.

Kosz

Z plikami i folderami w Koszu można również pracować bardziej drobiazgowo, najlepiej w widoku Szczegóły. Pozwala ono sortować elementy pod względem nazwy, rozmiaru, typu, daty modyfikacji itd., oraz - co najważniejsze - według daty usunięcia.

Klikając prawym przyciskiem myszy któryś z elementów mamy do wyboru cztery opcje:

  • Przywróć - element trafi z powrotem do oryginalnego folderu, z którego został usunięty.
  • Wytnij - element zostanie wycięty z Kosza i może zostać wklejony do dowolnego folderu.
  • Usuń - trwale usuwa element.
  • Właściwości - pokazuje właściwości elementu (typ, pochodzenie, rozmiar, daty usunięcia i utworzenia, atrybuty).
  • Czy da się odzyskać usunięte pliki?

    Pewnie każdemu zdarzyło się kiedyś opróżnić Kosz lub od razu trwale usunąć plik, dla którego nie było kopii zapasowej, a później tego żałować. Co się wtedy tak naprawdę dzieje? Usuwanie plików nie jest równoznaczne z ich niszczeniem. Pliki trwale usunięte w rzeczywistości nadal znajdują się na dysku twardym i pozostaną tam tak długo, aż zostaną fizycznie nadpisane przez nowe dane. W tym czasie nie będą jednak w żaden sposób widoczne dla systemu. Niektórzy, aby pozbyć się trwale danych z dysku, używają specjalistycznych algorytmów nadpisujących. Jeśli jednak dane nie zostały nadpisane, istnieje szansa ich odzyskania. Niestety, Windows 10 nie oferuje takich narzędzi. Odzyskiwania można próbować na własną rękę, korzystając z zewnętrznego oprogramowania lub usług specjalizujących się w tym firm.

    Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
    Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

    Wydarzenia