Sporo hałasu wywołała wczorajsza kompilacja Windows 10 20H1 o numerze 18947 - nie tylko dlatego, że ominęła ona wewnętrzne testy w Microsoft, ale przede wszystkim z uwagi na jej ciekawą zawartość. Wnikliwi użytkownicy odkryli w niej odświeżenie Centrum akcji, nowe menu Start bez kafelków czy ciekawą funkcję Narratora. Szkopuł w tym, że jest to kompilacja potencjalnie niestabilna i nie powinna była znaleźć się w Fast Ring ani tym bardziej w Slow Ring czy Release Preview. Co jednak w przypadku, gdy już do tego doszło?
Choć od początku ostrzegano, by tej kompilacji nie pobierać, u niektórych zwyciężyła ciekawość, a inni zwyczajnie nie zauważyli tych komunikatów. Jeżeli nie instalowaliśmy tej kompilacji w kontrolowanych warunkach, np. na skopiowanej maszynie wirtualnej, to możemy mieć problem. Prawdopodobnie z jej poziomu nie będzie można aktualizować do kolejnych buildów, jednak mamy trochę czasu, by cofnąć zmiany. Nie trzeba formatować dysku ani kasować maszyny wirtualnej. Istnieje sposób, by w miarę bezboleśnie powrócić do wcześniejszej, oficjalnej kompilacji.
Najlepiej jest zacząć od sprawdzenia zainstalowanej wersji Windows 10. W menu Start wyszukujemy WINVER i uruchamiamy polecenie. Jeśli wyświetla się OS Build 18947, możemy przejść do następnego akapitu. Jeśli zaś mamy inną wersję, otwieramy Ustawienia, klikamy Aktualizacja i zabezpieczenia i w sekcji Windows Update sprawdzamy, czy kompilacja 18947 oczekuje na pobranie. Jeśli tak jest, klikamy Wstrzymaj aktualizacje na 7 dni.
Jeżeli mamy już zainstalowaną kompilację 18947, powinniśmy powrócić do wcześniejszego builda jak najszybciej. Zwykle na ten proces mamy tylko 10 dni! Co należy zrobić?
- Otwieramy Ustawienia, klikamy Aktualizacja i zabezpieczenia i na zakładce Odzyskiwanie, pod nagłówkiem Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10 sprawdzamy, czy dostępny jest przycisk Rozpocznij. Jeśli tak, klikamy go.
- System zapyta nas, dlaczego chcemy wrócić do poprzedniej wersji. Zaznaczamy Inny powód i w opisie wpisujemy 18947, po czym klikamy Dalej.
- Zostaniemy zapytani, czy sprawdzić dostępność aktualizacji. Klikamy Nie, dziękuję.
- Pojawią się jeszcze dwa ekrany z informacjami. Po ich przeczytaniu klikamy Dalej.
- Na ostatnim ekranie klikamy Wróć do poprzedniej kompilacji.
- Teraz wystarczy poczekać, aż zakończy się proces przywracania.
Insiderzy mogą zastanawiać się, co w ogóle doprowadziło do tego scenariusza. Microsoft odpowiada, że testuje i sprawdza wszystkie aktualizacje, nim udostępni je na zewnątrz, jednak pewna zmiana w konfiguracji umożliwiła tej kompilacji wejście do wielu kręgów jednocześnie, wliczając w to kręgi zewnętrzne (Fast, Slow, Release Preview). Microsoft zaimplementował już zmiany, które pozwolą uniknąć powtórzenia się tej sytuacji w przyszłości, a także przeprosił użytkowników za wszelkie kłopoty, które ta aktualizacja mogła wywołać.