Microsoft wypuścił wczoraj wieczorem porcję opcjonalnych aktualizacji zbiorczych Windows 10 w ramach drugiej tury wrześniowej. Standardowo są to poprawki jakościowe niezwiązane z bezpieczeństwem. Już nieco wcześniej (21 września) otrzymały je starsze wersje Dziesiątki jak 1909 i 1809. Dziś natomiast sprawdzamy zmiany w trzech ostatnich wydaniach, które są zainstalowane na ponad 90% pecetów z Windows 10.
Windows 10 21H1, 20H2 i 2004: najważniejsze zmiany w aktualizacji KB5005611 (OS Build 19043.1266, 19042.1266 i 19041.1266)
- Rozwiązano problem zmieniający bieżący język interfejsu użytkownika. Działo się tak podczas nienadzorowanej instalacji pakietu językowego podczas pierwszej konfiguracji (OOBE).
- Rozwiązano problem z czasem systemowym, który nie zgadzał się o godzinę po zmianie czasu letniego (DST).
- Rozwiązano problem z aplikacją Server Manager, która znikała po użyciu jej do usunięcia funkcji Hyper-V na Windows Server 2022.
- Rozwiązano problem z analizowaniem formatów czasu w dziennikach zdarzeń. Problem występował po wykluczeniu milisekund.
- Rozwiązano problem z usługą DnsCache, która zwiększała użycie procesora do 100%. W rezultacie urządzenie przestawało odpowiadać.
- Administratorzy zyskali opcję resetowania powiększenia do wartości domyślnej dla okien dialogowych HTML w trybie IE w Microsoft Edge.
- Rozwiązano problem z przekierowywaniem listy witryn trybu Enterprise z Internet Explorera 11 do Microsoft Edge. W pewnych okolicznościach przekierowanie otwiera witrynę na wielu kartach w Microsoft Edge.
- Rozwiązano problem z PropertyGet w JScript9.dll.
- Rozwiązano problem, który zatrzymuje wywołania ministerownika Windows Image Acquisition (WIA) dla urządzeń Windows Portable Devices (WPD), do których uzyskuje się dostęp za pomocą WIAMgr.
- Rozwiązano problem z aplikacjami, takimi jak Microsoft Outlook, które nagle przestawały odpowiadać podczas normalnego użytkowania. Dzieje się tak, jeśli aplikacja utworzyła i usunęła elementy UI w wątku w tle, który nie otrzymuje już komunikatów.
- Rozwiązano problem z dodatkiem Microsoft Outlook, który uniemożliwia wprowadzanie danych po wybraniu opcji Odpowiedz.
- Rozwiązano problem uniemożliwiający zachowanie stanu NumLock po ponownym szybkim uruchomieniu.
- Rozwiązano problem z udostępnianiem ekranu za pomocą Microsoft Teams. Treści chronione, takie jak wiadomości e-mail z zawartością DRM, były wyświetlane prezenterowi w kolorze czarnym, ale dla wszystkich innych były przezroczyste.
- Rozwiązano problem, który mógł powodować zniekształcenia dźwięku rejestrowanego przez Cortanę i innych asystentów głosowych.
- Rozwiązano problem z brakiem okna dialogowego numeru PIN karty inteligentnej (smart card) po połączeniu z VPN.
- Rozwiązano problem z wyciekiem pamięci w lsass.exe.
- Rozwiązano problem z działaniem systemu po wdrożeniu zasady integralności kodu bez reguł trybu użytkownika.
- Rozwiązano problem niestabilności trybu edytora IME w scenariuszu RemoteApp. Aktualizację należy zainstalować na serwerze i kliencie Remote Desktop.
- Rozwiązano problem powodujący rozmycie ikon Wiadomości i zainteresowań podczas korzystania z niektórych rozdzielczości ekranu.
- Rozwiązano problem z Wiadomościami i zainteresowaniami, które pojawiały się w menu kontekstowym, nawet jeśli zostały wyłączone na urządzeniu.
- Rozwiązano problem, który powodował błąd zatrzymania po ponownym uruchomieniu.
- Rozwiązano problem utratą fokusa przez aplikacje, gdy pasek zadań nie znajduje się na dole ekranu.
Microsoft podaje dwa znane problemy w tej wersji:
- Urządzenia z instalacjami Windows stworzonymi z niestandardowych nośników offline lub niestandardowych obrazów ISO mogą doświadczyć usunięcia klasycznego Microsoft Edge (Legacy) po tej aktualizacji, jednak nie jest on automatycznie zastępowany nowym Microsoft Edge (Chromium). Dotyczy to tylko przypadków, w których aktualizacja jest wciągana do obrazu/nośnika bez uprzedniego zainstalowania samodzielnego wydania SSU (servicing stack update) z 29 marca 2021 r. lub nowszego. Nie dotyczy to urządzeń łączących się bezpośrednio z Windows Update (także w wersji for Business). Aby uniknąć problemu, należy dołączyć wcześniej SSU z 29 marca (lub nowsze) do nośnika offline lub obrazu ISO przed dołączeniem LCU. W tym celu należy wypakować SSU z połączonego pakietu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, rozwiązanie jest banalnie proste — wystarczy pobrać i zainstalować Microsoft Edge z jego strony.
- Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 roku (KB5003690) niektóre urządzenia nie mogą zainstalować nowych aktualizacji, jak na przykład tej z 6 lipca (KB5004945) lub nowszych. Wyświetla się przy tym błąd "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Tymczasowe rozwiązanie Microsoft opisuje w KB5005322.
Wrześniowe aktualizacje dotarły też do starszych wersji Windows 10: 1909 (KB5005624, build 18363.1830) i 1809 (KB5005625, build 17763.2210).