Już od ponad tygodnia dostępny jest publicznie Windows 10 20H2, dlatego spodziewaliśmy się zmian w programie Windows Insider. Do kanału wersji Beta powinna niebawem wskoczyć nowa wersja 21H1, natomiast kanał deweloperów, czyli dawny Fast Ring, rządzi się innymi prawami — nie jest on bezpośrednio związany z żadną konkretną wersją systemu. Mimo to dzisiejsza kompilacja została w nim udostępniona poprzez nową gałąź. Wyjaśnienie od Microsoft oraz listę zmian możecie sprawdzić poniżej.
Co nowego w kompilacji 20246 w Dev Channel?
Zmiana gałęzi
Zaczynając od dzisiejszego builda, Windows Insiderzy zauważą, że nazwa gałęzi, z której wypuszczamy buildy, zmieniła się na FE_RELEASE. Podobnie jak zrobiliśmy w maju, gdy wypuściliśmy buildy z gałęzi MN_RELEASE, praktykujemy naszą możliwość zmieniania, z której gałęzi napływają buildy. Podczas gdy nasi inżynierowie pracują wewnętrznie w cyklach rozwojowych, możemy priorytetyzować pracę wykonaną w konkretnej gałęzi i potrzebować przenosić Insiderów między gałęziami. W efekcie przejścia do gałęzi FE_RELEASE Insiderzy zauważą, że niektóre funkcjonalności, jak zaktualizowany panel emoji, przeprojektowana klawiatura dotykowe, pisanie za pomocą głosu, świadome motywu ekrany startowe i inne, zostały tymczasowo usunięte. Chcemy przywrócić je Insiderom w przyszłości. Jako ważne przypomnienie — buildy z gałęzi FE_RELEASE nie są przyporządkowane konkretnemu wydaniu Windows 10.
— Brandon LeBlanc, Chief Nerd w Windows Insider Program Team
Inne zmiany i poprawki
- Niebawem zapoznawcze doświadczenie aplikacji Kalendarz zostanie usunięte w nadchodzącej aktualizacji i powróci do klasycznego wyglądu i poczucia. Windows Insiderzy zobaczą wyskakujące powiadomienie o zmianach. Nie są wymagane z ich strony żadne działanie. Microsoft dodaje, że docenia wasze świetne pomysły i jest podekscytowany dalszym budowaniem najlepszego doświadczenia Kalendarza.
- Dodano automatyczną instalację dystrybucji Linux za pomocą polecenia
wsl.exe --install
. Oznacza to, że użytkownicy WSL mogą szybko wpisać tę komendę w wierszu poleceń, aby w pełni skonfigurować gotową do użycia instancję WSL, w tym wybraną dystrybucję Linuksa. - Rozwiązano problem z przyciskiem "Wybierz czas" w oknie dialogowym Windows Update, którego kliknięcie do niczego nie prowadziło.
- Rozwiązano problem z miniaturami w Widoku zadań. Po najechaniu na nie kursorem wyświetlała się nieoczekiwanie ramka wokół nich.
- Rozwiązano problem z narzędziem chkdsk, które wyglądało na zawieszone na 100%, ponieważ nie drukowało wiadomości o zakończeniu działania.
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się po odłączeniu wybranych urządzeń dźwięku podczas odtwarzania dźwięku w ostatnich buildach.
- Rozwiązano problem ze stroną Windows Update w Ustawieniach, która czasem nie ładowała się pomyślnie, jeśli komputer był podłączony do sieci Wi-Fi bez połączenia z Internetem.
- Rozwiązano problem z Ustawieniami, które wysypywały się po kliknięciu kategorii Aktualizacja i zabezpieczenia.
- Rozwiązano problem z ustawieniami Pamięci, nieoczekiwanie pokazującymi nieprawidłowe rozmiary kategorii (większe niż podaje Eksplorator plików).
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się podczas zarządzania rozmiarem partycji w ustawieniach Pamięci.
- Rozwiązano problem z zatrzymaniem scenariuszy obliczeniowych GPU, takich jak CUDA i DirectML, które nie działały wewnątrz Windows Subsystem for Linux (WSL).
Znane błędy i problemy
- Microsoft sprawdza raporty o instalowaniu gier z Microsoft Store na drugim, niesystemowym dysku, co prowadzi do tego, że ów dysk staje się niedostępny. Aby temu zapobiec, należy zmienić domyślne miejsce zapisywania nowej zawartości na drugi dysk PRZED instalacją gry. Można to zrobić w Ustawieniach > Pamięć > Zmień lokalizację zapisywania nowej zawartości.
- Microsoft przygląda się raportom o procesie aktualizacji zawieszającym się przez dłuższy czas podczas próby zainstalowania nowej kompilacji.
- Trwają prace nad rozwiązaniem umożliwiającym włączenie podglądu przypiętych kart witryn.
- Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
- Microsoft bada zgłoszenia o błędzie zatrzymania DPC_WATCHDOG_VIOLATION po instalacji builda 20236.
- Microsoft bada raporty o zaciemnieniu przycisku "Zasilanie" w menu Start. Jeżeli tak się dzieje, można użyć skrótu WIN + X, aby otworzyć menu "Zamknij lub wyloguj się".
- Insiderzy na ARM PC, takich jak Surface Pro X, zauważą, że PowerShell nie uruchamia się w tym buildzie. Obejściem jest użycie “Windows PowerShell (x86)” lub “Windows PowerShell ISE (x86)” w menu Start albo też pobranie nowego PowerShell 7, który natywnie uruchamia się na ARM. Plus ikona jest ładniejsza.
Microsoft przypomina też, że w tym miesiącu program Windows Insider obchodzi szóste urodziny. Niejawni testerzy, którzy byli w nim od początku, otrzymają specjalne odznaczenie.