Windows jest systemem operacyjnym, który już od pierwszego uruchomienia dostarcza nam obszernego pakietu aplikacji, obsługujących powszechnie używane typy plików - dokumenty, obrazy, muzykę, archiwa, filmy czy strony internetowe. Mało wymagający użytkownik nie musi więc instalować dodatkowego oprogramowania, by sprawnie wykonywać podstawowe czynności. Nie każdy jednak na tym poprzestaje.
Preinstalowane aplikacje Microsoftu zdają egzamin w wielu scenariuszach, niemniej jednak czasami okazują się niewystarczające. Przykładem jest choćby Notatnik - z jednej strony relikt przeszłości, który przez wiele lat zmienił się w niewielkim stopniu, z drugiej strony - szybkie i niezawodne narzędzie do podstawowej pracy z tekstem. Notatnik ma oczywiście swoje alternatywy, które oferują opcje personalizacji wyglądu, formatowania, kolorowania składni, wykonywanie makr czy wyświetlania wielu kart jednocześnie. Znanym i lubianym zamiennikiem Notatnika jest Notepad++, niezwykle popularny jako klasyczna aplikacja, a od niedawna dostępny też w Microsoft Store.
Microsoft może poszczycić się tym, że dla jego systemu dostępne są miliony programów Win32 i setki tysięcy aplikacji UWP. Co z tego jednak, jeśli Windows 10 utrudnia ich ustawienie jako domyślne aplikacje dla określonych typów plików? Problemy z powiązaniem aplikacji z plikami rozpoczęły się w ostatniej aktualizacji dla Windows 10 April 2018 Update. Jest ona przykładem tego, że nieszczęścia chodzą parami trójkami, jako że ta sama aktualizacja obarczona jest jeszcze problemami z narzędziami programistycznymi w Microsoft Edge oraz .NET Framework.
Jak wynika z testów przeprowadzonych przez Howtogeek, aplikacje pokroju Adobe Photoshop czy Notepad++ nie mogą być ustawione jako domyślne dla typowych dla nich formatów. Problem jest taki sam, jeśli chodzi o pliki wideo. W tym przypadku działa jednak powiązanie z odtwarzaczem VLC. Na naszym redakcyjnym komputerze wygląda to inaczej - aplikacje wcześniej ustawione jako domyślne nie mogą zostać zmienione na inne. Przypisanie ich do określonych typów plików działa jednak cały czas. Wygląda na to, że problem dotyczy tylko April 2018 Update i nie występuje w October 2018 Update. Szkopuł w tym, że ta druga nadal nie jest powszechnie dostępna z powodu własnych, dużo poważniejszych błędów.
Aktualizacja 09.11.2018: Microsoft ogłosił, że pracuje nad rozwiązaniem. Poprawka nadejdzie w tym miesiącu.