Sprawdzanie aktualności sterowników z poziomu systemu Windows 10

Sprawdzanie aktualności sterowników z poziomu systemu Windows 10

Autor: Damian Lisak

Opublikowano: 6/3/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 78519

Sterowniki to nic innego jak oprogramowanie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania komputera. Bez niego tak naprawdę nasz komputer nie potrafiłby zdefiniować urządzenia i jego działania. Ważnym jest też, aby posiadać aktualne sterowniki. Dlaczego? Ponieważ przestarzałe sterowniki mogą zawierać błędy, luki, nie obsługiwać nowych funkcji, czy po prostu działać mniej optymalnie i wydajnie.

Wielu użytkowników może sobie nie zdawać sprawę z tego, jakie podzespoły są zamontowane w komputerze, co de facto może utrudnić użytkownikowi ich aktualizację. Dlatego właśnie przedstawimy Wam, jak w prosty sposób sprawdzić aktualizację sterowników z poziomu systemu Windows 10, nawet jeżeli nie wiemy co go napędza.

  1. Klikamy prawym przyciskiem myszy (PPM) ikonę Windows w lewym dolnym rogu naszego pulpitu, aby otworzyć menu funkcji.
  2. Następnie uruchamiamy Menedżer urządzeń.
  3. Wybieramy urządzenie, którego sterownik chcielibyśmy zaktualizować (np. karty graficznej).
  4. Po wybraniu urządzenia, możemy: kliknąć PPM nań lub wybrać opcję Akcja i finalnie opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika; kliknąć odpowiednią ikonę na górnym pasku (przypominającą komputer z zieloną strzałką skierowaną do góry).

Po wyborze sterownika, który planujemy zaktualizować, mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza to Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika, które skutkuje automatycznym wyszukiwaniem sterownika przez system Windows. Druga możliwość to Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu sterownika, po wybraniu którego musimy podać lokalizację pliku ze sterownikiem, aby ten został zaktualizowany przez system.

Aktualizacja sterownika

W ten sposób możemy sami zaktualizować sterowniki podzespołów, nawet jeżeli nie mamy pojęcia na temat sprzętu jaki posiadamy. Zaletą systemu Windows 10 jest to, że sam identyfikuje sprzęt i pobiera do niego sterowniki, lub ma takowe zaimplementowane (np. do kart sieciowych). Jest to duża zaleta w Dziesiątce, zwłaszcza w porównaniu do starszych systemów jak XP, w którym to ręcznie musieliśmy instalować sterowniki z odpowiedniego nośnika zewnętrznego. A jeżeli taki nośnik się zgubił lub uszkodził…

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia