Zaledwie kilka dni temu ukazał się build poglądowy 14328 (fast ring) dla Windows 10 Mobile i PC. Teraz znajdujemy się kilka wersji wyżej, jako że Microsoft udostępnił build 14332. Nowości funkcjonalnych jest dużo mniej niż ostatnio. Widzimy za to, że Microsoft nie chciał długo czekać na wprowadzenie programu tropienia błędów Bug Bash. Spośród innych uaktualnień warto wymienić te zorientowane na linuksowy wiersz poleceń, Cortanę w Office 365 czy żywotność baterii.
Bug Bash
Pisząc o poprzednim buildzie 14328, Microsoft zapowiedział program tropienia błędów Bug Bash, od teraz dostępny dla Windows Insiderów. Zawiera on swego rodzaju zadania (questy), które będą pojawiać się w aplikacji Feedback Hub. Nie są to tradycyjne zadania, a Microsoft stawia raczej na otwartość. Feedbackiem można dzielić się na różne sposoby, niekoniecznie według domyślnie przewidzianych kroków. Przesłane opinie i spostrzeżenia można oceniać lub dołączać kolene. Niektóre questy będą ograniczone czasowo - na przykład z 24-godzinnym limitem. Pojawią się też zaawansowane questy, wymagające nieco większej wiedzy technicznej. Wszystko to znajdziemy w aplikacji Feedback Hub.
Bash i linunksowy wiersz poleceń
W poprzednich buildach występowały czasem problemy z siecią, które blokowały dostęp do Internetu aplikacjom wywołanym przez Bash. Przykładowo apt-get nie mogło odnaleźć serwerów i pobrać aplikacji. W buildzie 14332 wprowadzono poprawki, dzięki czemu nie trzeba już modyfikować pliku resolv.conf ręcznie. Poprawiono też działanie polecenia mv, dzięki czemu pliki i katalogi przenoszą się prawidłowo z dysków /mnt i non-/mnt. Jeśli zaś chodzi o Wiersz polecenia, poprawiono skalowanie okna dla ekranów z wysokim DPI, zaznaczanie tekstu dla różnych czcionek i renderowanie międzynarodowych znaków, renderowanie kursorów, ukrywanie niektórych zawartości, wyświetlanie kolorów tła i przewijanie w edytorach nano i EMACS.
Cortana może przeszukiwać Office 365
Korzystając z PC, o ile nasz region jest obsługiwany, Cortana potrafi przeszukiwać zawartość naszego Office 365, wliczając w to kontakty, kalendarz, pocztę, a także pliki w OneDrive dla Firm i SharePoint. Funkcja może jeszcze nie działać z uwagi na problemy po stronie serwera.
Żywotność baterii w trybie Connected Standby
Plan zasilania Connected Standby (natychmiastowe wznowienie pracy z trybu uśpienia, tak aby aplikacje i dane po wznowieniu były aktualne) został zintegrowany z tą samą technologią, która stoi za Oszczędzaniem baterii i "wycisza" mniej znaczące procesy, gdy komputer PC jest częściowo uśpiony, ale zachowuje połączenie z Internetem. W rezultacie urządzenia obsługujące Connected Standby (np. tablety Surface) pobierają mniej mocy, co przekłada się na żywotność baterii.
To wszystko z nowości funkcjonalnych. Już za chwilę przytoczymy listę poprawek i błędów zarówno do wersji desktopowej, jak i Mobile.