Windows Defender ATP to współpracująca początkowo tylko z Windows 10 usługa zaawansowanej ochrony przed zagrożeniami, która pomaga firmom rozpoznawać, śledzić i odpowiadać na ataki sieciowe, także te wyrafinowane. Jak wskazuje nazwa (zwłaszcza jej pierwszy człon), usługa jest skorelowana z Windows, chociaż w listopadzie Microsoft zapowiedział jej ekspansję na macOS, iOS, Linuksa i Androida. Na tym się nie kończy. WDATP trafi też na Windows 7 i Windows 8.1.
Windows 10 miał z założenia stać się najbezpieczniejszym Windowsem w historii. By nie były to tylko marketingowe mrzonki, Microsoft na poważnie zajął się budowaniem umocnień, których w porównaniu do Windows 7 czy Windows 8 jest dużo, dużo więcej - możecie to prześledzić choćby tutaj. Jednym z takich dostępnych na wyłączność dla Dziesiątki rozwiązań był do tej pory Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP). Ochrona przed exploitami i innymi zagrożeniami, funkcje wykrywania i szybkiego reagowania są jednak też potrzebne w starszych systemach, zwłaszcza że wiele firm wciąż zwleka z upgradem do Windows 10. Właśnie dla nich Microsoft postanowił zerwać łatkę ekskluzywności z WDATP i zapewnić jego wsparcie dla starszych systemów.
Jak twierdzi Microsoft, jednym z najważniejszych czynników motywujących firmy do przejścia na Windows 10 jest bezpieczeństwo. Z drugiej strony nadal w wielu firmach łączy się urządzenia z Windows 10 i Windows 7, wciąż wspieranym do 2020 roku. By zapewnić im wszystkim możliwie najlepszą ochronę, Microsoft postanowił dodać niskopoziomowe wsparcie dla Windows Defender ATP w Windows 7 SP1 i Windows 8.1: "Począwszy od tego lata, klienci przenoszący się do do Windows 10 będą mogli dodać funkcjonalność Defender ATP Endpoint Detection & Response (EDR) do swoich urządzeń z Windows 7 i Windows 8.1, by uzyskać holistyczny wgląd we wszystkie swoje punkty końcowe".
Funkcjonalność ATP pozostanie w zasadzie taka sama - wszystkie rozpoznania i zdarzenia będą widoczne w Windows Defender Security Center, opartej na chmurze konsoli Windows Defender ATP. Usługa będzie mogła działać obok zewnętrznych pakietów chroniących, choć Microsoft podaje, że najlepiej ATP sprawdza się w kooperacji z Windows Defender Antivirus (System Center Endpoint Protection).